Միջնորդները կոնկրետ միջոցներ են առաջարկել իրավիճակի ապաէսկալացման և հնարավոր հետագա քայլերի վերաբերյալ. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի Հիմնական քննարկումների շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Նյու Յորքում առանձին-առանձին հանդիպել են Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Համանախագահները նաև հյուրընկալել են ԱԳ նախարարների համատեղ հանդիպումը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մասնակցել է հանդիպումներին։ Համանախագահները և ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չլուծված կարևոր հարցերի լայն շրջանակ։ Համանախագահներն առաջարկել են հատուկ միջոցառումներ՝ ուղղված լարվածությունը թուլացնելուն և հնարավոր հաջորդ քայլերին։
Համանախագահները շեշտել են, որ շարունակում են լիակատար աջակցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և նրա թիմի անփոխարինելի գործողությունների և առաքելությունների լայն շրջանակին։ Սեպտեմբերի 24-ին համանախագահները և Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը հանդիպել են ՄԱԿ Գլխավոր Քարտուղարի Քաղաքական և Խաղաղաշինության Հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեի հետ՝ ներկայացնելու վերջին տարվա ընթացքում իրենց գործադրած ջանքերը՝ ներառյալ ընթացքի մեջ գտնվող ամենավերջին զարգացումները։
Համանախագահները ողջունում են 2020թ. նոյեմբերից հետո ԱԳ երկու նախարարների առաջին հանդիպումը՝ որպես նշան, որ երկու երկրները վճռական են կրկին ուղիղ երկխոսության միջոցով ներգրավվելու խաղաղ գործընթացում՝ ուղղված տարածաշրջանում անվտանգությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը նպաստ բերելուն։
Համանախագահները վերահաստատում են իրենց մտադրությունը համաձայն իրենց մանդատի շարունակել աշխատանքը կողմերի հետ՝ գտնելու համապարփակ լուծում բոլոր առկա հարցերի համար՝ կապված ԼՂ հակամարտության հետ կամ դրա հետևանքով առաջացած»։

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States of America, and Igor Khovaev of the Russian Federation) made the following statement:
"On the sidelines of the General Debate of the 76th session of the UN General Assembly, the Minsk Group Co-Chairs met separately in New York with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan. The Co-Chairs also hosted both Foreign Ministers at a joint meeting. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk participated in the meetings.
The Co-Chairs and Foreign Ministers discussed a wide range of outstanding unresolved issues between Armenia and Azerbaijan. The Co-Chairs proposed specific focused measures to deescalate the situation and possible next steps. The Co-Chairs stressed their continuing strong support for the full range of indispensable activities and operations undertaken by the PRCiO and his team.
On 24 September the Co-Chairs and PRCiO met with UN Under Secretary General for Political and Peacebuilding Affairs Rosemary DiCarlo and OSCE Chairperson in Office Foreign Minister Ann Linde to brief them on their efforts over the past year, including the most recent developments in the process.
The Co-Chairs welcome this first meeting of the two ministers of foreign affairs since November 2020 as a sign of the resolve of the two countries to reengage in the peace process through direct dialogue aimed at contributing to security, stability, and prosperity in the region.  The Co-Chairs reaffirm their commitment to continue working with the sides to find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate."