Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ՌԴ-ից ուղղաթիռներ, ինքնաթիռներ և, հավանաբար, С-400 համակարգեր է ձեռք բերելու
© Сергей Шелег/БелТА/ТАСС
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանն առաջիկայում իր երկրին կմատակարարի «տասնյակ» ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, հակաօդային պաշտպանության միջոցներ և, հավանաբար, С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում կատարելով «Բելտա»-ին:
«Երեկ չէ առաջին օրը հրահանգ եմ ստորագրել, Ռուսաստանից մեզ մատակարարումներ կանեն, չեմ ասի, թե ինչ գումարի և ինչ, բայց տասնյակ ուղղաթիռներ, ինքնաթիռներ, ՀՕՊ ամենակարևոր սպառազինումը: Հավանաբար նաև՝ С-400: Մեզ դրանք շատ են պետք, ես արդեն խոսել եմ դրա մասին»,-  ասել է Լուկաշենկոն լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Մի խոսքով, ամենաժամանակակից սարքավորումները: Մենք կվերազինվենք: Եթե զորավարժություններին [Արևմուտք -2021] տեսնենք, որ մեզ այլ բան է պետք, ապա մենք գնումներ ենք կատարելու Ռուսաստանի Դաշնությունից և շահագործման ենք հանձնելու»,-հավելել է Բելառուսի ղեկավարը:

Лукашенко заявил, что РФ поставит Белоруссии самолеты, вертолеты и, возможно, С-400
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что Россия в ближайшее время поставит его стране "десятки" самолетов, вертолетов, средства противовоздушной обороны (ПВО) и, возможно, зенитные ракетные системы С-400. Об этом белорусский лидер сообщил журналистам в среду.
"В ближайшее время - я подписал позавчера распоряжение - из Российской Федерации поставят нам - не буду говорить, какие деньги и что - десятки самолетов, десятки вертолетов, самого важного вооружения ПВО. Может быть, даже С-400. Нам они очень нужны, я уже об этом говорил", - приводит слова Лукашенко агентство БелТА, передает ТАСС
"Словом, самое современное оборудование. Мы дооснастимся. Если мы увидим на учениях ["Запад-2021"], что нам нужно что-то еще, значит, мы купим у Российской Федерации и поставим на вооружение", - добавил белорусский лидер.