Պետությունը նոր վարկային քաղաքականություն է սկսում. Արայիկ Հարությունյանը խորհրդակցություն է հրավիրել
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 2-ին աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական վարկային քաղաքականությանն առնչվող հարցեր քննարկելու նպատակով:
Նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ 2020 թվականի թուրք-ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայից հետո էական խնդիրներ են ծագել բանկային ոլորտում: Բանկերի կողմից բնակչությանը վարկեր չտրամադրելու բացը լրացնելու համար այս փուլում «Ֆիդես հիպոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը վարկավորման ծրագրեր է սկսելու՝ որոշակի պետական սուբսիդավորմամբ: Խոսքը ինչպես բնակարանների վերանորոգման, այնպես էլ սպառողական ու բիզնես վարկերի մասին է:
«Արցախցիները դրամական միջոցներ ներգրավելու հնարավորություն պետք է ունենան ինչպես նախապատերազմյան ծրագրերն ավարտելու, այնպես էլ նորերը սկսելու համար: Հատկապես կարևոր է բնակարանային ու բիզնես նախագծերի ֆինանսավորումը»,- նշել է Հանրապետության նախագահը՝ հանձնարարականներ տալով համապատասխան կառույցների ղեկավարներին արագացնել պետական վարկավորման սկզբունքների և մեխանիզմների մշակման գործընթացը:

The State is Starting a New Credit Policy: Arayik Harutyunyan Convened a Consultation
On August 2 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened a working consultation to discuss issues on the state credit policy.
President Harutyunyan noted that after the Turkish-Azerbaijani military aggression in 2020, significant problems arose in the banking sector. In order to fill the gap of banks not providing loans to the population, at this stage "Fides Mortgage Company" universal credit organization will start lending programs with some state subsidy. We are talking not only about apartment renovation, but also consumer and business loans.
"The people of Artsakh should have the opportunity to involve funds both to complete the pre-war programs and to start new ones."Financing of housing and business projects is especially important", noted the President of the Republic, giving instructions to the heads of relevant institutions to accelerate public lending principles and the process of developing mechanisms.