Արցախի համար միակ ընդունելի տարբերակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունների վերականգնումն է. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը օգոստոսի 19-ին հանդիպել է «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցության մի խումբ անդամների հետ: Քննարկվել են Արցախի կարգավիճակին, տարածաշրջանային մարտահրավերներին առնչվող հարցեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի ԱԺ պաշտոնական կայքէջից:
Խորհրդարանի ղեկավարը շեշտել է, որ առկա իրողություններում կուսակցական շահը պետք է ստորադասվի համազգային նպատակներին: Նույն միտքը Արթուր Թովմասյանը նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանն է ընդգծել:
«Արցախի ճանաչման ջանքերը պետք է ակտիվացվեն: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունների վերականգնումը Արցախի համար միակ ընդունելի տարբերակն է», - շեշտել է խորհրդարանի ղեկավարը:

Возобновление переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ – единственный приемлемый вариант для Арцаха: Артур Товмасян
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян 19 августа встретился с группой членов фракции ''Свободная родина – ОГС''.
Как сообщает Управление по связям с общественностью и прессой парламента Арцаха,  были обсуждены вопросы, связанные со статусом Арцаха и региональными проблемами.
Спикер парламента подчеркнул, что в нынешних реалиях интересы партии должны быть подчинены национальным целям.
''Необходимо активизировать усилия по признанию Арцаха. Возобновление переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ – единственный приемлемый вариант для Арцаха'', - отметил Арур Товмасян.