Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո Հայաստանում երրորդ անգամ կանցկացվի միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողովը»
Այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ կհյուրընկալի միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը («Summit of Minds»):
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» 2019 թվականից հյուրընկալվում է նաև Հայաստանում: Այդ տարի միջոցառումն առաջին անգամ անցկացվեց Շամոնիից դուրս և ստացավ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով» անվանումը:
Արդեն ավանդական դարձած «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովն» այսօր հայկական յուրօրինակ բրենդ է դարձել: Դրա կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
«Մտքերի գագաթնաժողովը» համախմբում է աշխարհի քաղաքական, տնտեսական, գիտական և մշակութային շրջանակների հայտնի դեմքերի: Այն գաղափարների, գիտելիքների ու փորձառության փոխանակման յուրատեսակ հարթակ է, որի հիմնական նպատակներն են համաշխարհային հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը:
Նպատակ ունենալով ընդլայնել գագաթնաժողովի աշխարհագրությունը և բացահայտել նոր գաղափարներ ու հնարավորություններ՝ «Մտքերի գագաթնաժողով»-ն այս տարի կանցկացվի մի քանի երկրներում:
2021թ. սեպտեմբերին Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում կքննարկվեն համաշխարհային հիմնական մակրոխնդիրները. տնտեսություն, աշխարհաքաղաքականություն, հասարակություն, շրջակա միջավայր և տեխնոլոգիա, դրանց զարգացումն առաջիկա տարիներին և հավանական ազդեցությունը ներդրումային ու բիզնես որոշումների վրա:
Հոկտեմբերին գագաթնաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում, իսկ նոյեմբերին՝ Կանադայում: Նախատեսվում է, որ հաջորդ տարի գագաթնաժողովը տեղի կունենա նաև Միացյալ Նահանգներում:
Առաջին «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը («Armenian Summit of Minds»), որն անցկացվեց 2019-ին Դիլիջանում, բավականին դրական արձագանքներ ունեցավ: Մասնակիցների թվում էին անվանի ու ազդեցիկ շուրջ 300 քաղաքական ու պետական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Երկրորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը 2020 թվականին հոկտեմբերին կորոնավիրուսի համավարակի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով անցկացվեց հեռավար: Գագաթնաժողովի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում անդրադարձան Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային:
2021թ. հոկտեմբերի 23-ից 24-ը Դիլիջանում նախատեսված է երրորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը: Այն անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, գլխավոր գործընկերներն են «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսը և ՀՀ կենտրոնական բանկը: Այս տարվա հիմնական թեմաները վերաբերելու են հարավկովկասյան տարածաշրջանին առնչվող աշխարհաքաղաքականությանը և տեխնոլոգիաների, մասնավորապես արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիաների զարգացմանը 21-րդ դարում: Զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ:
Գագաթնաժողովի մասնակիցների հետ վերջերս կայացած առցանց հանդիպմանը նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես ասել էր. «Հայաստանի ունեցած ամենակարևոր ռեսուրսը մարդն է: Ես նրանցից մեկն եմ, ովքեր հավատում են, որ մարդկային ռեսուրսները շատ ավելի հարուստ, կարևոր ու հզոր բնական պաշարներ են, քանի որ դա է ապագան, դա է 21-րդ դարը»:
Հայաստանում նման միջոցառման անցկացումը, գործարար, գիտական ու քաղաքական բնագավառները ներկայացնող ազդեցիկ անհատների և առաջնորդների այցերը մասնավորապես կնպաստեն մեր երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը, հնարավոր ներդրումների ներգրավմանը: Գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:
Հ.Գ. Կից ներկայացվում է նաև 2019 և 2020 թվականներին «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ների մասին համառոտ տեսանյութը:

В Армении в третий раз будет проведен авторитетный международный форум "Саммит умов"
В октябре этого года Армения в третий раз будет принимать авторитетный международный форум "Саммит умов" (Summit of Minds).
Ежегодно проводящийся во французском городе Шамони "Саммит умов" с 2019 года принимают также в Армении. В тот год мероприятие впервые было проведено за пределами Шамони и получило название "Армянский саммит умов".
Ставший уже традиционным "Армянский саммит умов" стал своеобразным армянским брендом. О его организации было достигнуто эксклюзивное соглашение ещё в сентябре 2018 года, когда Президент Республики Армения Армен Саркисян в качестве главного спикера участвовал в ежегодном "Саммите умов".
"Саммит умов" собирает известные личности, представляющие политические, экономические, научные и культурные круги всего мира. Это своеобразная площадка обмена идеями, знаниями и опытом, основной целью которой является представление новых идей по важнейшим общемировым вопросам, установление доверительных партнёрских связей при непосредственном общении.
С целью расширить географию саммита, выявить новые идеи и возможности "Саммит умов" в этом году будет проведён в нескольких странах.
В сентябре 2021 года во французском городе Шамони будут обсуждаться основные всемирные макропроблемы: экономика, геополитика, общество, окружающая среда и технологии, их развитие в предстоящие годы и основное влияние на принятие инвестиционных и бизнес решений.
В октябре саммит состоится в Армении, а в ноябре – в Канаде. Намечается, что в будущем году саммит пройдёт также в Соединенных Штатах.
Первый "Армянский саммит умов" (Armenian Summit of Minds), который был проведён в 2019 году в Дилижане, получил довольно много положительных отзывов. В числе участников были почти 300 известных и влиятельных политических и государственных деятелей, учёные, предприниматели-инвесторы, руководители крупнейших компаний и средств массовой информации из разных стран мира.
Второй "Армянский саммит умов" в октябре 2020 года по причине пандемии коронавируса и войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, был проведён в дистанционном формате. Организаторы и участники саммита в контексте глобальных вызовов говорили также о военной агрессии Азербайджана.
23-24 Октября 2021 года в Дилижане намечено провести третий "Армянский саммит умов". Он будет проводиться при высоком попечительстве Президента Республики Армения Армена Саркисяна, главные партнёры – авторитетный аналитический журнал "The Monthly Barometer" и Центральный банк РА. Основные темы нынешнего года будут касаться геополитики и технологий южно-кавказского региона, в частности, искусственного интеллекта, развития биотехнологий в 21-ом веке. С докладами выступят известные спикеры, представляющие разные страны.
На состоявшейся недавно онлайн встрече участников саммита Президент Армен Саркисян, в частности, сказал: "Самый важный ресурс, которым обладает Армения, - человек. Я один из тех, кто верит, что человеческие ресурсы – намного более богатые, важные и мощные природные ресурсы, поскольку это будущее, это 21-ый век".
Проведение подобного мероприятия в Армении, визиты представляющих деловые, научные и политические круги влиятельных личностей и лидеров, в частности, будут способствовать повышению международного рейтинга нашей страны, привлечению возможных инвестиций. Саммит является исключительной возможностью с точки зрения консолидации потенциала Армении, развития новых направлений сотрудничества, установления деловых контактов.
P.S. В приложении представлен также краткий видеоматериал об "Армянском саммите умов 2019 и 2020 годов.