ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի ներուժն անհրաժեշտ է արդիականացնել, համալրել անօդաչու կազմավորումներով. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դուշանբեում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին, որին մասնակցել են նաև Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նիստին մասնակցել է հեռավար կարգով:
Օրակարգում ընդգրկված հարցերը ՀԱՊԿ առաջնորդները քննարկել են նեղ կազմով նիստում, այնուհետև ընդլայնված կազմով նիստում ներկայացրել են ՀԱՊԿ առաջնահերթություններն ու ստորագրել ընդունված փաստաթղթերը: ՀԱՊԿ առաջնորդները քննարկել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության ապահովմանը, ՀԱՊԿ հետագա զարգացմանը, Աֆղանստանում ստեղծված իրավիճակին առնչվող հարցեր:
Իր ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին` ավանդական ջերմ ընդունելության և Տաջիկստանի կողմից ՀԱՊԿ-ում նախագահության ընթացքում կատարված աշխատանքի համար:
ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը փոխանցվում է Հայաստանին, ինչի կապակցությամբ հայկական կողմը կցանկանար գործընկերներին առաջարկել կենտրոնանալ կազմակերպության դինամիկ զարգացմանն ու մեխանիզմների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համատեղ հետևողական աշխատանքի վրա:
Մեր կարծիքով, անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքն արտաքին քաղաքական համակարգման և փոխօգնության խորացման ուղղությամբ՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների շահերը շոշափող միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ համակարգված մոտեցումների մշակման համար: Այդ նպատակով մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս բազմամակարդակ խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացմանը, այդ թվում` «բարձր մակարդակի խմբի» ձևաչափով, որի անդամ են արտաքին քաղաքականության և պաշտպանության գերատեսչությունների ղեկավարների տեղակալները: Մեր կարծիքով, համատեղ հայտարարություններ ընդունելու պրակտիկան իրեն արդարացրել է, և այն պետք է շարունակվի:
Հավաքական անվտանգության տարբեր շրջաններում իրավիճակի զարգացման տրամաբանությունը հստակ ցույց է տվել ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների արդիականացման անհրաժեշտությունը: Ակնհայտ է ճգնաժամային իրավիճակների մշտադիտարկման, կանխատեսման և կանխարգելման մեխանիզմների անհրաժեշտությունը: Գործնականում այս ամենը կձևավորվի, այդ թվում՝ Ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի լիարժեք գործունեության ապահովման միջոցով:
Հայաստանը մտադիր է սերտորեն համագործակցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ` ՀԱՊԿ ուժերի մարտունակության, մարտական պատրաստության, ներդաշնակության և շարժունակության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Կասկած չկա, որ ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի ներուժն անհրաժեշտ է արդիականացնել և զարգացնել, համալրել ժամանակակից և նոր, այդ թվում՝ անօդաչու կազմավորումներով, վերազինել ժամանակակից միջոցներով և կատարելագործել դրանց ղեկավարումը:
Մեր կազմակերպության համար մեծ նշանակություն կունենա ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման, թմրամիջոցների դեմ պայքարի և անօրինական միգրացիայի և մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի միջոցառումների ու մեխանիզմների հետագա կատարելագործումը:
Մենք նաև առաջարկում ենք քայլեր ձեռնարկել միջազգային ասպարեզում ՀԱՊԿ հեղինակության ամրապնդման ուղղությամբ, այդ թվում՝ շահագրգիռ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցության ընդլայնման միջոցով: Այս առումով կարևոր է առավելագույնս օգտագործել և զարգացնել ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և այլ կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքային փորձը:
Մեր կարծիքով, նման հարցեր լուծելիս մենք կարող ենք հույս դնել նաև մեր խորհրդարանականների աջակցության վրա:
Հայաստանի նախագահության ընթացքում մենք մտադիր ենք վերսկսել Երևանում անվտանգության հարցերով համաժողովներ անցկացնելու պրակտիկան, այդ թվում` հաշվի առնելով ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ և ՄԱԿ աշխատանքային մարմինների հետ արդեն ձևավորված երկխոսությունը: Մենք արդեն լսել ենք մեր ղազախ ընկերներից համահունչ դիրքորոշում և պատրաստ ենք սերտ համատեղ աշխատանքի:
Առաջարկում ենք շարունակել իրավանորմատիվային և կազմակերպչական փաստաթղթերի մշակումը, ինչը թույլ կտա ունենալ այսօրվա իրողություններին համապատասխան իրավապայմանագրային բազա:
Ակնկալում եմ ստանալ ձեր աջակցությունը երիտասարդ սերնդի հետ աշխատանքի հաստատման գործում` Հայաստանում ՀԱՊԿ անդամ երկրների ուսանողների համար անվտանգության հարցերով ամառային դպրոցներ անցկացնելու միջոցով:
Մեր առաջնահերթություններն ավելի մանրամասն՝ կոնկրետ քայլերի և միջոցառումների ցանկով, կարտացոլվեն նախագահության առաջնահերթությունների և Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստերի որոշումների՝ ավանդաբար հաստատվող ծրագրում։
Հաջորդ տարի մենք միասին կնշենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակը: Համաձայնեցվել է մանրամասն պլան, որը նախատեսում է համապատասխան միջոցառումների իրականացում ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրներում:
Սպասում ենք Կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարներին Երևանում:
Եվ վերջում ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շնորհավորել մեր տաջիկ բարեկամներին ՀԱՊԿ նախագահության հաջող ավարտի կապակցությամբ:
Այսօրվա նիստի արդյունքներում ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետությանը: Որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ Անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Երևանում` 2022 թվականի չորրորդ եռամսյակում: Որոշում է կայացվել նաև առաջիկայում Տաջիկստանում անցկացնել ՀԱՊԿ լայնամասշտաբ զորավարժություններ, որոնցում ներգրվված կլինեն ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների Զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներ:

The Potential of CSTO Collective Forces Needs To Be Modernized, Supplemented with Unmanned Formations: Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan attended a meeting of the CSTO Collective Security Council in Dushanbe, which was attended by President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Toka, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, Secretary General of the CSTO Stanislav Zas. Russian President Vladimir Putin participated in the meeting remotely.
The CSTO leaders discussed the issues on the agenda in a narrow-format session, afterwards, in the expanded-format session presented the CSTO priorities and signed the adopted documents. The CSTO leaders discussed issues related to security in the CSTO zone of responsibility, further development of the CSTO, and the situation in Afghanistan.
In his speech, Prime Minister Nikol Pashinyan first thanked the President of Tajikistan Emomali Rahmon for the traditional warm reception and for the work done by Tajikistan during its chairmanship in the CSTO.
‘’Dear colleagues,
The chairmanship in the CSTO is transferred to Armenia, in connection with which the Armenian side would like to offer the partners to focus on joint and consistent work aimed at the dynamic development of the organization and the raising of the effectiveness of the mechanisms.
In our opinion, it is necessary to continue working on deepening foreign policy coordination and mutual assistance for developing coordinated approaches to international and regional issues affecting the interests of the CSTO member states. For this purpose we give a major importance to the regular holding of multi-level consultations, including in the format of a high-level group, comprised of the deputy foreign and defense ministers. We believe that the practice of adopting joint statements has justified itself, and it should be expanded.
The development of the situation in different regions of the Collective Security has clearly shown the need to modernize crisis response mechanisms. The need for crisis situation monitoring, forecasting and prevention mechanisms is obvious. In practice, all this will be developed, including through the full operation of the Crisis Response Center.
Armenia intends to closely collaborate with the CSTO member states to increase the level of combat effectiveness, combat readiness, harmony and mobility of the CSTO forces. There is no doubt that the potential of the CSTO Collective Forces needs to be modernized, developed, supplemented with modern, including unmanned formations, equip them with modern means and improve their management.
It will be of great importance for our organization to further improve the measures and mechanisms for combating terrorism, extremism, ensuring information security, fighting against drugs, illegal migration, and human trafficking.
We also propose to take steps to strengthen the CSTO's reputation in the international arena, including by expanding cooperation with other interested international organizations. In this sense it’s important to maximally use and develop the existing joint working experience with the UN, OSCE and other organizations.
In our opinion, we can count on the support of our parliamentarians in solving such issues.
During the Armenian chairmanship, we intend to resume the practice of holding security conferences in Yerevan, including by taking into account the already established dialogue with the CSTO, OSCE and UN working bodies. We have already heard a harmonious position from our Kazakh friends, we are ready to work closely together.
We suggest continuing the development of normative-organizational documents, which will allow to have a legal base corresponding to today's realities.
I expect your assistance in establishing work with the younger generation by conducting summer schools on security issues for the students from CSTO member states in Armenia.
Our priorities will be reflected in more detail, with a list of concrete measures and events, in the traditionally approved program of the priorities of the chairmanship and the decisions of the meetings of the Collective Security Council.
Next year we will together mark the 30th anniversary of the Collective Security Treaty and the 20th anniversary of the Collective Security Treaty Organization. A detailed plan has been agreed, providing for the implementation of relevant activities in all CSTO member countries.
We are waiting for the leaders of the member states of the Organization in Yerevan.
Summing up, I would like to once again congratulate our Tajik friends on the successful completion of the CSTO chairmanship.
Thank you for attention’’.
Based on the results of today's sitting, the chairmanship in the CSTO was transferred to the Republic of Armenia. A decision was made to hold the next meeting of the CSTO Security Council in Yerevan in the fourth quarter of 2022. It was also decided to hold large-scale CSTO military drills in Tajikistan in the near future with the participation of various units of the Armed Forces of the CSTO member states.