Եզդիները ցեղասպանության հարցով պատրաստվում են դիմել միջազգային դատարան
2014 թվականին Շանգալում ահաբեկչական խմբավորումների կողմից եզդիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության հարցը կներկայացվի միջազգային դատարանում:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Եզդիների ազգային միության նախագահ Խդր Հաջոյանը նշեց, որ փաստաբանների, եվրոպացի գործիչների հետ համագործակցությամբ, տարիներ շարունակ իրականացվում  է փաստահավաք աշխատանք՝ մեկ փաթեթում ներկայացնելով եզդիների ցեղասպանության հետ կապված յուրաքանչյուր դետալ:
«2014 թվականին Շանգալում մի ամբողջ ժողովուրդ ենթարկվեց ցեղասպանության: Խմբակային սպանություններ, ոճրագործություն, որը տեղի ունեցավ բոլորիս աչքի առաջ 21-րդ դարում: Մոտ 400 հազար եզդի դարձավ փախստական, արձանագրվեց եզդի երեխաների առևանգում, սեռական ոտնձգություն եզդի կանանց նկատմամբ»,-ասաց Խդր Հաջոյանը:
Նա հիշեցրեց, որ այդ ժամանակ արձագանքեց ԱՄՆ-ը, որը թիրախավորված օդային հարվածներ հասցրեց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին:
Եզդիների ցեղասպանությանն անդրադարձել ու ճանաչել են մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, պետություններ, այդ թվում, Հայաստանը: Եզդիական համայնքը շարունակելու է ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Միջազգային դատարան դիմելով, նրանք ցանկանում են, որ ոչ միայն դատապարտվի եզդիների ցեղասպանությունը, այլև քայլեր ձեռնարկվեն հանցագործությունները կատարողներին նույնականացնելու ուղղությամբ ու նրանք պատասխանատվության ենթարկվեն: Խդր Հաջոյանն ընդգծեց, որ սա համամարդկային հանցագործություն է, և պետք է հետամուտ լինել արդարության վերականգնմանը:
«Ես հորդորով դիմում եմ միջազգային հանրությանը՝ մենք պետք է տեսնենք իրապես ցեղասպանությունը կանխարգելող գործողություններ: Այո, Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին չդատապարտվեց, և մենք մեր աչքի առաջ տեսանք նոր ցեղասպանություններ»,-ասաց նա:
Եզդիների ցեղասպանությունից հետո Սիրիայում ու Իրաքում ձևավորվել են ճամբարներ, որտեղ ժամանակավոր բնակվում են փրկված, փախստականի ճանապարհը բռնած եզդիները: Հայաստանում եզդիների հոգևոր առաջնորդ Շեյխ Բրո Հասանյանը նշեց, որ այսօր էլ այնտեղ մտահոգիչ իրավիճակ է: Վերջերս ճամբարներից մեկում բռնկված հրդեհն այդ մասին է վկայում: Հումանիտար խնդիրները բազմաթիվ են՝ անվտանգություն, համաճարակային իրավիճակ, սննդի պակաս, անբարենպաստ պայմաններ:
«Այսօր եզդիների վերադարձն իրենց բնակավայր խոչընդոտվում է, և այստեղ կա Թուրքիայի ձեռագիրը: Դա հենց այնպես չի արվում, մենք կարծում ենք, որ ծրագրված է: Միջազգային կազմակերպությունները պահանջում են այնտեղ ապահովել եզդիների կոնկրետ թիվ, որը հիմք կլինի իրավական կարգավիճակ ստանալու գործընթացի համար: Եվ դա չլինելու համար Թուրքիան տարբեր գործողություններով վախի մթնոլորտ է ձևավորում, որ եզդիները չվերադառնան Սինջար»,-ասաց Շեյխ Բրո Հասանյանը:
Միջազգային դատարան դիմելու նպատակն է, ոչ միայն հասնել կատարվածի դատապարտմանը, հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելուն, այլև  ակնկալում են հասնել Շանգալին ինքնավար մարզի կարգավիճակ տալուն կամ այդ հատվածում անվտանգության գոտի ստեղծելուն: Եզդիները, դատարան դիմելով, ակնկալում են հասնել նաև նրան, որ միջազգային կառույցներում ունենան ներկայացուցիչներ:

Eзиды по вопросу геноцида собираются обратиться в Международный суд
Дело о Геноциде езидов, совершенном террористическими группами в 2014 году в Шангале, будет передано в Международный суд.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» председатель Национального союза езидов Хдр Хаджоян отметил, что на протяжении многих лет вместе с юристами и с европейскими деятелями ведется работа по сбору фактов, в которой представлены все детали, связанные с Геноцидом езидов.
"В 2014 году в Шангале геноциду подверглась целая нация. Массовое убийство, преступление, которое произошло на глазах у всех нас в 21 веке. Около 400 000 езидов стали беженцами, езидских детей похищали, насиловали езидских женщин", - сказал Хдр Хаджоян.
Он напомнил, что в то время США  по боевикам террористической группировки «Исламское государство» нанесли прицельные удары с воздуха.
Геноцид езидов был признан рядом международных организаций и государств, включая и Армению. Союз езидов продолжит процесс признания геноцида. Обращаясь в Международный суд, они хотят не только осудить Геноцид езидов, но и предпринять шаги по выявлению виновных и привлечению их к ответственности. Хдр Хаджоян подчеркнул, что это общечеловеческое преступление, и они должны добиваться восстановления справедливости.
"Я призываю международное сообщество принять меры для предотвращения геноцида.  Геноцид армян не был осужден вовремя. И на наших глазах происходят новые геноциды", - сказал он.
После Геноцида езидов в Сирии и Ираке были созданы лагеря, где спасшиеся езиды смогли укрыться. Шейх Бро Гасанян, духовный лидер езидов Армении, отметил, что ситуация там по-прежнему вызывает беспокойство. Об этом свидетельствует недавний пожар в одном из лагерей. Есть много гуманитарных проблем: безопасность, эпидемическая ситуация, нехватка еды, неблагоприятные условия.
"Сегодня противостоят возвращению езидов на родину. Это турецкий почерк. Это делается не спроста, мы думаем, что это запланировано. Международные организации требуют, чтобы там было определенное количество езидов, что станет основой для получения легального статуса. Чтобы этого не делать, Турция различными действиями создает атмосферу страха, чтобы езиды не возвращались в Синджар", - сказал шейх Бро Гасанян.
Целью обращения в Международный суд является не только осуждение инцидента и привлечение виновных к ответственности, но и предоставление статуса автономии провинции Шангал или создания зоны безопасности в этом районе. Езиды, обращаясь в суд, рассчитывают и на то, чтобы в международных организациях иметь своих представителей.