Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտի հրապարակում կներկայացվի Բաբաջանյանի "Հերոսական բալլադ"-ը
ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ՀՀ սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ տեղի կունենա Առնո Բաբաջանյանի «Հերոսական բալլադ» երաժշտական ներկայացումը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը:
ԱՀ կառավարության որոշմամբ՝ ստեղծվել է «2021 թվականի մայիսի 9-ին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման և համակարգման» հանձնաժողով, որի նախագահը Լուսինե Ղարախանյանն է:
«Մենք շատ երկար ենք մտածել և եկել ենք այն համոզման, որ մայիսի 9-ին պետք է որևէ միջոցառում նախատեսել: Ստեփանակերտի հրապարակում Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված դասական երաժշտության ներկայացումը նշանակում է, որ մենք չենք հրաժարվում մեր նախնիների կերտած հաղթանակից. այն շարունակելու ոգին մարմնավորող միջոցառում է, այլ ոչ թե տոնական համերգ»,- մասնավորապես ասել է Լ. Ղարախանյանը:

9 мая на площади Степанакерта прозвучит "Героическая баллада" Бабаджаняна
По инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах на площади Возрождения Степанакерта состоится музыкальное представление Арно Бабаджаняна "Героическая баллада" в исполнении симфонического оркестра РА. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян в беседе с "Арцахпресс". Решением правительства Республики Арцах создана комиссия "Организация и координация мероприятий, посвященных 9 мая 2021 года" под председательством Лусине Караханян.
"Мы долго думали и пришли к выводу, что на 9 мая нужно запланировать какое-нибудь мероприятие. Исполнение классической музыки, посвященное 100-летию Арно Бабаджаняна на площади Степанакерта, означает, что мы не отказываемся от победы наших предков. Это событие, воплощающее дух продолжения, а не праздничный концерт", - сказала Л. Караханян.