«Պատիվ ունեմ» դաշինքը պատրաստվում է դիմել ՍԴ
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը պատրաստվում է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Սոս Հակոբյանը:
«Ընտրությունների ամփոփումից 5 օրվա ընթացքում մասնակցող քաղաքական ուժերը կարող են դիմել ՍԴ՝ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հիմքով։ Մենք մինչև վերջնաժամկետն անպայման կդիմենք ՍԴ։ Այս պահին ընթանում է դիմումի կազմման, փաստաթղթավորման գործընթացը»,- նշեց Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր խախտումները, որոնք արձանագրվել են իրենց կողմից, կներկայացվեն, այդ թվում՝ լռության օրը խախտելը, մինչև քարոզարշավի մեկնարկը վարչական ռեսուրսի կիրառումը, ինչպես նաև քարոզարշավի ընթացքում իրականացված խախտումները։
Երեք քաղաքական ուժ՝ «Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները ԿԸՀ դիմումներ էին ներկայացրել՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու մասին, որոնք մերժվել էին։

Блок "Честь имею" собирается обратиться в Конституционный суд
Блок "Честь имею" собирается обратиться в Конституционный суд с требованием признать недействительными результаты внеочередных парламентских выборов 20 июня. Об этом в беседе с "Арменпресс" сообщил пресс-секретарь партии "Родина", представитель блока "Честь имею" Сос Акопян.
"В течение 5 дней после подведения итогов выборов участвующие политические силы могут обратиться в Конституционный суд по поводу оспаривания результатов выборов. Обязательно в установленный срок обратимся в Конституционный суд. В настоящее время идет процесс составления заявления и документирования", - сказал Акопян.
По его словам, будут представлены все зафиксированные ими нарушения, в том числе нарушение дня молчания, использование административного ресурса до начала кампании, а также нарушения, допущенные в ходе кампании.
Три политические силы - Национально-христианская партия "Пробуждение", блоки "Армения" и "Честь имею" подали в ЦИК заявления о признании недействительными результатов досрочных парламентских выборов, которые были отклонены.