ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է՝ թույլ չի տա ագրեսիայի Տաջիկստանի դեմ նաև ՀԱՊԿ գործիքներով
Մոսկվան, անհրաժեշտության դեպքում, պատրաստ է միջոցներ ձեռնարկել Տաջիկստանի դեմ ագրեսիան կանխելու համար, դրա համար հանրապետության 201-րդ ռազմաբազայում ռուս զինվորականները պլանային և չպլանավորված վարժանքներ են անցկացնում, փոխանցում է Panorama-ն:
«Անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանի Դաշնությունը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ագրեսիան կամ տարածքային սադրանքները կանխելու համար` համապատասխան ռուս-տաջիկական ռազմավարական գործընկերության և դաշինքի ոգուն», - ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն՝ ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ինտենսիվ շփումները պահպանվում են Ռուսաստանի և Տաջիկստանի պաշտպանության և սահմանային գերատեսչությունների միջոցով, և ակտիվորեն օգտագործվում են ՀԱՊԿ գործիքները:
«Հանրապետությունում գտնվող 201-րդ ռազմաբազայում տեղակայված ռուսական զորքերը պլանային ու չպլանավորված տակտիկական վարժանքներ են իրականացնում», - ընդգծել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը հետագայում ևս աջակցություն կցուցաբերի Տաջիկստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման գործում:
«Մենք, անշուշտ, կշարունակենք օժանդակություն ցուցաբերել Տաջիկստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանը` ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Տաջիկ-Աֆղանստանի սահմանը ամրապնդելու մասին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2013 թ. որոշման կատարման շրջանակներում», - հավաստիացրել է Ռուդենկոն:
Նշվում է, որ Աֆղանստանում առճակատում է տեղի ունենում կառավարական զորքերի և «Թալիբան» գրոհայինների միջև, որոնք զգալի տարածքներ են գրավել գյուղական բնակավայրերում և նախահարձակ են գնում մեծ քաղաքների դեմ: Աֆղանստանում անկայունությունն աճում է՝ ԱՄՆ զորքերի դուրսբերման ֆոնին, որը պետք է ավարտվի մինչև սեպտեմբերի 11-ը։ 2020 թ.-ին Վաշինգտոնը և Թալիբանը Դոհայում ստորագրեցին ավելի քան 18 տարվա պատերազմի առաջին խաղաղ համաձայնագիրը: Այն նախատեսում է 14 ամսվա ընթացքում Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերումը և գերիների փոխանակումից հետո միջաֆղանական երկխոսության սկիզբը:

В МИД РФ пообещали не допустить агрессию против Таджикистана - задействуется инструментарий ОДКБ
Москва при необходимости готова принять меры для недопущения агрессии против Таджикистана, для этого российские военные на 201-й военной базе в республике проводят плановые и внеплановые учения, заявил замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
"В случае необходимости Российская Федерация предпримет все необходимые меры для недопущения агрессии или территориальных провокаций в соответствии с духом российско-таджикистанского стратегического партнерства и союзничества", - сказал Руденко в интервью РИА Новости.
По его словам, по линии оборонных и погранведомств России и Таджикистана ведутся интенсивные контакты, активно задействуется инструментарий ОДКБ.
"Российские военные, расквартированные на 201-й военной базе в республике, проводят плановые и внеплановые тактические учения", - подчеркнул замминистра иностранных дел России.
Он добавил, что Россия продолжит оказывать помощь в укреплении обороноспособности Таджикистана в дальнейшем.
"Мы, безусловно, продолжим оказывать помощь в укреплении обороноспособности Таджикистана, как в двустороннем формате, так и в рамках исполнения решения Совета коллективной безопасности ОДКБ от 23 сентября 2013 года по укреплению таджикско-афганской границы – ключевого инструмента обеспечения безопасности южных рубежей ОДКБ", - заверил Руденко.