Նեթանյահուն կարող է միջնորդ դառնալ Կիևի ու Մոսկվայի միջև բանակցություններում. Ուկրաինայի դեսպան
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն կարող է միջնորդ դառնալ Կիևի ու Մոսկվայի միջև բանակցություններում: Վարչապետին նման առաջարկ են արել ուկրաինական իշխանությունները: Այս մասին ասել է Իսրայելում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եվգենի Կորնիյչուկը, հաղորդում է korrespondent.net-ը:
«Մենք արդեն առաջարկել ենք Իսրայելի վարչապետին ներկայանալ որպես հնարավոր միջնորդ ստեղծված իրավիճակում, քանի որ նա լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի, այնպես էլ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ նա «ոչ» չի ասել: Նա նշել է, որ ուժերի սահմաններում կփորձի անել հնարավոր ամեն բան»,- ասել է Կորնիյչուկը:
Դիվանագետի խոսքով՝ Ուկրաինան ողջունում է Նեթանյահուի որոշումը և այն փաստը, որ նա «ցույց է տվել իր հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը երկրներին օգնելու հարցում»:

Нетаньяху может стать посредником на переговорах Украины и РФ
Премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху может стать посредников на переговорах между Киевом и Москвой. Такое предложение премьеру сделали украинские власти, сообщил Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины в Израиле Евгений Корнийчук в эфире телеканала i24NEWS, передает korrespondent.net
"Мы уже предложили премьер-министру Израиля присоединиться в качестве возможного посредника в этом сценарии. Потому что он имеет хорошие отношения с обоими - господином Зеленским и Путиным. Я рад сообщить, что он не сказал "нет". Он сказал, что постарается сделать все, что в его силах", -  заявил Корнийчук.
По словам дипломата, Украина приветствует решение Нетаньяху и то, что он "показал свой интерес и желание помочь".