Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է դեսպանին Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ և նշել, որ երկու դար առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները կարևոր նշանակություն ունեն ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ողջ ժամանակակից մարդկության համար: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Ֆրանսիայում տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում աշխարհում ձևավորվեցին նոր հարաբերություններ: «Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր երկրների հարաբերություններն ավանդաբար գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Առաջիկայում սպասում ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը մեր երկիր, ինչը կնպաստի հայ-ֆրանսիական բազմակողմանի հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ նախագահ Մակրոնի հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման գործում:
Դեսպան Լաքոթը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորական խոսքերի համար՝ հավելելով, որ 2018-ին տեղի ունեցած հեղափոխությունը ևս ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման նոր իրողություններ ստեղծեց Հայաստանում: Դեսպանը շնորհավորել է վարչապետի պաշտոնակատարին և ՀՀ քաղաքացիներին՝ հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները բարձր մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ և նշել, որ այդ ընտրություններով Հայաստանը հղեց ամուր ժողովրդավարական ուղերձ և միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի հետ համագործակցության, նոր ուղի բացեց: Ժոնաթան Լաքոթը հավելել է, որ ակտիվ աշխատանքեր են տարվում Էմանուել Մակրոնի՝ Հայաստան կատարելիք այցի կազմակերպման ուղղությամբ, ինչը կարող է մեծ ազդակ հաղորդել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացմանը: Դեսպանն ընդգծել է, որ ֆրանսիական կողմը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, կրթության և այլ ոլորտներում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ժոնաթան Լաքոթն անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Ֆրանսիայի դեսպանը նշել է, որ իրենք ուշադրությամբ հետևում են տեղի ունեցող գործընթացներին և ֆրանսիական կողմը շարունակելու է հետևողական ջանքերը՝ ի նպաստ կայունության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության և բանակցությունների վերականգնման: Դեսպանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս կարգավորված չէ և այն հնարավոր կլինի միայն ԼՂ վերրջնական կարգավիճակի հստակեցումից հետո: Միաժամանակ, դեսպան Լաքոթն իր ցավակցություններն է հայտնել Երասխի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից արձակված կրակից հայ զինծառայողի մահվան կապակցությամբ և անթույլատրելի համար նման գործողություններն ու հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում անկայունություն հրահրելու համար, ինչի վկայությունն են այնտեղից ամենաբարձր մակարդակով հնչող շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանությամբ հայտարարությունները: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է տեղի ունեցող գործողություններին միջազգային հանրության կողմից համարժեք արձագանքը և անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկումը:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to the Republic of Armenia Jonathan Lacôte.
Nikol Pashinyan congratulated the Ambassador on the French Republic’s National Day, noting that the events of two centuries ago were important not only for France, but also for mankind, in general, since new global relationship was formed following the French Revolution.
“I am pleased to state that the relations between our countries are traditionally at a high level. We expect French President Emmanuel Macron’s visit to our country in the near future, which will help further develop and strengthen the Armenian-French multifaceted cooperation,” Nikol Pashinyan said, adding that he keeps in close touch with President Macron. The Acting Prime Minister stressed that Armenia highly appreciates France’s efforts as an OSCE Minsk Group co-chair in terms of promoting regional stability.
Thankful for Nikol Pashinyan’s heartfelt congratulations, Ambassador Lacôte noted that either the 2018 revolution has generated new realities for the furtherance of democratic values in Armenia. The Ambassador congratulated the Acting Prime Minister and the citizens of Armenia on successful snap parliamentary elections held on June 20, noting that with these elections Armenia sent a powerful democratic message and pioneered a new way of cooperation in the international arena, including with France.
Jonathan Lacôte advised that active work is underway to organize Emmanuel Macron’s upcoming visit to Armenia, which can add strong momentum to the development of Armenian-French relations and help implement joint projects in different fields of activity. The Ambassador stressed that the French side is interested in developing cooperation with Armenia in the fields of energy, high technologies, industry, education, etc.
Nikol Pashinyan and Jonathan Lacôte next referred to regional developments. The French Ambassador said they had been closely following the developments and the French side would continue to make consistent efforts towards ensuring stability, resuming the OSCE Minsk Group’s activities and negotiations. The Ambassador emphasized that the Nagorno-Karabakh conflict has not been settled yet and a comprehensive settlement may only come after the status of Nagorno-Karabakh has been clarified. At the same time, Ambassador Lacôte expressed condolences over the killing of an Armenian soldier as a result of a shots fired by the Azerbaijani armed forces in the Yeraskh. He stressed that actions like that and any violation of the ceasefire regime are unacceptable.
Nikol Pashinyan pointed out that Azerbaijan is doing everything to provoke instability in the region, as evidenced by constant statements made with aggressive rhetoric at the highest level. The Acting Prime Minister stressed the need for the international community to give an adequate response and take necessary measures.