Ադրբեջանի սադրիչ քայլերն ուղիղ ոտնձգություն են Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ. Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծում է, որ տարածաշրջանում լարված իրավիճակի պահպանումը պայմանավորված է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այս մասին ասել է Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը:
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը մեր ռազմավարությունն են, և մենք պատրաստ ենք ակտիվ երկխոսության այդ ուղղությամբ: Սակայն տարածաշրջանում պահպանվում է բավականին լարված իրավիճակը, և դա մեծապես պայմանավորված է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությամբ»,- ասել է Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն արձանագրել է, որ Բաքուն չի կատարում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները: «Ավելին, խախտելով միջազգային իրավունքը՝ Ադրբեջանը հրապարակային սադրիչ քայլերի է գնում, որոնք ուղիղ ոտնձգություն են Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ, ինչին մենք բախվել ենք այս տարվա մայիսի 12-ից»,- նշել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ այս բոլոր գործողություններն ուղեկցվում են ագրեսիվ հայտարարություններով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Միրզոյանը նաև հավելել է, որ պաշտոնական Բաքուն, մշտապես գեներացնելով նոր կեղծ օրակարգեր, հրաժարվում է  իր պարտավորությունների կատարումից, մասնավորապես չի վերադարձնում բոլոր ռազմագերիներին և բռնի պահվող անձանց:

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan says the current tense situation in the region is due to Azerbaijan’s unconstructive policy.
At a meeting with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow, the Armenian FM noted: “Peace and stability in the region are our strategy, and we are ready for active dialogue on this direction. However, quite a tense situation is being observed in the region, and this is greatly conditioned by the unconstructive policy of Azerbaijan”.
The Armenian FM stated that Baku doesn’t fulfill the agreements reached by the November 9 trilateral statement. “Moreover, Azerbaijan, in violation of international law, publicly takes provocative actions which are a direct encroachment against Armenia’s sovereign territory, which we have faced this year since May 12”, Ararat Mirzoyan said, adding that all these actions are accompanied by aggressive statements from the authorities of Azerbaijan.
The FM added that Azerbaijan refuses to implement its commitments, always generating new fake agendas, in particular it doesn’t return all prisoners of war and forcibly held persons.