Միջնորդները կոնկրետ միջոցներ են առաջարկել իրավիճակի ապաէսկալացման և հնարավոր հետագա քայլերի վերաբերյալ. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն են տարածել
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի Հիմնական քննարկումների շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Նյու Յորքում առանձին-առանձին հանդիպել են Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Համանախագահները նաև հյուրընկալել են ԱԳ նախարարների համատեղ հանդիպումը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մասնակցել է հանդիպումներին։ Համանախագահները և ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չլուծված կարևոր հարցերի լայն շրջանակ։ Համանախագահներն առաջարկել են հատուկ միջոցառումներ՝ ուղղված լարվածությունը թուլացնելուն և հնարավոր հաջորդ քայլերին։
Համանախագահները շեշտել են, որ շարունակում են լիակատար աջակցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և նրա թիմի անփոխարինելի գործողությունների և առաքելությունների լայն շրջանակին։ Սեպտեմբերի 24-ին համանախագահները և Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը հանդիպել են ՄԱԿ Գլխավոր Քարտուղարի Քաղաքական և Խաղաղաշինության Հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեի հետ՝ ներկայացնելու վերջին տարվա ընթացքում իրենց գործադրած ջանքերը՝ ներառյալ ընթացքի մեջ գտնվող ամենավերջին զարգացումները։
Համանախագահները ողջունում են 2020թ. նոյեմբերից հետո ԱԳ երկու նախարարների առաջին հանդիպումը՝ որպես նշան, որ երկու երկրները վճռական են կրկին ուղիղ երկխոսության միջոցով ներգրավվելու խաղաղ գործընթացում՝ ուղղված տարածաշրջանում անվտանգությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը նպաստ բերելուն։
Համանախագահները վերահաստատում են իրենց մտադրությունը համաձայն իրենց մանդատի շարունակել աշխատանքը կողմերի հետ՝ գտնելու համապարփակ լուծում բոլոր առկա հարցերի համար՝ կապված ԼՂ հակամարտության հետ կամ դրա հետևանքով առաջացած»։

Сопредседатели предложили конкретные целевые меры по деэскалации ситуации: заявление МГ ОБСЕ
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором говорится об обсуждении широкого спектра нерешенных вопросов между Арменией и Азербайджаном, передает News.am.
Также состоялась совместная встреча министров иностранных дел, в которой принял участие и постоянный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели и главы МИД обсудили широкий спектр нерешенных вопросов между Арменией и Азербайджаном. Сопредседатели предложили конкретные целевые меры по деэскалации ситуации и возможные последующие шаги. Сопредседатели подчеркнули, что их неизменная поддержка всему спектру необходимых мер и действий осуществляются лично представителем Действующего председателя ОБСЕ и его командой.
Сопредседатели приветствуют первую подобную встречу глав МИД двух стран с ноября 2020 года как знак решимости двух стран возобновить мирный процесс путем прямого диалога, направленного на безопасность, стабильность и процветание в регионе.
Посредники в соответствии со своим мандатом подтверждают приверженность работать со сторонами для всеобъемлющего решения всех оставшихся вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом".
В заявлении также отмечается, что 24 сентября сопредседатели и Анджей Каспршик встретились с заместителем генсека ООН по политическим вопросам Розмари Дикарло и действующим председателем ОБСЕ Анн Линде и проинформировали их об усилиях, предпринятых в конце года, а также последних событиях в этом процессе.