Վարչապետն այցելել է Զինվորի տուն և Հայրենիքի պաշտպանների հետ մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել հերոս հայորդիների հիշատակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի հետ այցելել է Զինվորի տուն՝ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն:
Կառավարության ղեկավարը ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի ուղեկցությամբ նախ շրջայց է կատարել վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել հատուկ զինհաշմանդամների համար ստեղծված վերականգնողական մասնագիտական կենտրոնի ընթացիկ գործունեությանը, զարգացման հետագա ծրագրերին, ինչպես նաև կենտրոնում բացված «Գեղեցկություն՝ զինվորներից» խորագրով ցուցահանդես-վաճառքում ներկայացված աշխատանքներին: Վերջիններից գոյացած ողջ հասույթը տղաները նվիրաբերելու են հենց Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին։
Տեղեկացվել է, որ Զինվորի տանն առաջիկայում կբացվի հատուկ սենյակ, որտեղ տղաները կուսումնասիրեն կավագործություն, քանդակագործություն, տարբեր ուղղություններով կզարգացնեն իրենց հմտությունները:
Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացվել նաև «Միասնականության գորգ» նախագիծը, որի շրջանակում Զինվորի տունը և «Մեգերյան Կարպետը» համատեղ ստեղծում են շուրջ երկու միլիոն հինգ հարյուր հազար հանգույց ունեցող գորգ, որի աշխատանքներին հնարավորություն ունի մասնակցելու աշխարհի յուրաքանչյուր հայ:
Միասնության գորգի դազգահը դրված է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում՝ Արմենակ Ուրֆանյան սրահում, որը բացվել է Հայոց բանակի հիմնադրման 28-ամյակի առթիվ և որը վերանորոգվել ու կահավորվել է գերժամանակակից սարքավորումներով «Իմ քայլը» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է Զինվորի տանը բուժում ստացող Հայրենիքի պաշտպաններին, ծանոթացել նրանց վերականգնման ընթացքին, պատասխանել նրանզ հուզող մի շարք հարցերի: Հանդիպման ընթացքում էլ՝ ժամը 11:00-ին, վարչապետը տղաների հետ մեկ րոպե լոռությամբ հարգանքի տուրք է մատուցել 44-օրյա պատերազմում զոհված հերոս հայորդիների հիշատակին:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է ուշադրության կենտրոնում պահել բոլոր զինհաշմանդամների խնդիրները, իսկ ծրագրերն ուղղված են լինելու նրանց անհրաժեշտ պարագաներով ու ժամանակակից սարքավորումներով ապահովմանը, կրթության համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը, մասնագիտական վերապատրաստման գործընթացի ապահովմանը: «Կարևոր է, որ զինհաշմանդամները պատրաստվեն լիարժեք կյանքի՝ հաշվի առնելով իրենց նախասիրություններն ու պետության կողմից կրթական կոմպոնենտի ապահովումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա կնպաստի նաև տղաների՝ սեփական ուժերի նկատմամբ վստահության ամրապնդմանը:
Հաշվի առնելով նաև բարձրացված հարցերը՝ վարչապետը Առողջապահության և Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարներին հանձնարարել է ուսումնասիրել ներկայացված խնդիրներն ու գտնել դրանց լուծման անհրաժեշտ միջոցներ:

Пашинян посетил Дом солдата
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с руководителем аппарата премьер-министра Араиком Арутюняном, министром здравоохранения Анаит Аванесян, министром труда и социальных вопросов Нареком Мкртчяном посетил Дом солдата - Реабилитационный центр защитника Отечества.
Глава правительства в сопровождении ректора ЕГМУ Армена Мурадяна сначала прошелся по Центру, ознакомился с текущей деятельностью профессионального реабилитационного центра для воинов-инвалидов, программами дальнейшего развития, а также работами, представленными на выставке-ярмарке под названием "Красота от солдат". Все вырученные от продажи средства ребята передадут в Реабилитационный центр защитника Отечества.
Было отмечено, что в ближайшее время в Доме солдата откроется специальная комната, где парни будут изучать гончарное ремесло, скульптуру и развивать свои навыки в разных направлениях.
Николу Пашиняну был также представлен проект "Ковер единства", в рамках которого Дом солдата и "Мегерян карпет" совместно создают ковер из примерно 2,5 млн узлов, в работе над которым может принять участие любой армянин.
Ткацкий станок "Ковра единства" находится в Реабилитационном центре защитника Отечества, в зале имени Арменака Урфаняна, который был открыт к 28-летию формирования Армянской армии и был отремонтирован и оборудован сверхсовременной техникой при поддержке фонда "Мой шаг".
Затем премьер-министр Пашинян встретился с проходящими в Доме солдата лечение защитниками Отечества, ознакомился с процессом их реабилитации и ответил на ряд волнующих их вопросов. В ходе встречи, в 11:00 часов, премьер-министр вместе с присутствующими минутой молчания почтил память героев, погибших в ходе 44-дневной войны.
Премьер-министр отметил, что правительство продолжит держать в центре внимания проблемы всех военнослужащих-инвалидов, а программы будут направлены на обеспечение их необходимыми предметами и современным оборудованием, создание соответствующих условий для их обучения и профессиональную подготовку.
"Важно, чтобы военнослужащие-инвалиды готовились к полноценной жизни с учетом своих предпочтений и обеспечения государством образовательного компонента", - сказал Никол Пашинян, добавив, что это поможет укрепить уверенность парней в свои силы.
Принимая во внимание поднятые вопросы, премьер-министр поручил министрам здравоохранения и труда и социальных вопросов изучить представленные проблемы и найти необходимые средства для их решения.