Ռուսաստանը և Բելառուսը համաձայնության են եկել բոլոր 28 միութենական ծրագրերի շուրջ. Պուտին
Ռուսաստանը և Բելառուսը համաձայնության են հասել երկու պետությունների միջև բոլոր 28 միութենական ծրագրերի շուրջ, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Խոսքը 28, այսպես կոչված, միութենական ծրագրերի մասին է, որոնք ուղղված են տնտեսության տարբեր ոլորտներում Ռուսաստանի և Բելառուսի օրենսդրության համախմբմանը, երկու երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության պայմանների համահարթեցմանը, ընդհանուր ֆինանսական և էներգետիկ շուկաների, ինչպես նաև տրանսպորտային տարածքի կառուցմանը, արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ընդհանուր քաղաքականության ձևավորմանն ու իրականացմանը: Եվ այսօր ես գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ բոլոր 28 ծրագրերը համաձայնեցված են», - ասել է Պուտինը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի և Բելառուսի միութենական պետության բարձրագույն պետական ​​խորհրդի նիստը, որում նախատեսվում է հաստատել միության ծրագրերը, կկայանա մինչև 2021 թվականի վերջը:
«Վաղը մենք ծրագրում ենք դրանք հաստատել Մինսկում Միութենական պետության նախարարների խորհրդի նիստում, որից հետո դրանք հաստատման կներկայացվեն Միութենական պետության գերագույն պետական ​​խորհրդի կողմից, որի հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մինչև այս տարվա ավարտը», - ասել է Ռուսաստանի առաջնորդը:

Путин сообщил о согласовании всех 28 союзных программ России и Беларуси
Россия и Беларусь согласовали все 28 союзных программ двух государств, сообщил в четверг президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с белорусским коллегой Александром Лукашенко в Кремле, передает ТАСС
"Речь идет о 28 так называемых союзных программах, которые нацелены на унификацию законодательства России и Беларуси в различных областях экономики, на выравнивание условий деятельности хозяйствующих субъектов двух стран, построение единых финансовых и энергетических рынков, транспортного пространства, формирование и реализацию общей промышленной и сельскохозяйственной политики. И сегодня хотел бы с удовлетворением отметить, что согласованы все 28 программ", - сказал Путин.
По его словам, заседание Высшего государственного совета Союзного государства России и Белоруси, на котором планируется утвердить союзные программы, пройдет до конца 2021 года.
"Завтра имеется в виду одобрить их на заседании Совета министров Союзного государства в Минске, после чего они будут вынесены на утверждение Высшего государственного совета Союзного государства, заседание которого планируется провести до конца текущего года", - уточнил российский лидер.
Он пояснил, что договорился с Лукашенко "посмотреть графики и определить более-менее [подходящую] дату".