Փաշինյանը հյուրընկալել է Հայաստանի օլիմպիական հավաքականին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի՝ ամառային Օլիմպիական խաղերի մասնակից հավաքականի մարզիկներին և մարզիչներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետը նշել է.
Նախ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր օլիմպիականներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Տոկիոյի օլիմպիադայում ներկայացնելու համար: Եվ նաև ուզում եմ շնորհավորել մեր մրցանակակիրներին հաջող մրցելույթի առիթով: Այս օլիմպիադայում մենք ոսկե մեդալ չնվաճեցինք, բայց, կարծում եմ, մեր մասնակցությունից դժգոհ չենք: Իհարկե, այն իրավիճակը, մթնոլորտը, որ առկա է երկրում, իր ազդեցությունն ունենում է մեր մարզիկների, ընդհանրապես սպորտի վրա, բայց ես կարծում եմ, որ այս իրավիճակում մենք կարողացել ենք պատշաճ ձևով ներկայանալ: Իհարկե, որոշ դեպքերում մեզ շատ քիչ չբավականացրեց օլիմպիական ոսկի նվաճելու համար: Բայց կարծում եմ, որ մեր մարզիկները և մեր հավաքականը պատշաճ ձևով ներկայացրեցին Հայաստանի Հանրապետությունը Տոկիոյի օլիմպիադայում:
Հիմա ես ուզում եմ անդրադառնալ հետևյալին. կարծում եմ, որ մենք, օլիմպիադայում առավել հաջող մրցելույթներ ունենալու համար, պիտի անենք հետևյալը՝ այսօր շատ արագ ամփոփենք արդեն իսկ տեղի ունեցածի արդյունքները և միանգամից պատրաստվենք հաջորդ օլիմպիադային: Կարծում եմ՝ արժե, որ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Օլիմպիական կոմիտեի հետ համատեղ այսօրվանից ճանապարհային քարտեզ ձևավորի հաջորդ օլիմպիադային ընդառաջ մեր անելիքները որոշելու և այդ անելիքներն իրագործելու համար: Սա, կարծում եմ, ընդհանրապես պետք է մեր գործելակերպը լինի: Այն, ինչ մենք անում ենք այսօր, պետք է նպատակաուղղված լինի միջնաժամկետ հեռանկարին, որովհետև գործողության արդյունավետությունը ցույց տալու համար որոշակի ժամանակ է պահանջում: Պետք է ֆեդերացիաների, մեր մարզիկների հետ համակարգված աշխատենք և գնանք առաջ:
Կարծում եմ, ընդհանուր առմամբ, նաև մեր օրակարգում է, մենք պետք է միջոցներ ձեռնարկենք իսկապես սպորտի մասսայականացման համար: Որովհետև գործնականում այսօր ունենք պրոֆեսիոնալ սպորտ, բայց զանգվածային սպորտի հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունենք՝ հետաքրքրության, ենթակառուցվածքի առումով: Այստեղ արդեն կոնկրետ ծրագրեր ենք մշակում և առաջիկայում կսկսենք իրագործել: Եվ այստեղ, իհարկե, մեր պրոֆեսիոնալ մարզիկների աջակցությունը շատ կարևոր է:
Կրկին ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել և կուզենայի նաև լսել ձեզ, թե ինչ տպավորություններով եք եկել և ինչ վերլուծություններ ու հետևություններ եք արել, ինչ առաջարկներ ունեք, որ մենք կարող ենք իրագործել»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, ամփոփելով Տոկիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերին ՀՀ հավաքականի ելույթները, նշել է, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ սրանք 7-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերն էին, որոնց մասնակցում էր մեր հավաքականը, իսկ մեդալների որակական առումով 3-րդ արդյունքն է: Նա անդրադարձել է արձանագրված խնդիրներին, այդ թվում՝ մրցավարական, որոնք պետք է քննարկել և հասկանալ, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել և ինչպես հակազդել դրանց:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը նույնպես կարևորել է թիմային աշխատանքը՝ Կառավարության, Օլիմպիական կոմիտեի և ֆեդերացիաների միջև աշխատանքի բաժանում կատարելու և համատեղ ջանքերով առաջ գնալու առումով: «Պարոն վարչապետ, Օլիմպիական կոմիտեն էլ է պատրաստակամ քննարկել և հասկանալ, թե Կառավարությունն ինչ է անում, ՀԱՕԿ-ն ինչով է աջակցում: Հիմնական խնդիրը պայմաններն են. մարզադպրոցներ չկան, վերանորոգված չեն, գույք չկա: Օլիմպիական կոմիտեն թող վերանորոգի, Կառավարությունը՝ գույքով ապահովի: Պետք է համակարգված՝ ֆեդերացիաներով, Օլիմպիական կոմիտեով լուծենք խնդիրները և այս անգամ արդեն պատրաստ լինենք, որ ծանրամարտից ոչ թե 2, 3 կամ 1 մարզիկ մասնակցի, այլ, օրինակ, 6, բռնցքամարտից՝ 8, որովհետև արդեն պայմաններն ստեղծված կլինեն», - նշել է ՀԱՕԿ նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պետք է հետևություններ անել և այսօրվանից ևեթ կենտրոնանալ հետագա անելիքների վրա: «Մեր կառավարումը պետք է լինի ռազմավարական: Եթե մենք խնդիր ենք դրել, որ մինչև 2050 թվականը Հայաստանը 24 օլիմպիական ոսկե մեդալ ունենա, ուրեմն մենք պետք է այսօրվանից գործենք և մեր դրած նշաձողերից հետ չգնանք», - ընդգծել է երկրի վարչապետը: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԿԳՄՍ, ՀԱՕԿ և մարզական ֆեդերացիաների միջև մշտական հետադարձ կապը:
Հանդիպման ընթացքում մարզիկներն ու մարզիչներն անդրադարձել են Օլիմպիական խաղերում արձանագրած արդյունքներին, շնորհակալություն հայտնել Կառավարությանը և վարչապետին աջակցության համար և նշել, որ արվել է առավելագույնը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Օլիմպիական խաղերին հավուր պատշաճ ներկայացնելու համար:
Վարչապետ Փաշինյանի նշած համատեքստում քննարկվել են առաջիկա անելիքները: Ներկայացվել է տեղեկատվություն ներկա դրությամբ հայտնի մարզիկների անվան մարզադպրոցների կառուցման ընթացքի, մարմնամարզության, հրաձգության, ոլորտների զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի, մարզական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ: ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը զեկուցել է, որ վարչապետ Փաշինյանի հանձնարարականի հիման վրա ընթացքի մեջ է նաև Զինված ուժերում սպորտային վաշտի վերաբացման հարցը:
Վարչապետի հանձնարարությամբ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առաջիկայում ԿԳՄՍ, ՀԱՕԿ և ազգային մարզական ֆեդերացիաների մասնակցությամբ հանդիպում կազմակերպել և քննարկել ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ միջնաժամկետ կտրվածքով անելիքները:

Наши спортсмены достойно представили Армению на Олимпиаде в Токио: Пашинян принял олимпийскую сборную Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня спортсменов и тренеров, которые представили Армению на летних Олимпийских играх. На встрече также присутствовали руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, председатель Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян.
В своем приветственном слове к олимпийской сборной Армении премьер-министр отметил:
"Здравствуйте, уважаемые коллеги,
Прежде всего, позвольте поблагодарить наших олимпийцев за то, что представили Республику Армения на Олимпийских играх в Токио. Хочу также поздравить наших медалистов с успешным выступлением на соревнованиях. Мы не завоевали золотой медали на этой Олимпиаде, но, думаю, мы не недовольны своим участием.
Конечно, существующие в стране ситуация и атмосфера сказываются на наших спортсменах и на спорте в целом, но я думаю, что в этой ситуации мы смогли достойно представить себя. Конечно, в некоторых случаях нам немного не хватило для того, чтобы выиграть олимпийское золото. Но я считаю, что наши спортсмены и наша сборная достойно представили Республику Армения на Олимпийских играх в Токио.
Сейчас я хочу коснуться следующего вопроса: думаю, для того чтобы выступления на Олимпиаде были более успешными, нам нужно сделать следующее: сегодня очень быстро подвести итоги того, что уже произошло, и сразу начать готовиться к следующей Олимпиаде. Думаю, министерству образования, науки, культуры и спорта вместе с Олимпийским комитетом стоит составить дорожную карту, чтобы решить, что делать в преддверии следующих Олимпийских игр.
Думаю, это должно быть стилем нашей работы в целом. То, что мы делаем сегодня, должно быть нацелено на среднесрочную перспективу, потому что нужно определенное время, чтобы показать эффективность действий. Мы должны скоординированно работать с федерациями и нашими спортсменами и двигаться вперед.
Думаю, в целом, на повестке дня стоит вопрос принятия мер, чтобы сделать спорт по-настоящему массовым. Потому что на практике сегодня у нас есть профессиональный спорт, но у нас есть проблемы с массовым спортом с точки зрения заинтересованности и инфраструктуры. Мы уже разрабатываем конкретные программы и в ближайшее время приступим к их реализации. И здесь, конечно, очень важна поддержка наших профессиональных спортсменов.
Еще раз хочу поблагодарить всех вас и хотел бы также послушать вас, какие впечатления у вас остались, какие анализы и какие выводы вы сделали, какие у вас есть предложения, которые мы можем реализовать".
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, подводя итоги выступлений сборной Армении на летних Олимпийских играх в Токио, отметил, что это 7-е в истории независимой Армении летние Олимпийские игры, в которых наша сборная принимала участие, и третий результат по качеству медалей. Он коснулся замеченных проблем, в том числе судейских, которые необходимо обсудить и понять, что на самом деле произошло и как им противодействовать.
Председатель Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян также подчеркнул важность командной работы, разделения работы правительства, федераций и Олимпийского комитета и движения вперед совместными усилиями.
"Господин премьер-министр, Олимпийский комитет также готов обсудить и понять, что делает правительство и чем может помочь Национальный олимпийский комитет. Основная проблема - это условия: нет спортивных школ, они не отремонтированы, нет инвентаря. Пусть олимпийский комитет отремонтирует, а правительство обеспечит инвентарем. Мы должны решать проблемы согласованно с федерациями и Олимпийским комитетом, и на этот раз мы должны быть готовы к тому, чтобы в тяжелой атлетике участвовали не 2, 3 или 1 спортсмен, а, например, 6, в боксе - 8, потому что условия уже будут созданы", - сказал председатель Национального олимпийского комитета Армении.
Никол Пашинян еще раз подчеркнул, что необходимо сделать выводы и уже с сегодняшнего дня сосредоточиться на том, что нужно делать. "Наше управление должно быть стратегическим. Если мы поставили перед Арменией цель завоевать 24 олимпийских золотых медали до 2050 года, то мы должны действовать уже с сегодняшнего дня и не снижать нашу планку", - подчеркнул премьер-министр. В этом контексте глава правительства подчеркнул важность постоянной обратной связи между министерством образования, науки, культуры и спорта, Национальным олимпийским комитетом и спортивными федерациями.
В ходе встречи спортсмены и тренеры коснулись результатов Олимпийских игр, поблагодарили правительство и премьер-министра за поддержку и отметили, что сделано максимум для того, чтобы достойно представить Республику Армения на Олимпийских играх.
В отмеченном премьер-министром Пашиняном контексте были обсуждены предстоящие действия. Была предоставлена информация о процессе строительства спортивных школ имени известных спортсменов, работе по развитию сфер гимнастики и стрельбы, шагах по совершенствованию спортивной инфраструктуры. Министр Ваграм Думанян доложил, что на основании поручения премьер-министра Пашиняна решается вопрос о возобновлении работы спортивной роты в Вооруженных силах.
По поручению премьер-министра достигнута договоренность в ближайшее время организовать встречу с участием министерства образования, науки, культуры и спорта, Национального олимпийского комитета и национальных спортивных федераций и обсудить дальнейшие действия в краткосрочной и среднесрочной перспективе.