Ադրբեջանի սադրիչ քայլերն ուղիղ ոտնձգություն են Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ. Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծում է, որ տարածաշրջանում լարված իրավիճակի պահպանումը պայմանավորված է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այս մասին ասել է Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը:
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը մեր ռազմավարությունն են, և մենք պատրաստ ենք ակտիվ երկխոսության այդ ուղղությամբ: Սակայն տարածաշրջանում պահպանվում է բավականին լարված իրավիճակը, և դա մեծապես պայմանավորված է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությամբ»,- ասել է Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն արձանագրել է, որ Բաքուն չի կատարում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները: «Ավելին, խախտելով միջազգային իրավունքը՝ Ադրբեջանը հրապարակային սադրիչ քայլերի է գնում, որոնք ուղիղ ոտնձգություն են Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ, ինչին մենք բախվել ենք այս տարվա մայիսի 12-ից»,- նշել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ այս բոլոր գործողություններն ուղեկցվում են ագրեսիվ հայտարարություններով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Միրզոյանը նաև հավելել է, որ պաշտոնական Բաքուն, մշտապես գեներացնելով նոր կեղծ օրակարգեր, հրաժարվում է  իր պարտավորությունների կատարումից, մասնավորապես չի վերադարձնում բոլոր ռազմագերիներին և բռնի պահվող անձանց:

Напряженность в регионе обусловлена деструктивной политикой Азербайджана: МИД РА
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что сохранение напряженной ситуации в регионе обусловлено деструктивной политикой Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», Арарат Мирзоян это сказал на встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым в Москве.
"Наша стратегия - мир и стабильность в регионе, мы готовы к активному диалогу в этом направлении. Однако ситуация в регионе достаточно напряженная, что во многом обусловлено деструктивной политикой Азербайджана", - сказал Мирзоян.
Глава МИД Армении заявил, что Баку не выполняет свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября. "Более того, в нарушение международного права Азербайджан предпринимает публичные провокационные шаги, которые являются прямым посягательством на суверенную территорию Армении, с ними мы сталкиваемся с 12 мая этого года", - сказал Арарат Мирзоян, добавив, что все эти действия сопровождаются агрессивными заявлениями со стороны властей Азербайджана.
Он также добавил, что официальный Баку, постоянно генерируя новые ложные повестки дня, отказывается выполнять взятые на себя обязательства, в частности, не возвращает всех военнопленных и заложников.