Արամ Վարդևանյանը մանրամասներ հայտնեց ՍԴ ներկայացված դիմումի վերաբերյալ
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը մանրամասներ հայտնեց Սահմանադրական դատարան ներկայացրած դիմումի վերաբերյալ, որով վիճարկվում է  հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ Վարդևանյանն ասաց, որ «Հայաստան» դաշինքը մուտքագրել է դիմում Սահմանադրական դատարան` Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021 թվականի հունիսի 27-ի որոշման անվավեր ճանաչելու պահանջով:
«Այսինքն` վիճարկել ենք ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ընդունված որոշման սահմանադրականությունը, օրինականությունը և նաև փաստական հանգամանքները, որոնք կան:  Սահմանադրական դատարանը նշված դիմումը քննության առարկա է դարձնելու թե քանակական խախտումների մասով, թե որակական խախտումների մասով»,- նշեց Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ դիմումի մեջ հիմնականում ներկայացված են մայիսի 10-ից տեղի ունեցած հնարավոր խախտումները:
Վարդևանյանը հայտնեց, որ դիմումում առկա է 12 կետից բաղկացած խնդիրների մանրամասն վերլուծություն, կից փաստաթղթեր և դրանց վերաբերյալ իրենց հիմնավորումները:
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը ընդգծեց, որ ՍԴ մասին նոր օրենքով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերաբերյալ հարց առաջին անգամ է քննվելու, և Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը ևս չափազանց պատրաստակամ է և պատշաճ կերպով արձագանքում է բոլոր ուժերի հարցադրմանը:
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցչը հայտնեց, որ բավականին ծավալուն դիմում են ներկայացրել ՍԴ:
«Ներկայացրել ենք մի շարք ապացույցներ կրիչի միջոցով` խոսքը տեսանյութերի մասին է, ներկայացրել ենք 109 ընտրական տեղամասերի վերաբերյալ արդյունքների մեր վերլուծությունը, որն, ըստ էության, վերաբերում է 88 հազար ձայնի, որոնցից 4 հազար ձայնի մասով տեսել ենք, որ ընտրատեղամասերում հրապարակված ցուցակներում չկան ստորագրություններ: Այսինքն` 88 հազար ձայնից 4 հազարը բացակայում է»,- նշեց Վարդևանյանը:
Եզրափակիչ իր խոսքում Վարդևանյանը նշեց, որ բավականին հետաքրքիր քննություն կունենան Սահմանադրական դատարանում:

Блок "Армения" требует признать недействительными результаты выборов: заявление зарегистрировано в КС
Блок "Армения" представил в Конституционный суд заявление с требованием признать недействительным решение ЦИК Армении от 27 июня 2021 года, заявил сегодня журналистам официальный представитель блока Армения. Арам Вардеванян.
"Мы оспорили конституционность, законность принятого решения о результатах выборов, а также представленные фактические обстоятельства. Конституционный суд должен рассмотреть указанное заявление и в смысле количества нарушений, и в смысле качества", - сказал Арам Вардеванян.
Он отметил, что в КС подано заявление с подробным анализом, состоящим из 12 пунктов, с прилагающимися документами и обоснованиями.
«Мы представили ряд доказательств, в том числе видеоролики, мы представили свой анализ результатов со 109 избирательных участков, что, по сути, относится к 88 тысячам голосов, из которых 4 тысячи голосов были без подписей в списках, опубликованных на избирательных участках. Другими словами, 4 тысячи из 88 тысяч голосов отсутствуют», - сказал Вардеванян.
Избирательный спор впервые становится предметом рассмотрения Конституционного суда согласно конституционному закону "О конституционном суде".