Նորվեգիան հրաժարվել է AstraZeneca պատվաստանյութից
COVID-19-ի դեմ բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերության պատվաստանյութը չի օգտագործվի Նորվեգիայի բնակչությանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելու ծրագրում: Այդ մասին հայտնել է վարչապետ Էռնա Սուլբերգը:
«AstraZeneca պատվաստանյութը լիովին բացառվել է պատվաստումների ծրագրից»,-նշել է նա: Վարչապետը պարզաբանել է, որ ամերիկյան Johnson & Johnson (J&J) ընկերության Janssen պատվաստանյութի նկատմամբ առանձին որոշում կընդունվի:
Նորվեգիան չի սկսել օգտագործել Janssen պատվաստանյութը, որը հաստատվել է ԵՄ-ում և թագավորությունում մարտի 11-ին: Որոշումը հիմնավորվել է նրանով, որ հնարավոր կողմնակի ազդեցությունները՝ թրոմբոզների առաջացումը, պահանջում են հետագա ուսումնասիրություններ: AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործումը դադարեցվել է Նորվեգիայում նույն օրը՝ մարտի 11-ին, երբ հայտարարվել էր պատվաստված մարդկանց շրջանում թրոմբոզների առաջացման և արյան մակարդելիության խանգարումների մասին:
Ինչպես հայտնել է վարչապետը, 18-24 տարեկան երիտասարդներին կառաջարկվի պատվաստվել ավելի վաղ, քան ենթադրվում էր: Դա կապված է հանգամանքի հետ, որ երիտասարդությունը մեծամասամբ նպաստում է վարակի տարածմանը և որ Նորվեգիայում այդ խմբի շրջանում է գրանցվել վարակվածների մեծամասնությունը: Ամենավերջում կպատվաստվեն 25-39 տարեկան քաղաքացիները:
Կառավարությունը նախատեսում է, որ 18 տարեկանից բարձր բոլոր քաղաքացիներին կառաջարկվի պատվաստվել հուլիսի վերջում կամ օգոստոսի սկզբում: Ներկայում շուրջ 1,5 միլիոն նորվեգացի ստացել է պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը, շուրջ 500 հազար մարդ պատվաստվել է ամբողջովին:

Норвегия отказалась от вакцины AstraZeneca
Вакцина британско-шведской компании AstraZeneca против COVID-19 не будет использоваться в программе вакцинации населения Норвегии от коронавируса. Об этом в среду на пресс-конференции сообщила премьер-министр Эрна Сульберг, передает ТАСС.
"Вакцина AstraZeneca полностью исключена из программы вакцинации", - отметила она. Премьер пояснила, что в отношении препарата Janssen американской компании Johnson & Johnson (J&J) будет принято отдельное решение. "Правительство хочет, чтобы эта вакцина была на складе, если потребуется большее количество препаратов в случае крупной вспышки", - сказала Сульберг.
Норвегия не начинала использовать вакцину Janssen, которая была одобрена в ЕС и королевстве 11 марта. Решение было обосновано тем, что возможные побочные эффекты - образования тромбов - требуют дальнейшего изучения. Использование вакцины AstraZeneca было приостановлено в Норвегии в тот же день, 11 марта, после сообщений об образовании тромбов и нарушениях свертываемости крови у вакцинированных людей.
Как также сообщила премьер-министр на пресс-конференции, молодым людям в возрасте от 18 до 24 лет вакцинация будет предложена скорее, чем предполагалось ранее, - вместе с жителями страны в возрасте от 40 до 44 лет. Это связано с тем, что молодежь в большей степени способствует распространению инфекции и что в этой группе в Норвегии зарегистрировано наибольшее количество заболевших. Последней будет вакцинирована возрастная группа от 25 до 39 лет.
Правительство планирует, что всем подданным старше 18 лет первая доза вакцины будет предложена в конце июля - начале августа. В настоящее время около 1,5 млн норвежцев сделали первую прививку, около 500 тыс. вакцинированы полностью.