Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ջո Բայդենին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առիթով:
Անկախության հռչակագրով հիմնադիր հայրերը ԱՄՆ-ի ժողովրդին ու համայն մարդկությանը ժառանգություն են թողել պետականաշինության, ժողովրդավարության և հիմնարար ազատությունների վեհ գաղափարներ։
Ուրախ ենք, որ Ձեր վարչակազմը վերահաստատել է իր հանձնառությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հարցերում կրկին ստանձնելու միջազգային առաջատարի դերը։
Այդ արժեքները, որոնք կիսում է նաև հայ ժողովուրդը, ընկած են մեր հարաբերությունների հիմքում: Այդ առթիվ ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին երկարած աջակցության ամուր ձեռքի համար։
Վերջին ժամանակներս համայն մարդկությունը դիմակայում է լուրջ մարտահրավերների՝ համավարակ, կլիմայի փոփոխություն, հակամարտություններ ու պատերազմներ։ Մենք բարձր ենք գնահատում միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Հայաստանին, համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերած ֆինանսական ու բժշկական անգնահատելի օժանդակությունը։
Մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ-ի միջնորդական ակտիվ դերակատարությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակում և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցման ուղղությամբ Ձեր երկրի անշեղորեն արտահայտվող հստակ դիրքորոշումը։ Վստահ եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել Արցախի խնդրի համապարփակ ու արդար կարգավորմանը։
Հայաստանը պատրաստակամ է առավել խորացնելու և ընդլայնելու մեր երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական երկխոսության շրջանակում։ Լիահույս եմ, որ ապագայում կարձանագրենք փոխշահավետ համագործակցության նորանոր ձեռքբերումներ։
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ ու Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին` մաղթելով բարօրություն, զարգացում և շուտափույթ հաղթանակ կորոնավիրուսի դեմ»:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to President Joe Biden of the United States of America on U.S. Independence Day. The message reads:
I warmly congratulate you and the friendly people of America on Independence Day.
With the Declaration of Independence, the Founding Fathers bequeathed the people of the United States and all mankind the noble ideas of state building, democracy and fundamental freedoms.
We are pleased that your administration has reaffirmed its commitment to reinstating the role of the United States as an international leader in promoting democracy, strengthening the rule of law, protecting human rights and fundamental freedoms worldwide. Shared by the Armenian and American peoples, these values are at the core of our bilateral relations. In this connection, I would like to thank the United States for its strong hand in supporting Armenia’s democratic reforms.
Serious challenges have recently emerged across the globe: epidemics, climate change, conflicts and wars. We appreciate the U.S. Government’s invaluable financial and medical assistance provided to the international community, including Armenia, in the fight against the global pandemic.
We highly appreciate the active mediation role played by the United States as an OSCE Minsk Group co-chair, as well as your country’s clear position on the need to negotiate a final status for Nagorno-Karabakh. I am confident that a comprehensive and equitable resolution of the Artsakh issue will be achieved through the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ joint efforts.
Armenia is prepared to deepen and expand our bilateral relations in the framework of the strategic dialogue. I am hopeful that in the near future we will boast ever new achievements in the ongoing mutually beneficial cooperation.
Reiterating my congratulations, I wish you and the friendly people of America prosperity, development, and a speedy victory over COVID-19."