Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը:
«Չինաստանի կառավարության, ժողովրդի և անձամբ իմ անունից իմ անկեղծ շնորհավորանքներն ու լավագույն բարեմաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի բարեկամ ժողովուրդին՝ Անկախության 30-ամյակի առթիվ:
Ներկայումս պահպանվում է Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկան: Չինաստանն ու Հայաստանը միմյանց աջակցում են երկու երկրների առանցքային շահեր ներկայացնող հարցերում, կայուն կերպով զարգանում է նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ կառուցման շրջանակներում համագործակցությունը, նշանակալի ձեռքբերումներ են գրանցվում կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ համատեղ պայքարում:
Բարձ եմ գնահատում հայ-չինական հարաբերությունները և պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրել՝ խորացնելու քաղաքական փոխվստահությունը, ամրապնդելու ավանդական բարեկամության հարաբերությունները և խթանելու տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ի շահ երկու երկրների և ժողովուրդների:

Председатель Китая Си Цзиньпин направил поздравительное послание президенту Армении
По случаю Дня независимости Армении поздравительное послание президенту Республики Армену Саркисяну направил председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин.
"По случаю Дня Независимости Республики Армения от имени правительства и народа Китайской Народной Республики и от себя лично выражаю Вам и дружественному народу Армении сердечные поздравления и наилучшие пожелания.
В настоящее время сохраняется положительная динамика развития двусторонних отношений между Китаем и Арменией. Китай и Армения оказывают поддержку друг другу в вопросах, представляющих ключевые интересы обеих стран, сотрудничество в рамках совместного строительства "один пояс, один путь" стабильно продвигается, рука об руку констатируется значительное достижение в борьбе с эпидемией коронавируса.
Я придаю большое значение развитию китайско-армянских отношений и готов вместе с Вами приложить совместные усилия для углубления политического взаимодоверия, укрепления традиционной дружбы и стимулирования взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах на благо двух стран и наших народов.