Լավրովն այսօր կմեկնի Բաքու
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր կուղևորվի Բաքու, որտեղ նախատեսվում է մի շարք հանդիպումներ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։ Նա կմնա Ադրբեջանի մայրաքաղաքում մինչ երեքշաբթի: Այս մասին գրում է Tass-ը, հավելելով, որ մայիսի 5-6-ը ՌԴ նախարարն այցելել էր Երևան։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Բաքվում նախատեսվում է հանդիպումներ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ՝ դիտարկելու երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակը:
«Առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվելու Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների իրագործման գործնական ասպեկտներին», - ասել է Զախարովան։

Лавров отправится в Баку для обсуждения договоренностей по Карабаху
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в понедельник вылетит в Баку, где у него запланирован ряд встреч по обсуждению обстановки в Нагорном Карабахе, он пробудет в азербайджанской столице до вторника. 5-6 мая российский министр посетил Ереван, где был принят армянским коллегой Арой Айвазяном и и. о. премьер-министра республики Николом Пашиняном, передает ТАСС.
Как сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, анонсируя визит, на встречах с руководством Азербайджана предполагается рассмотреть широкий круг вопросов двустороннего и регионального сотрудничества, а также взаимодействие на международной арене. "Приоритетное внимание будет уделено практическим аспектам реализации заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года", - отметила она.