Արմեն Սարգսյանն այցելել է ճապոնացի հայտնի գործարար և բարերար, հայ ժողովրդի բարեկամ Շիբուսավա Էիչի հուշահամալիր-հիմնադրամ
Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Տոկիոյում այցելել է հայտնի ճապոնացի գործարար և բարերար, հայ ժողովրդի բարեկամ Շիբուսավա Էիչի հուշահամալիր-հիմնադրամ:
Էիչի Շիբուսավայի կողմից 1922 թվականին Տոկիոյում ստեղծվել է բարեգործական «Հայ օգնության հիմնադրամը» («The Armenian relief fund»), որը զգալի օգնություն է ցուցաբերել ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին՝ հատկապես Ճապոնիայի միջոցով դեպի ԱՄՆ և այլ երկրներ տեղափոխվելու և ապաստան գտնելու հարցում: Հիմնադրամի ստեղծման գործում դերակատարություն է ունեցել նաև Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն:
Ժամանակի ամենաազդեցիկ գործիչ, «Ճապոնական կապիտալիզմի հայրը» համարվող Շիբուսավան առաջնորդող դեր է ունեցել Ճապոնիայի ժամանակակից հասարակության զարգացման գործում, եղել է նաև Ճապոնիայում առաջին ժամանակակից բանկի, ինչպես նաև Ճապոնիայի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի հիմնադիրը: Նա ներգրավված է եղել մոտ 500 ձեռնարկությունների ու տնտեսական կազմակերպությունների ստեղծման, ինչպես նաև սոցիալական ապահովության, կրթական կազմակերպությունների հիմնադրման գործում: Շիբուսավա Էիչիի դիմանկարը 2024 թվականից լինելու է ¥ 10000 թղթադրամի վրա:
Նախագահ Սարգսյանը Շիբուսավա Էիչի հուշահամալիր-հիմնադրամում հանդիպում է ունեցել տնօրեն Ջունեցու Կոմացուի և Էիչի Շիբուսավայի ծոռան՝ Մասահիդե Շիբուսավայի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախագահ Սարգսյանը այցը կարևոր է համարել մեր երկրի համար: Ողջ հայ ժողովրդի և իր անունից երախտագիտության հայտնելով ժամանակին Էիչի Շիբուսավայի և նրա հիմնադրամի կողմից հայ ժողովրդին ցուցաբերած անգնահատելի աջակցության համար՝ նախագահը նշել է, որ Ճապոնիան օրինակ է մեզ համար. «Դուք ևս, որպես ազգ, դժվարին ժամանակներ եք ապրել, ունեցել եք կորուստներ, երբեմն մտածել եք, որ ամեն ինչ կորցրել եք, իսկ հետո վերականգնվել եք և կառուցել եք ձեր հայրենիքը: Հուսով եմ՝ նոր էջ կսկսենք հայ-ճապոնական հարաբերություններում, որը կենտրոնացած կլինի ապագայի, նոր տեխնոլոգիաների, նոր ուղիների վրա: Հենց այս առաքելությամբ եմ ես այստեղ»:
Անդրադառնալով Էիչի Շիբուսավայի գործունեությանը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Ճապոնացի մեծ գործարարի և բարեգործի կյանքն ու գործունեությունը ոգեշնչող են և ինչ-որ առումով յուրօրինակ ուղերձ՝ հայ-ճապոնական հարաբերությունների խորացման համար:
Այնուհետև նախագահ Սարգսյանը Մասահիդե Շիբուսավային է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի «Հենրի Մորգենթաու» հուշամեդալը: «Ձեր մեծ պապը՝ Էիչի Շիբուսավան մեծ գործարար էր, Ճապոնիայի տնտեսության հիմնադիրներից մեկը: Նա մեկն է, ում շնորհիվ փրկվեցին մեծ թվով հայեր: Եվ այստեղ խոսքը միայն կյանքեր փրկելու մասին չէ: Ամենակարևորն այն է, որ ժողովուրդը վերապրում ու վերածնվում է, եթե ունի հույս: Կարևոր չէ, թե այսօր որքան ծանր վիճակում ես, եթե կա հույս, կարող ես վերապրել, եթե կա հույս, կարող ես վերակառուցել, եթե կա հույս, կարող ես շարունակել քո կյանքը: Հույս կունենաս, եթե ուժեղ ես, հույս կունենաս, եթե ունես ընկերներ՝ ինչպես 1915 թվականին՝ Ցեղասպանությունից հետո: Մենք ունեինք ընկերներ, և նրանցից մեկը դեսպան Մորգենթաուն էր, իսկ մյուսը՝ Ձեր մեծ պապը,-ասել է նախագահը:- Այսօր այս գնահատականը ինչ-որ առումով ուղղված է նաև ապագա հայ-ճապոնական տնտեսական հարաբերությունների սերտացմանն ու զարգացմանը, Հայաստանի տնտեսական վերածննդին Ճապոնիայի ակտիվ օժանդակությանը, այնպես, ինչպես Ցեղասպանության ժամանակ ճապոնացի մեծ գործարարի ու բարեգործի կողմից հայ ժողովրդին մեկնած ձեռքը նրանց վստահություն ներշնչեց և ապագայի, երազանքների իրականացման ու ապագա հաղթանակներ կերտելու հույս տվեց»:
Նախագահը ծանոթացել է նաև հիմնադրամի գործունեությանն ու ծրագրերին, շրջայց է կատարել հիմնադրամում գործող թանգարանում: Նախագահ Սարգսյանն ու հիմնադրամի տնօրենը քննարկել են ինչպես գործարար, այնպես էլ հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացման հեռանկարները, խոսել համատեղ ծրագրեր իրականացնելու ուղղությունների մասին: Նախագահ Սարգսյանը հիմնադրամի տնօրեն Ջունեցու Կոմացուին և Մասահիդե Շիբուսավային հրավիրել է այցելել Հայաստան:

Армен Саркисян посетил мемориальный фонд знаменитого японского предпринимателя, друга армянского народа Сибусавы Эйити
Находящийся в Японии с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня в Токио посетил мемориальный фонд знаменитого японского предпринимателя и филантропа, друга армянского народа Сибусавы Эйити.
Сибусава Эйити в 1922 году создал в Токио "Фонд армянской помощи" (The Armenian Relief Fund), который оказал спасшимся от геноцида армянам значительную помощь, особенно, в вопросах переезда через Японию в США и другие страны. В деле создания Фонда значительную роль сыграл также Посол США в Османской Империи Генри Моргентау.
Один из самых влиятельных деятелей своего времени, "отец японского капитализма", Сибусава сыграл ведущую роль в развитии современного общества Японии. Он был учредителем первого современного банка Японии, а также Торгово-промышленной палаты Японии. Он участвовал в создании почти 500 предприятий и экономических организаций, а также в основании японской системы социального обеспечения и образовательных учреждений. Портрет Сибусавы Эйити с 2024 года будет помещен на купюре ¥ 10000.
Президент Саркисян в мемориальном фонде Сибусавы Эйити встретился с директором фонда Комацу Джунецу и правнуком Сибусавы Эйити Сибусавой Масахиде. Выразив благодарность за прием, президент Саркисян счел этот визит важным для нашей страны. От имени всего армянского народа и от себя лично выразив благодарность за оказанную в своё время Сибусавой Эйити и его фондом неоценимую помощь армянскому народу, Президент отметил, что Япония служит для нас примером. "Ваш народ также пережил трудные времена, потери, подчас, вы думали, что потеряли все, а потом восстановились и отстроили свою родину. Надеюсь, мы откроем новую страницу в армяно-японских отношениях, которая будет сосредоточена на будущем, новых технологиях, новых направлениях. Именно с этой миссией я здесь", - сказал он.
Касаясь деятельности Сибусавы Эйити, президент Саркисян отметил, что жизнь и деятельность выдающегося японского предпринимателя и филантропа воодушевляют и, в каком-то смысле, являются своеобразным посланием об углублении армяно-японских отношений.
Затем Президент Саркисян вручил Сибусаве Масахиде мемориальную медаль "Генри Моргентау" Музея-института Геноцида армян. "Ваш прадед, Сибусава Эйити был выдающимся предпринимателем, одним из основателей экономики Японии. Он один из тех, благодаря кому спаслись многие армяне. И здесь речь не только о спасении жизней. Самое важное в том, что народ выживает и возрождается, если имеет надежду. Неважно, насколько тяжело твоё сегодняшнее состояние, если есть надежда, ты можешь возродиться. Если есть надежда, ты можешь заново отстроить; если есть надежда, ты можешь продолжать свою жизнь. Будешь иметь надежду, если ты силен. Будешь иметь надежду, если у тебя есть друзья, как в 1915 году после Геноцида, у нас были друзья. Одним из них был посол Моргентау, другим – Ваш прадед, - сказал президент. – Сегодня эта оценка в каком-то плане направлена также на создание и развитие будущих армяно-японских экономических отношений, активную помощь Японии экономическому возрождению Армении, так же, как во время Геноцида протянутая армянскому народу выдающимся японским предпринимателем и филантропом рука помощи вселила в армян уверенность в будущем, дала надежду на исполнение чаяний и достижение будущих побед".
Президент также ознакомился с деятельностью и программами фонда, совершил экскурсию по действующему при фонде музею. Президент Саркисян и Директор фонда обсудили перспективы активизации взаимодействия как в деловой, так и в гуманитарной областях, говорили о направлениях реализации совместных проектов. Президент Саркисян пригласил Директора фонда Комацу Джунецу и Сибусаву Масахиде посетить Армению.