Ռուսաստանի բնակչությունը կարող էր կազմել 500 միլիոն մարդ. Պուտին
Ռուսաստանի բնակչությունը, ըստ որոշ գնահատականների, կարող էր այժմ հասնել 500 միլիոն մարդու, եթե չլինեին երկրի երկու փլուզումները XX դարում: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ «Օվկիանոս» համառուսաստանյան մանկական կենտրոնում դպրոցականների հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ անցած դարի ընթացքում ռուսական պետականությունը երկու անգամ քանդվել է :Պուտինը նշել է, որ 1917 թվականի հեղափոխությունից հետո Ռուսական կայսրությունը դադարել է գոյություն ունենալուց: «Ռուսաստանը «կորցրեց հսկայական տարածքներ, աստիճանաբար վերականգնվեց, այնուհետև տեղի ունեցավ նաև Խորհրդային Միության փլուզումը»», - հիշել է Պուտինը:
«Իսկ ինչո՞ւ: Մենք պետք է մանրակրկիտ վերլուծենք, թե որն էր դրդապատճառը, որն էր այս դրամատիկ իրադարձությունների դրդիչը: Եթե դրանք տեղի չունենային, մենք այլ երկիր կունենայինք: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ մեր բնակչությունը այժմ կկազմեր մոտ 500 միլիոն մարդ: Պարզապես մտածեք դրա մասին », - ընգծել է նա:

Putin Blames Events of 20th Century for Containing Russia’s Population Growth
Russia’s population, according to some estimates, could now reach 500 mln people, if not for the two disintegrations of the country in the 20th century, President Vladimir Putin stated at a meeting with students of the ‘Ocean’ Russian Children's Center, TASS reports.
Putin emphasized that over the past century, the Russian statehood had crumbled twice. After the 1917 revolution, the Russian Empire ceased to exist. The country "lost colossal territories, gradually recovered, and then there was also the collapse of the Soviet Union," the Russian leader noted.
"What was the reason? We should carefully analyze the trigger of these dramatic events. If they had not happened, we would have had a different country. Some experts believe that our population would now hit about 500 mln people. Just think about it," Putin said.
The Russian president mentioned that currently, Russia was home to about 146 mln citizens. "And if these tragedies did not take place, there would be about 500 mln people. Is there a difference?" Putin repeated. And this, the president carried on, "the total power of the state, which is constantly surging in geometric progression. <...> An increasingly powerful basis for development, existence, prosperity is being created."