Արցախի Նախագահը ՊԲ բարձրագույն հրամկազմին է ներկայացրել նորանշանակ պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 13-ին այցելել է ԱՀ պաշտպանության նախարարություն և բանակի բարձրագույն հրամկազմին ներկայացրել նորանշանակ պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար գեներալ-մայոր Կամո Վարդանյանին:
Երկրի ղեկավարը հաջողություններ է մաղթել Կամո Վարդանյանին ծառայության մեջ և երախտագիտություն հայտնել նախկին պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանին զինված ուժերում երկարամյա ծառայության համար՝ կարևորելով նրա նշանակալի ավանդը Հայրենիքի պաշտպանության գործում:
Հանդիպմանը, որին ներկա էր նաև ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, քննարկվել են բանակաշինության հետ կապված հարցեր:

President of Artsakh Introduces the Newly Appointed Minister of Defence Kamo Vardanyan to the Highest Command Staff of the Defence Army
On September 13 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan visited the Ministry of Defence of the Artsakh Republic and introduced the newly appointed Minister of Defence - Commander of the Defence Army Major General Kamo Vardanyan to the highest command staff of the army.
The head of state wished success to Kamo Vardanyan in his service and thanked the former Minister of Defence - Commander of the Defence Army, Lieutenant General Miqael Arzumanyan for his long service in the armed forces, emphasizing his significant contribution to the defence of the Motherland.
Issues on housing were discussed at the meeting, which was attended by Vitaly Balasanyan, the Secretary of the Security Council of the Artsakh Republic.