Ալիևը խոսել է «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու և Հայաստանի բնակչությանը դուրս շպրտելու մասին՝ անկախ Հայաստանի կամքից․ Արման Թաթոյան
«Ադրբեջանի նախագահը 2021թ. ապրիլի 20-ին ադրբեջանական գլխավոր հեռուստաընկերությանը (Azərbaycan Televiziyası) տված հարցազրույցով Հայաստանի ողջ բնակչության մասին խոսել է ուժի, պատերազմի բացահայտ սպառնալիքներով:
Նկատի ունենալով Հայաստանի ինքնիշխան Հանրապետության տարածքը՝ նա խոսել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու և Հայաստանի բնակչության դուրս շպրտելու մասին՝ անկախ Հայաստանի կամքից: Ադրբեջանի նախագահը նաև նշել է. «Բոլոր ուժերը մոբիլիզացված են ծրագիրն իրագործելու համար: Այսպիսով, 101 տարի անց ադրբեջանական ժողովուրդը վերադառնում է գրավված Զանգեզուր»:
Դրանից առաջ էլ՝ 2021թ. ապրիլի 12-ի և 13-ի ելույթներով, օրինակ, Ադրբեջանի նախագահը բացահայտ նշում է, որ Հայաստանում ու Արցախում ապրող սովորական մարդիկ, ողջ հայ ժողովուրդն ունեն հոգեբանական խեղումներ, թույնով են լցված, անհասկացող են, վայրենի են, մեծամիտ են, չունեն բարոյականություն և այլն: Փոխարենը՝ ի ցույց է դնում, իր կարծիքով, Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները, նրանց հայ ժողովրդի հետ համեմատությամբ համարում դասով, բարոյականությամբ ու հոգեբանությանբ առավել բարձր:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 20-ի հարցազրույցը ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է, այն պարունակում է միջազգային իրավունքով բարցարձակ արգելված՝ Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված ահաբեկումներ են: Այս ամենն իրականացվում է պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղմամբ՝ ներկայացնելով Զանգեզուրը իբր ադրբեջանական պատմական տարածք:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Ադրբեջանի նախագահը 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հատկապես է անում հայտարարություններ, որոնք ֆաշիստական քաղաքականության վկայություն են:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահն այս կերպ պետական բարձրագույն մակարդակով զարգացնում է էթնիկ ատելություն, այսինքն՝ հայատյացություն ու իրականացնում թշնամանքի հրապարակային քարոզ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի մասնագիտական ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ ադրբեջանական նման պետական քաղաքականությունն է ընկած պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունների, կենդանի մարդկանց գլխատումների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների հիմքում:
Այս օրերին Մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացնում ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքներում: Աշխատանքների արդյունքները հաստատում են, որ ադրբեջանական զինվորականները կրակում են խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ, բացահայտ ահաբեկում խաղաղ բնակիչների ու երեխաներին՝ անգամ ձեռքով համապատասխան նշաններ անելով:
Հաայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը վճռականորեն է հրավիրում միջազգային, հատկապես՝ մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող կազմակերպությունների ուշադրությունն այս ցեղասպան ու ֆաշիստական բնույթի հայտարարություններին:
Միջազգային կառույցները պարտավոր են հաշվի առնել, որ նրանց լռությունն էր, որ պատերազմի ընթացքում նպաստեց ադրբեջանական ավելի մեծ դաժանությունների, իրավունքների անհավանական կոպիտ խախտումների: Դա է նաև պատճառը, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից արվում են նման բացարձակ ագրեսիվ, միջազգային իրավունքի հիմքերը խարխլող հայտարարություններ:
Անհրաժեշտ է վճռական, իրական արդյունք ապահովող միջոցներով կանխել ադրբեջանական ցեղասպան ու ֆաշիստական քաղաքականությունը, հայատյացության ու թշնամանքի պետական քարոզը՝ բացառելու համար իրավունքների նոր խախտումներ, նոր պատերազմական հանցագործություններ ապագայում»:

Татоян: заявление Алиева о "зангезурском коридоре" - это террор
В интервью главному азербайджанскому телеканалу (Azərbaycan Televiziyası) 20 апреля 2021 года президент Азербайджана высказался обо всем населении Армении с явной угрозой войны и применения силы. Об этом говорится в заявлении Омбудсмена Армении Армана Тотояна.
"Имея ввиду территорию суверенной Республики Армения, он говорил о создании так называемого "Зангезурского коридора" и изгнании населения Армении независимо от воли Армении. Президент Азербайджана также отметил: "Для реализации программы мобилизованы все силы. Таким образом, спустя 101 год азербайджанский народ возвращается в оккупированный Зангезур".
Еще до этого, в своих выступлениях 12 и 13 апреля 2021 года, например, президент Азербайджана открыто заявлял, что простые люди, живущие в Армении и Арцахе, весь армянский народ имеют психологические расстройства, полны яда, несообразительны, дики, высокомерны, не имеющие морали и так далее. Вместо этого он демонстрирует, по его мнению и в сравнении с армянским народом, преимущества азербайджанского народа, считая его превосходящим по классу, морали и психологии.
Очевидно, что интервью президента Азербайджана 20 апреля является доказательством политики геноцида, оно содержит запугивание всего населения Армении, что категорически запрещено международным правом. Все это делается путем откровенного искажения исторических фактов, представляя Зангезур якобы исторической территорией Азербайджана.
Защитник прав человека Армении особо отмечает, что президент Азербайджана особенно после войны в сентябре-ноябре 2020 года делает заявления, свидетельствующие о фашистской политике.
Очевидно, что таким образом президент Азербайджана на высшем государственном уровне развивает этническую ненависть, то есть армянофобию, и проводит публичную пропаганду вражды.
Профессиональные исследования Аппарата Защитника прав человека Армении подтверждают, что именно эта государственная политика Азербайджана является основой зверств, обезглавливания заживо, пыток и других военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами против мирных жителей и военнослужащих армянской стороны во время и после война.
В эти дни Защитник прав человека в общинах Сюникской области РА проводит работы по установлению фактов. Результаты подтверждают, что азербайджанские военные стреляют в окрестностях мирных населенных пунктов, открыто запугивая мирных жителей и детей, даже делая неприличные жесты руками.
Защитник прав человека Армении настоятельно обращает внимание международных организаций, особенно тех, которые имеют мандат по защите прав человека, на эти заявления геноцида и фашизма.
Международные организации должны учитывать, что именно их молчание способствовало еще большим азербайджанским жестокостям во время войны, невероятно грубым нарушениям прав человека.
Именно поэтому президент Азербайджана делает такие абсолютно агрессивные заявления, подрывающие основы международного права.
Для предотвращения новых нарушений прав и новых военных преступлений в будущем необходимо решительными и обеспечивающими реальный результат средствами предотвратить азербайджанскую политику геноцида и фашизма, государственную пропаганду армянофобии и вражды", - говорится в заявлении.