ՀՀ նախագահը հայ գերիների հարցով նամակներ է հղել Եվրոպայի խորհրդի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարներին
Շարունակելով միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հրատապ խնդրին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Ընդգծելով, որ 2020 թվականը Հայաստանի համար դժվար տարի էր ոչ միայն կովիդի, այլև շատ ավելի ծանր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու ուղիղ մասնակցությամբ իրականացված պատերազմի պատճառով՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է.
«Չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը զանգվածաբար և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Այս ամենը հանգեցրեց հազարավոր երիտասարդ կյանքերի կորստի, հազարավորների հաշմանդամության, բնակչության տեղահանման ու հայկական պատմական ու մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու ավերման:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել, նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից»:
Ընդգծելով, որ այսօր Արցախում հումանիտար իրավիճակին անդրադառնալն առաջնային խնդիր է, և միջազգային հանրության կողմից հրատապ ուշադրություն է պահանջվում՝ Հայաստանի նախագահը չափազանց կարևոր է համարել, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Ներկայումս Ադրբեջանը մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ շարունակում է մերժել և խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:
Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը մատնանշել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող աշխատանքը և փաստահավաք գործունեությունը, որը միջազգային ատյաններում մշտապես բարձրաձայնում է հայկական կողմի մտահոգությունների ու առկա խնդիրների մասին:
Նշելով, որ Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից՝ Հայաստանի նախագահը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին և Եվրոպայի խորհրդին, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և կազմակերպությանը՝ կոչ անելով միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան՝ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար:

Армен Саркисян по вопросу армянских пленных направил письма генсекам Совета Европы и ОБСЕ
Продолжая привлекать внимание международных партнеров к неотложной проблеме удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных и гражданских лиц, президент Республики Армения Армен Саркисян направил письма Генеральному секретарю Совета Европы Марии Пейчинович Бурич и Генеральному секретарю Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Хельге Марии Шмид, подчеркнув, что Армения ожидает содействия от международных партнеров в вопросе скорейшего возвращения всех удерживаемых Азербайджаном военнопленных и гражданских лиц.
Подчеркнув, что 2020 год был для Армении сложным годом не только по причине COVID-19, но и по намного более тяжёлой причине развязанной 27 сентября Азербайджаном и осуществленной при Активном содействии и прямом участии Турции войны против Арцаха, Президент Саркисян отметил:
"Несмотря на регулярные призывы международного сообщества незамедлительно прекратить войну, военно-политическое руководство Азербайджана в массовом порядке и намеренно нацеливалось на гражданское население и инфраструктуры, грубейшим образом попирая права человека и международные гуманитарные правовые нормы.
Всё это привело к потере тысяч молодых жизней, инвалидности тысяч людей, выселению жителей и уничтожению и разрушению армянского исторического и культурного наследия.
В ходе войны и после неё были взяты в плен армянские военнослужащие и гражданские лица, они подвергаются пыткам и бесчеловечному отношению со стороны Азербайджана".
Подчеркнув, что сегодня забота о гуманитарной ситуации в Арцахе является приоритетной проблемой, требующей неотложного внимания со стороны международного сообщества, Президент Армении счёл чрезвычайно важным, чтобы обмен военнопленными и находящимися в плену гражданскими лицами был произведён по принципу "всех на всех", что игнорируется со стороны Азербайджана.
В настоящее время Азербайджан, грубо нарушая права человека и международное гуманитарное право, продолжает отвергать и препятствовать возврату находящихся в плену гражданских лиц и военнопленных.
В этом контексте президент Саркисян указал на работу и деятельность по сбору фактов, реализуемую Защитником прав человека Армении, который в международных инстанциях постоянно поднимает вопрос об имеющихся проблемах и обеспокоенности армянской стороны.
Отметив, что Армения в вопросе скорейшего возвращения всех пленных ожидает содействия от международных партнеров, президент Армении обратился к Генеральному секретарю Совета Европы и Генеральному секретарю Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе с призывом предпринять все необходимые меры для обеспечения немедленного освобождения и безопасного возвращения военнопленных и гражданских лиц.