Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ՌԴ-ից ուղղաթիռներ, ինքնաթիռներ և, հավանաբար, С-400 համակարգեր է ձեռք բերելու
© Сергей Шелег/БелТА/ТАСС
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանն առաջիկայում իր երկրին կմատակարարի «տասնյակ» ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, հակաօդային պաշտպանության միջոցներ և, հավանաբար, С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում կատարելով «Բելտա»-ին:
«Երեկ չէ առաջին օրը հրահանգ եմ ստորագրել, Ռուսաստանից մեզ մատակարարումներ կանեն, չեմ ասի, թե ինչ գումարի և ինչ, բայց տասնյակ ուղղաթիռներ, ինքնաթիռներ, ՀՕՊ ամենակարևոր սպառազինումը: Հավանաբար նաև՝ С-400: Մեզ դրանք շատ են պետք, ես արդեն խոսել եմ դրա մասին»,-  ասել է Լուկաշենկոն լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Մի խոսքով, ամենաժամանակակից սարքավորումները: Մենք կվերազինվենք: Եթե զորավարժություններին [Արևմուտք -2021] տեսնենք, որ մեզ այլ բան է պետք, ապա մենք գնումներ ենք կատարելու Ռուսաստանի Դաշնությունից և շահագործման ենք հանձնելու»,-հավելել է Բելառուսի ղեկավարը:

Russia to Ship Planes, Helicopters and, Possibly, S-400 to Belarus, Lukashenko Claims
Russia will ship "dozens" of planes, helicopters and air defense systems - possibly, including the S-400 ones - to Belarus shortly, Belarusian President Alexander Lukashenko told journalists Wednesday, TASS reports.
"In the nearest future - I signed the order two days ago - the Russian Federation will ship us - I won’t tell what exactly and the exact amount of money - dozens of planes, dozens of helicopters, and essential air defense weapons, maybe even S-400. We need them very much, I said that already," Lukashenko said, according to BelTA.
"In a word, the most modern equipment. We will equip ourselves. If we see during the exercise [Zapad-2021] that we need something else, then we will buy it from the Russian Federation and commission it," the Belarusian leader said.