ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում Բաքվի և Երևանի հետ պայմանավորվել են վերսկսել աշխատանքային ուղևորությունները ԼՂ. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ՝ անցյալ տարի ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական արդյունքը հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացումն է: Ինչպես նշում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Tert.am reports:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից անցած գրեթե մեկ տարվա հիմնական արդյունքն այն է, որ կայունությունը հաստատվել է, պահպանվել, իսկ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը նպաստում է նրան, որ մենք այժմ չենք տեսնում որևէ բռնի գործողություն: Փոքր միջադեպերը, որոնք սկզբնական փուլում էին, արագ լուծվեցին: Մեկ անգամ ևս շեշտեմ՝ այժմ այնտեղ իրավիճակը կայուն է, չնայած, իհարկե, խնդիրները շատ են», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում պայմանավորվել են Բաքվի և Երևանի հետ՝ վերսկսել աշխատանքային ուղևորությունները Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան:
«Օրերս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի երեք համանախագահները Նյու Յորքում հանդիպել են Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ: Որքանով որ ես հասկանում եմ, նրանք համաձայնեցրել են իրենց ուղևորությունների վերսկսումը տարածաշրջան՝ այցելել Լեռնային Ղարաբաղ և տեղում զրուցել Հայաստանի, Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ, ներառյալ հանդիպումները Ստեփանակերտում», - ասել է նա:

The agreements ending military activities in the Nagorno-Karabakh region, which were reached by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan last year, helped establish stability in the conflict zone, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a press conference on Tuesday, TASS reported.
"The main thing that was achieved in nearly a year since November 9, 2020, is that stability was established and has been maintained, the presence of Russia's peacekeeping forces helps prevent violent acts, which is what we see now. The minor incidents that occurred at first were promptly resolved. I would like to reiterate that the situation is stable there though there are a lot of issues," Lavrov noted, Panorama reports.
According to him, a mine clearance operation has yet to be completed in Nagorno-Karabakh, as well as an operation to return detained persons. "The main goal currently is to build a calm, peaceful and stable life, encourage the Armenian and Azerbaijani communities to reach the mutual trust that the region lacked for decades and make sure that issues related to the return of refugees and other everyday issues are resolved," the Russian top diplomat emphasized.