ՀՀ վարչապետին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարը
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Ուղերձում նշված է.
«Հարգելի պարոն վարչապետ, սիրելի ընկեր
Հայաստանի ազգային տոնի կապակցությամբ ուրախ եմ Ձեզ հղել իմ ջերմ շնորհավորանքները։
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) և անձամբ իմ անունից ցանկանում եմ Ձեզ վերահաստատել այն ամբողջ կարևորությունը, որ ես հաղորդում եմ Ձեր երկրի և Ֆրանկոֆոնիայի միջև համագործակցության հարաբերությունների զարգացմանը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթաժողովի նախագահության շրջանակում Հայաստանը վճռականորեն ներգրավված է Ատյանների աշխատանքներում՝ մաղթում եմ, որ առանձնաշնորհյալ կապերը մեր կազմակերպության հետ էլ ավելի սերտանան՝ շարունակելով առաջ մղել համերաշխության և ազատության ընդհանուր իդեալները, որոնք անցնում են նորացված բազմակողմանիությամբ՝ ավելի ուշադիր կանանց և տղամարդկանց միջև հավասարությանը, ինչպես նաև մշակութային և լեզվական բազմազանությանը, ինչն այդքան թանկ է Ֆրանկոֆոնիայի համար։
Վերահաստատում եմ Ֆրանկոֆոնիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հայկական նախաձեռնություններին, մասնավորապես այնպիսի նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են իրավական պետության ամրապնդմանը, ժողովրդավարության ուժեղացմանը և ֆրանսերեն լեզվի խթանմանը»:

Генеральный секретарь МОФ направила поздравительное послание премьер-министру Пашиняну
Генеральный секретарь Международной организации Франкофонии Луиз Мушикивабо направила поздравительное послание премьер-министру Николу Пашиняну по случаю Дня независимости Республики Армения.
"Уважаемый господин премьер-министр, дорогой друг,
Рада направить Вам свои теплые поздравления по случаю Национального праздника Республики Армения.
От имени Международной организации Франкофонии (МОФ) и от себя лично хочу подтвердить всю важность, которую я придаю развитию сотрудничества между Вашей страной и МОФ.
Учитывая то обстоятельство, что в рамках председательства в Саммите глав государств и правительств Армения активно вовлечена в работу инстанций, желаю, чтобы привилегированные связи с нашей организацией углубились, продолжая продвигать общие идеалы солидарности и свободы, которые стали универсальнее, внимательнее к вопросам равенства между женщинами и мужчинами, а также к культурному и языковому разнообразию, что особенно ценно для Франкофонии.
Я подтверждаю готовность Франкофонии поддерживать армянские инициативы, в частности, направленные на укрепление верховенства закона, усиление демократии и стимуляцию французского языка".