Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին:
Պարոն Լարշեն ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության այցը և շնորհավորել նրան ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Սենատի նախագահը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի այցը Ֆրանսիա, ինչը հնարավորություն է տալիս ևս մեկ անգամ քննարկել երկկողմ օրակարգի հարցերն ու Հայաստանի շուրջ ծավալվող գործընթացներին հակազդելու քայլերը: Ժերար Լարշեն նշել է, որ Սենատը ևս քայլեր է իրականացնում այդ ուղղությամբ և կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության ակտիվացումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում:
«Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը մենք բարձրացրեցինք Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի առաջ, արդյունքում Եվրոպական խորհրդարանը հանդես եկավ բանաձևով, որը դրական քայլ է: Մենք սրանով չենք բավարարվում և մեր քայլերը կրելու են շարունակական բնույթ»,- ասել է պարոն Լարշեն` ընդգծելով, որ Ադրբեջանի վերջին նախահարձակ գործողությունները մտահոգություններ են առաջացնում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևի հեղինակներին և բոլոր նրանց, ովքեր պաշտպանել են փաստաթղթի ընդունումը: «Ծանր իրավիճակում դա կարևոր նշանակություն ունեցավ, Ղարաբաղի ժողովուրդը տեսավ, որ միայնակ չէ դժվարին պայքարում: Հույս ունենք, որ Ֆրանսիան կշարունակի կարևոր դերակատարություն ունենալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում տեղի ունեցող գործընթացներին ու ՄԽ-ն առավել կակտիվանա ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ այդ հարցը քննարկել են նաև նախագահ Մակրոնի հետ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ քայլերն ու անդրադարձել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին:

Пашинян встретился с председателем Сената Французской Республики Жераром Ларше
Находящийся с рабочим визитом во Франции исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян встретился с председателем Сената Французской Республики Жераром Ларше.
Г-н Ларше приветствовал визит делегации во главе с Николом Пашиняном и поздравил его с днем рождения. Председатель Сената подчеркнул важность визита исполняющего обязанности премьер-министра Республики Армения во Французскую Республику, что дает возможность еще раз обсудить вопросы двусторонней повестки дня и шаги по противодействию процессам, разворачивающимся вокруг Армении. Жерар Ларше отметил, что Сенат предпринимает шаги в этом направлении, а также подчеркнул важность активизации деятельности Минской группы ОБСЕ по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
"Мы подняли вопрос об удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных перед председателем Европарламента, в результате чего Европарламент принял резолюцию, что является позитивным шагом. Мы не удовлетворены этим, наши шаги будут носить продолжительный характер", - сказал г-н Ларше, подчеркнув, что недавние наступательные действия Азербайджана вызывают озабоченность по поводу территориальной целостности Армении.
Никол Пашинян еще раз поблагодарил авторов резолюции о необходимости признания независимости Нагорного Карабаха и всех, кто поддержал принятие этого документа. “В сложной ситуации этот документ имел важное значение. Народ Карабаха увидел, что он не одинок в этой тяжелой борьбе. Мы надеемся, что Франция продолжит играть важную роль в проходящих в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ процессах, а Минская группа будет более активна в урегулировании нагорно-карабахского конфликта”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что он обсудил этот вопрос также с президентом Макроном.
Исполняющий обязанности премьер-министра представил шаги, предпринятые для урегулирования сложившейся на армяно-азербайджанской границе ситуации, а также коснулся развития событий в регионе Южного Кавказа.