Արմեն Սարգսյանը Գորիսի քաղաքապետարանում հանդիպել է մի շարք համայնքների ղեկավարների հետ
Սյունիքի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ այցելել է Գորիսի քաղաքապետարան, որտեղ հանդիպել է Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի, Սիսիան համայնքի ղեկավար Արթուր Սարգսյանի և Գորիս խոշորացված համայնքի կազմում ընդգրկված բնակավայրերից՝ Խնձորեսկի ղեկավար Երվանդ Մալունցի, Հարթաշենի ղեկավար Արմեն Խաչատրյանի և Քարահունջի ղեկավար Լուսինե Ավետյանի հետ։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Սյունիք այցը երկար ժամանակ ծրագրված էր, բայց կորոնավիրուսով վարակվածությունը ստիպել էր հետաձգել այն։ «Այսօր եկել եմ նախ և առաջ իմ աչքերով տեսնելու այն, ինչ լսում եմ, անձամբ ձեզնից լսելու խնդիրների մասին, և մտածենք, թե ինչով կարող եմ օգնել»,-ասել է նախագահը։
Համայնքների ղեկավարները նախագահին ներկայացրել են պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները, որոնցից հատկապես առաջնային են համարել անվտանգության, սահմանազատումների հետ կապված հարցերը։ Նշվել է նաև, որ մարզի սահմանամերձ համայնքների բնակիչները, որոնց հիմնական զբաղմունքն անասնապահությունն է, ներկայումս զրկված են արոտավայրերի, անգամ՝ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող որոշ հողատարածքների օգտագործման հնարավորությունից, քանի որ դրանք հայտնվել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Սա ավելի է բարդացնում առանց այն էլ բարդ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը։
Նշվել են նաև գործազրկության, մասնավորապես Գորիսում զբոսաշրջության ոլորտում առաջացած դժվարությունները, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների հետ կապված խնդիրները։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նախագահական ինստիտուտի կողմից խնդիրների լուծմանն աջակցելու հնարավորությունները։
Պատասխանելով հնչած հարցերին և անդրադառնալով ներկայացված խնդիրներին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ նախագահի ինստիտուտի լիազորությունների սահմաններում հնարավորինս կփորձի աջակցել դրանց լուծմանը:

Президент Армении в мэрии Гориса встретился с руководителями ряда общин
В рамках рабочего визита в Сюникский марз президент Республики Армен Саркисян вместе с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном посетил мэрию Гориса, где встретился с руководителем общины Горис Арушом Арушаняном, руководителем общины Сюник Артуром Саргсяном и главами входящих в укрупнённую общину Горис населенных пунктов: Хндзореск – Ервандом Малунцом, Арташен – Арменом Хачатряном и Караундж – Лусине Аветян.
Президент Саркисян отметил, что визит в Сюник он планировал давно, но был вынужден отложить его, поскольку заразился коронавирусом. "Сегодня я приехал прежде всего, чтобы своими глазами увидеть то, о чем слышу, и лично от вас услышать о проблемах, чтобы мы подумали, чем я могу помочь", - сказал президент.
Руководители общин представили президенту сложившуюся после войны ситуацию и проблемы, среди которых особенно первоочередными они сочли связанные с безопасностью и демаркацией вопросы. Отмечено также, что жители приграничных общин марза, основным занятием которых является скотоводство, в настоящее время лишены возможности пользования пастбищами и даже некоторыми территориями, которые являются частной собственностью, поскольку они оказались под азербайджанским контролем. Это еще более усложняет и без того сложную социально-экономическую ситуацию.
Отмечены также проблемы безработицы, в частности, трудности в сфере занятости, возникшие в Горисе, а также проблемы, связанные с инфраструктурами.
На встрече обсуждались возможности содействия решению этих проблем со стороны президентского института.
Отвечая на прозвучавшие вопросы и говоря о представленных проблемах, президент Саркисян отметил, что в рамках полномочий президентского института попытается помочь их решению.