Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտի հրապարակում կներկայացվի Բաբաջանյանի "Հերոսական բալլադ"-ը
ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ՀՀ սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ տեղի կունենա Առնո Բաբաջանյանի «Հերոսական բալլադ» երաժշտական ներկայացումը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը:
ԱՀ կառավարության որոշմամբ՝ ստեղծվել է «2021 թվականի մայիսի 9-ին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման և համակարգման» հանձնաժողով, որի նախագահը Լուսինե Ղարախանյանն է:
«Մենք շատ երկար ենք մտածել և եկել ենք այն համոզման, որ մայիսի 9-ին պետք է որևէ միջոցառում նախատեսել: Ստեփանակերտի հրապարակում Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված դասական երաժշտության ներկայացումը նշանակում է, որ մենք չենք հրաժարվում մեր նախնիների կերտած հաղթանակից. այն շարունակելու ոգին մարմնավորող միջոցառում է, այլ ոչ թե տոնական համերգ»,- մասնավորապես ասել է Լ. Ղարախանյանը:

Arno Babajanyan's "Heroic Ballad'' to be Performed in Stepanakert on May 9
On the initiative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh, Arno Babajanyan's "Heroic Ballad'' to be performed by Armenian State Symphony Orchestra in Stepanakert's Renaissance Square.
The Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republicof Artsakh Lusine Gharakhanyan told "Artsakhpress".
By the  decision of the Government of the Republic of Artsakh, a commission on "Organization and Coordination of Events Dedicated to May 9, 2021" has been set up.  The commission is chaired by Lusine Gharakhanyan.
''The performance of classical music dedicated to the 100th anniversary of Arno Babajanyan in Stepanakert Square means that we do not renounce the victory of our ancestors. It is an event that embodies the spirit of our ancestor’s heroic struggle ," L. Gharakhanyan said, in particular.