Ռուսաստանի բնակչությունը կարող էր կազմել 500 միլիոն մարդ. Պուտին
Ռուսաստանի բնակչությունը, ըստ որոշ գնահատականների, կարող էր այժմ հասնել 500 միլիոն մարդու, եթե չլինեին երկրի երկու փլուզումները XX դարում: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ «Օվկիանոս» համառուսաստանյան մանկական կենտրոնում դպրոցականների հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ անցած դարի ընթացքում ռուսական պետականությունը երկու անգամ քանդվել է :Պուտինը նշել է, որ 1917 թվականի հեղափոխությունից հետո Ռուսական կայսրությունը դադարել է գոյություն ունենալուց: «Ռուսաստանը «կորցրեց հսկայական տարածքներ, աստիճանաբար վերականգնվեց, այնուհետև տեղի ունեցավ նաև Խորհրդային Միության փլուզումը»», - հիշել է Պուտինը:
«Իսկ ինչո՞ւ: Մենք պետք է մանրակրկիտ վերլուծենք, թե որն էր դրդապատճառը, որն էր այս դրամատիկ իրադարձությունների դրդիչը: Եթե դրանք տեղի չունենային, մենք այլ երկիր կունենայինք: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ մեր բնակչությունը այժմ կկազմեր մոտ 500 միլիոն մարդ: Պարզապես մտածեք դրա մասին », - ընգծել է նա:

Путин отметил, что население России, по некоторым оценкам, могло составить 500 млн человек
Население России, по некоторым оценкам, могло бы сейчас достигать 500 млн человек, если бы не два распада страны в XX веке. Об этом заявил в среду президент России Владимир Путин на встрече со школьниками во Всероссийском детском центре "Океан" в рамках марафона "Новое знание", передает ТАСС
Он обратил внимание на то, что на протяжении прошлого века дважды "рассыпалась российская государственность". После революции 1917 года Российская империя прекратила свое существование. Россия "потеряла колоссальные территории, постепенно восстановилась, а потом произошло еще и крушение Советского Союза", напомнил Путин.
"А почему? Надо ведь внимательно проанализировать, что было триггером, что было спусковым крючком к этим драматическим событиям. Если бы они не произошли, у нас была бы другая страна. Некоторые специалисты считают, что у нас население было бы сейчас под 500 млн человек. Только вдумайтесь в это", - подчеркнул он.
Глава государства заметил, что сейчас население России составляет около 146 млн человек. "А если бы этих трагедий не было, было бы около 500 млн человек. Разница есть?" - повторил он. А это, продолжил президент, "совокупная мощь государства, которая в геометрической прогрессии постоянно увеличивается, <...> Создается все более и более мощная основа развития, существования, благополучия".