Բայդենը հունիսին մի շարք հանդիպումներ կանցկացնի իր արտերկրյա առաջին ուղևորության ընթացքում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հունիսին մի շարք հանդիպումներ կանցկացնի իր արտերկրյա առաջին ուղևորության ընթացքում: Այդ մասին հունիսի 3-ին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Հունիսի 10-ին նախատեսված է ամերիկացի առաջնորդի հանդիպումը Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ, որի ընթացքում նրանք կքննարկեն երկու պետությունների երկկողմ հարաբերությունները: Ուղևորության շրջանակներում Բայդենը կմասնակցի նաև Քորնուոլում կայանալիք G7 գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա հունիսի 11-13-ը:
Հունիսի 13-ին Ուինձորի ամրոցում Բայդենը կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի հետ: Այնտեղից նախագահը կմեկնի Բրյուսել, որտեղ կմասնակցի հունիսի 14-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին: Նա նաև կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ ՝ քննարկելու երկկողմ և տարածաշրջանային հարցերի ամբողջական շրջանակը:
Բրյուսելում գտնվելու ընթացքում ամերիկացի առաջնորդը կմասնակցի ԱՄՆ-ԵՄ գագաթաժողովին, որը կկայանա հունիսի 15-ին:
Դրանից հետո Բայդենը կմեկնի Ժնև, որտեղ հունիսի 16-ին կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ժնևում գտնվելու ընթացքում նա կհանդիպի նաև Շվեյցարիայի նախագահ Գի Պարմելինի և արտաքին գործերի նախարար Իգնացիո Կասիսի հետ:

Белый дом рассказал о встречах Байдена во время первого зарубежного визита
Президент США Джо Байден в июне проведет ряд встреч во время своей первой зарубежной поездки с женой в качестве президента Соединенных Штатов. Об этом как передает ''Известия'', 3 июня сообщили в пресс-службе Белого дома.
10 июня у американского лидера запланирована встреча с премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном, на которой они обсудят двусторонние отношения двух государств. В рамках поездки Байден также примет участие в саммите G7 в Корнуолле, который состоится 11–13 июня.
13 июня Джо Байден встретится с королевой Великобритании Елизаветой II в Виндзорском замке. Оттуда президент отправится в Брюссель, где 14 июня примет участие в саммите НАТО. Также он встретится с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, чтобы обсудить весь спектр двусторонних и региональных вопросов.
Находясь в Брюсселе, американский лидер примет участие в саммите США–ЕС 15 июня. Лидеры обсудят общую повестку дня для обеспечения глобальной безопасности в области здравоохранения, стимулирования восстановления мировой экономики и другие важные темы.
Затем Байден отправится в Женеву, где 16 июня пройдет его встреча с президентом России Владимиров Путиным. Находясь в Женеве, он также встретится с президентом Швейцарии Гаем Пармелином и министром иностранных дел Игнацио Кассисом.