Արևմուտքը համաձայնվել է չեղարկել Իրանի դեմ հիմնական պատժամիջոցները. Ռոուհանի
Վիեննայի բանակցություններում Արևմուտքի ներկայացուցիչները համաձայնել են չեղարկել  Իրանի դեմ հիմնական պատժամիջոցները: Մայիսի 20-ին այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին՝մեկնաբանելով Վիեննայում իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը բանակցությունների ընթացքը:
«Պայմանավորվածություն Է ձեռք բերվել համաձայնագի հիմնական կետերի շուրջը,- մեջբերում  է նախագահի խոսքը Fars գործակալությունը:- Արևմուտքի նեկայացուցիչները համաձայնվել են չեղարկել գլխավոր պատժամիջոցները՝ նավթի, նավթաքիմիայի արտադրանքի, փոխադրման և ապահովագրման, ինչպես նաև Իրանի Կենտրոնական բանկի վերաբերյալ: Այժմ քննարկումներն ընթանում են որոշ աննշան հանգամանքների շուրջը»:
Մայիսի 19-ին Վիեննայում ավարտվել է Իրանի համատեղ հանձնաժողովի և միջազգային հնգյակի (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չինաստան և Ֆրանսիա) պատվիրակությունների նիստն իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը: Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբաս Արաղչին լավ առաջընթաց է նշել բանակցությունների վերջին երկու շաբաթվա ադյունքներով:

Президент Ирана: Запад согласился отменить основные санкции против республики
Представители Запада на переговорах в Вене согласились отменить основные санкции против Ирана. Об этом заявил в четверг президент Ирана Хасан Роухани. Он прокомментировал ход переговоров в Вене по иранской ядерной программе, передает ТАСС.
"Достигнута договоренность по основным пунктам соглашения, - цитирует президента агентство Fars. - Представители Запада согласились отменить главные санкции - по нефти, продукции нефтехимии, перевозкам и страхованию, а также по Центральному банку Ирана. Теперь дискуссии идут по некоторым незначительным моментам".
19 мая в Вене завершилось заседание делегации Совместной комиссии Ирана и международной "пятерки" (Россия, Великобритания, Германия, Китай и Франция) по вопросу полного восстановления реализации Совместного всеобъемлющего план действий (СВПД) по иранской ядерной программе. Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отметил хороший прогресс по итогам последних двух недель переговоров.