Յուրաքանչյուր անհետ կորած համարվող մարդու անուն ազգանվան հետևում ընտանիքի ցավ ու դժբախտություն է․ Թաթոյան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ։
Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է․
«Այսօր՝ օգոստոսի 30-ը նշվում է որպես Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օր: Ցավոք, 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի հետևանքով մեր հայրենակիցների թվում ունեցանք մեծաթիվ անհետ կորածներ, և նրանց որոնման աշխատանքները դեռ շարունակվում են:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդասիրական ու մարդու իրավունքների հարցերի բացահայտ քաղաքականացումը, գերիների իրական թվի չհրապարակումը բերեց լրացուցիչ զրկանքների, մարդկանց պատճառվող հոգեկան լրացուցիչ տանջանքների:
Ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականության հետևանքով բռնի անհետացել, սպանվել ու խոշտանգվել են բազմաթիվ մարդիկ, որոնց վերաբերյալ կան փաստական անհերքելի ապացույցներ։
Դրա հետ միասին, մեր պետությունը պետք է հնարավորին ինտենսիվ ջանքեր ներդնի մարմինների ԴՆԹ հետազոտությունների արդյունավետ և արագ իրականացման գործում։ Թեև գործընթացի երկարացման հարցում կան նաև օբյեկտիվ գործոններ, սակայն այդ գործընթացում ընտանիքների հետ հաղորդակցության ճիշտ կազմակերպումը կարող է մեղմել ընտանիքների հոգեբանական լրացուցիչ տանջանքները։
Պետք է գիտակցենք բոլորս, որ յուրաքանչյուր անհետ կորած համարվող մարդու անուն ազգանվան հետևում ընտանիքի ցավ ու դժբախտություն է, ծնողի վերադարձի անվերջանալի սպասում՝ երեխաների համար։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակում մենք ձեռնարկում ենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ մարդկանց իրավունքների երաշխավորմանը նպաստելու համար»։

За каждым без вести пропавшим человеком - боль и несчастье целой семьи: Арман Татоян
Омбудсмен Армении Арман Татоян по случаю Международного дня жертв насильственных исчезновений направил послание.
Как передает "Арменпресс", в послании, в частности, говорится:
"30 августа - Международный день жертв насильственных исчезновений. К сожалению, в результате войны в сентябре-ноябре 2020 года и среди наших соотечественников появилось большое количество без вести пропавших людей, и поисковые работы все еще продолжаются.
Откровенная политизация азербайджанскими властями гуманитарных вопросов и вопросов прав человека, сокрытие реального числа пленных привели к дополнительным лишениям, к дополнительным душевным мучениям многих людей.
Вследствие политики арменофобии Азербайджана насильственно исчезли, были убиты и подверглись пыткам много люди, относительно чего имеются неопровержимые фактические доказательства.
Наше государство должно прилагать интенсивные усилия для эффективного и быстрого проведения исследований ДНК обнаруженных останков. В вопросах продления этого процесса бывают и объективные факторы, однако правильная организация общения с семьями погибших может смягчить дополнительные психологические страдания семей.
Мы все должны осознавать, что за каждым без вести пропавшим человеком - боль и несчастье целой семьи, бесконечное ожидание родителей возвращения своих детей.
В рамках полномочий Омбудсмена Армении мы предпринимаем все необходимые шаги для содействия гарантированию прав человека".