Հայաստանում էլ շրջանառվում է «դելտա» շտամ. Ավանեսյան
«Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության թվերի աճ կա: Այն  կտրուկ չէ, աստիճանական է, բայց, այնուամենայնիվ, հասկանում ենք, որ առաջիկայում, հատկապես աշնան առաջին կեսին,  ունենք նոր ալիքի  գալու վտանգ»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը,  փոխանցում է Panorama:
Ինչ վերաբերում է  դելտա  շտամին, նա նշեց, որ այս պահին սեկվենավորած օրինակ,  նմուշ չունեն, բայց, միանշանակ, իհարկե Հայաստանում էլ շրջանառվում է, որովհետև օդային բաց սահմաններ ունի ՌԴ-ի, Վրաստանի հետ, որտեղ հայտնաբերված է դելտա շտամը, նաև եվրոպական շատ երկրներում էլ այդ շտամը մեծամասնություն է կազմում:
«Արձանագրված սեկվենավորած նմուշ չունենք, բայց համաճարակային  հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ իհարկե, Հայաստնում էլ այն շրջանառվում է»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ա. Ավանեսյանի խոսքով, ամեն ինչ անելու են՝ տեղեկտավական արշավ, պրոցեսն ավելի դյուրին դարձնել, որ բնակչության 40-50 տոկոսը պատվաստվի և ավելի անվտանգ միջավայր լինի Հայաստանում: Նա նշեց, որ որ շուտով պետք է վիճակահանությամբ պատվաստվողներին տրվեն թատրոնի, օպերայի, այլ մշակութային միջոցառումների տոմսեր:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է պարտադիր դառնա պատվաստումը, նախարարի պաշտոնակատարն ասաց.   «Մշակում ենք որոշակի սահմանափակումների փաթեթ,  ոչ թե պարտադիր, որն օգոստոսի երկրորդ կեսին կներկայացվի հանրությանը: Պետք է նշեմ, որ սա հանրային վտանգ ներկայացնող  հիվանդություն է, տեսնում ենք, թե երկրները, երբ դուրս է գալիս հիվանդության հետ կապված վիճակի կառավարման շրջանակից, կոլապսային իրավիճակում են հայտնվում, ոչ միայն առողջապահական համակարգը, այլ ընդհանուր տնտեսությունը, հանրային առողջապահական ողջ գործընթացը:
Կարծում եմ՝ դրսևորելով հանրային պատասխանատվություն, մեկս մեկին պաշտպանելու, հանրային իմունիտետ ստեղծելու համար՝ ամեն քաղաքացի ակտիվ կերպով իր ներդրումը պետք է ունենա»:

В Армении также циркулирует дельта-штамм: Анаит Аванесян
"В Армении наблюдается рост числа заражения коронавирусом. Не резкий, постепенный, но, тем не менее, мы понимаем, что в ближайшее время, особенно в первой половине осени, существует опасность новой волны",- в ходе брифинга с журналистами заявила и.о. министра здравоохранения Анаит Аванесян, передает Panorama.am.
Что касается дельта-штамма, она отметила, что на данным момент у них нех секвенированного образца, но, однозначно, штамм в Армении циркулирует, поскольку есть открытые воздушные границы с РФ, Грузией, где обнаружен дельта-штамм, в разных европейских странах также зафиксирован данный штамм коронавируса.
"Зафиксированного секвенированного образца пока не имеем, но эпидемиологическое ислледование показывает, что штамм в Армении, конечно, циркулирует",- сказала и.о. министра.
По словам А. Аванесян, они сделают все возможное - проведут информационную кампанию – для облегчения процесса, чтобы 40-50% населения привилось, и в Армении сформировалась бы более безопасная атмосфера. Она добавила, что вскоре привитым по жеребьевке предоставятся билеты в театр, в оперу, и на другие культурные мероприятия.
На вопрос о том, возможно ли, чтобы вакцинация стала обязательной, Аванесян отметила: "Мы разрабатываем пакет некоторых ограничений, который представим общественности во второй половине августа. Должна отметить, что это болезнь, представляющая общественную угрозу, мы видим, как страны, где заболевание выходит из-под контроля, оказываются в коллапсе, не только система здравоохранения, а в целом, экономика, весь прооцесс общественного здравоохранения.
Думаю, проявляя общественную ответственность, защищая друг друга для создания общественного иммунитета, каждый гражданин должен внести свою лепту".