Սարգսյանը Հայաստանի տնտեսական ու ներդրումային հնարավորություններն է ներկայացրել միջազգային մի շարք հայտնի ընկերությունների ղեկավարների
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում՝ Շամոնիում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Մտքերի գագաթնաժողովի»
(Summit of Minds) շրջանակում սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան աշխատանքային հանդիպում է ունեցել գագաթնաժողովի մասնակից երկու տասնյակից ավելի միջազգային հայտնի ընկերությունների, հիմնադրամների ու կազմակերպությունների (այդ թվում՝ Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime) ղեկավարների հետ:
Հանդիպումը բացառիկ հնարավորություն էր՝ ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսական ներուժը, զարգացման լուրջ կարողություններ ունեցող ոլորտներն ու փոխգործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունները:
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան բիզնես միջավայրին, ներդրումների համար գրավիչ ոլորտներին ու ներդրումային հնարավորություններին:
Խոսելով կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած դժվարությունների ու մարտահրավերների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ պետք է կարողանալ ճիշտ ելքեր գտնել առկա իրավիճակից, պայմաններ ստեղծել տնտեսության զարգացման համար, և նախանշել է առավել հեռանկարային ու զարգացման լուրջ հնարավորություններ ապահովող ոլորտները։
Պատասխանելով գործարարների հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է ապագայի՝ ուժեղ Հայաստանի իր տեսլականը, որին հասնելու համար պետք է օգտագործել հայ ազգի ամենամեծ առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսը, հօգուտ երկրի զարգացման ծառայեցնելով Հայաստանի և հայության ողջ ներուժը:
Որպես մեր երկրի կարևոր մրցակցային առավելություններից մեկը՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նրա կամրջող դերը Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ, ինչն օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների առջեւ բացում է նոր ու լուրջ հնարավորություններ։
Նախագահը նշել է, որ պատրաստ է իր լիազորությունների սահմաններում հնարավորինս աջակցել այն ընկերություններին ու գործարարներին, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցներին հրավիրել է մասնակցելու այս տարվա հոկտեմբերի 23-24-ը Հայաստանում՝ Դիլիջանում նախատեսված՝ «Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովին»:

Армен Саркисян представил руководителям ряда известных международных компаний экономические и инвестиционные возможности Армении
Находящийся с рабочим визитом во Франции Президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках проходящего в Шамони Саммита умов (Summit of Minds) вечером 16 сентября провёл рабочую встречу с участвующими в саммите более чем двадцатью руководителями известных международных компаний, фондов и организаций (в т.ч. Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime).
Встреча была исключительной возможностью представить экономический потенциал Армении, обладающие серьёзными возможностями развития отрасли и направления, представляющие интерес для взаимодействия.
В своей речи Президент Армении рассказал о бизнес-климате Армении, привлекательных для инвестиций отраслях и инвестиционных возможностях.
Говоря о вызванных пандемией коронавируса и войной трудностях и вызовах, Президент Саркисян, в частности, сказал, что нужно суметь найти правильные выходы из сложившейся ситуации, создать условия для развития экономики и наметить наиболее перспективные и обладающими серьёзными возможностями развития отрасли.
Отвечая на вопросы предпринимателей, Президент Саркисян представил своё видение будущего сильной Армении, для достижения которого нужно использовать самое большое преимущество армянской нации – человеческий ресурс, поставив на службу развития страны весть потенциал Армении и армянства.
В качестве одного из важных международных преимуществ нашей страны Президент Саркисян подчеркнул её роль связующего моста между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом, что открывает перед зарубежными предпринимателями и инвесторами новые и серьёзные возможности.
Президент отметил, что готов в рамках своих полномочий помогать тем компаниям и предпринимателям, которые заинтересованы в сотрудничестве с Арменией.
Президент Саркисян пригласил участников встречи на третий Армянский саммит умов, который состоится 23-24 октября этого года в Армении в Дилижане.