ԵԱՏՄ-ն քննարկում է հեռանկարային առեւտրային գործընկերների հետ նոր բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը. Լավրով
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները քննարկում են հեռանկարային առեւտրային գործընկերների հետ նոր բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը՝ ի լրումն առկա պայմանագրերի: Այս մասին ՄԱԿ Առեւտրի եւ զարգացման համաժողովի  բացման ժամանակ իր տեսաուղերձում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵԱՏՄ-ն ունի վեց խոշոր միջազգային առեւտրային համաձայնագրեր՝ Վիետնամի, Իրանի, Սինգապուրի, Սերբիայի եւ երկուսը Չինաստանի հետ: Նմանատիպ պայմանավորվածություններ են մշակվում Եգիպտոսի եւ Իսրայելի հետ, եւ պատրաստվում է բանակցությունների մեկնարկը Հնդկաստանի հետ: Քննարկվում է հեռանկարային առեւտրային գործընկերների հետ բանակցային նոր ուղիներ սկսելու հնարավորությունը»,- ասել է նախարարը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ-ն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) միջոցով համագործակցություն է հաստատել տարածաշրջանի մի շարք այլ երկրների եւ ինտեգրացիոն միությունների հետ: Բացի այդ, մեծ մասամբ տեխնիկական շփումներ են իրականացվում ԵՏՀ եւ Եվրոպական հանձնաժողովի միջեւ: «ԵԱՏՄ-ն պատրաստ է այդ տեխնիկական շփումներն առավել համակարգված ու բովանդակալից դարձնել»,- ասել է Լավրովը:

Лавров: В ЕАЭС обсуждают возможность запуска новых переговоров с перспективными торговыми партнерами
Страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) обсуждают возможность запуска новых переговоров с перспективными торговыми партнерами в дополнение к уже имеющимся соглашениям. Об этом говорится в видеообращении главы МИД РФ Сергея Лаврова на открытии Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), передает ТАСС.
"В активе ЕАЭС - шесть крупных международных торговых договоров: с Вьетнамом, Ираном, Сингапуром, Сербией, два с Китаем. Прорабатываются аналогичные договоренности с Египтом и Израилем, готовится запуск переговоров с Индией. Обсуждается возможность запуска новых переговорных треков с перспективными торговыми партнерами", - сказал министр.
Лавров также подчеркнул, что для повышения выгоды от процесса регионализации интеграционным объединениям важно развивать связи с другими экономическими блоками. "В этой связи приветствуем развивающееся сотрудничество между ЕАЭС и Андским сообществом, АСЕАН, Южноамериканским общим рынком (МЕРКОСУР), Тихоокеанским альянсом, Африканским союзом, другими интеграционными объединениями", - отметил глава российского МИД.
Министр напомнил, что в ЕАЭС налажено сотрудничество по линии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) с рядом других стран региона и интеграционных объединений. Также осуществляются "по большей части технические" контакты между ЕЭК и Еврокомиссией. "ЕАЭС готов к приданию этим пока техническим контактам более системного и содержательного характера", - указал Лавров.