Հայաստանի ինքնիշխանությունը, ԼՂ հայության իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում` ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելը մեր առաջնահերթություններից է. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Լիտվայի Հանրապետություն: Այցի շրջանակում վարչապետը հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք ներկայացնում են առողջապահության, մշակույթի, բիզնեսի ոլորտները:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին` վարչապետը նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Լիտվա և հույս ունի, որ այն արդյունավետ կինի: «Պետք է արձանագրել հետևյալը․ հունիսի 20-ի ընտրություններից հետո նկատելի է, որ ԵՄ երկրների հետաքրքրությունը ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման առումով մեծացել է, չնայած այն երբեք էլ փոքր չի եղել: Այս առումով Լիտվան առանձնահատուկ ակտիվություն և աջակցություն է փորձում ցուցաբերել: Դա պատահական չէ, որովհետև Լիտվայի հետ ավանդական կապեր կան, Լիտվան շատ ավելի լավ է ճանաչում Հայաստանի Հանրապետությունը, ԽՍՀՄ ժամանակ երկու երկրների միջև ակտիվ շփումներ են եղել: Հույս ունենք, որ մեր համագործակցությունն էլ ավելի արդյունավետ կլինի:
ԵՄ-ի հետ աշխատում ենք առաջիկա տարիների ընթացքում 2,6 մլրդ եվրոյի ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ, որոնք ունեն մի քանի ուղղվածություն` գործարարության, տեխնոլոգիաների, ՓՄՁ-ների զարգացման, թվայնացման, Սյունիքի կամ Հայաստանի հարավային շրջանների զարգացման ուղղությամբ: Արդեն իսկ ծրագրի վերաբերյալ մեր պատկերացումները ներկայացրել ենք ԵՄ գործընկերներին և հույս ունենք առարկայական աշխատանք տանել դրանց իրականացման ուղղությամբ։ Այդ ծրագրերը պետք է իրականացվեն ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորմամբ և այդ ծրագրերի մեկնարկը ներառված է հաջորդ տարվա բյուջեում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրադրությանը և հավելել, որ հետպատերազմական շրջանը շատ ծանր էր: «Եթե ներքաղաքական իրադրության հետ կապված խնդիրները լուծեցինք, ապա արտաքին միջավայրի խնդիրները շարունակում են լարված լինել: Ընտրությունների միջոցով ներքին լարումները հաղթահարելու հետաքրքիր փորձառություն էր, դրանք ծառայեցին որպես խնդիրները կարգավորելու գործիք, իսկ նախկինում հիմնականում ընտրությունները դառնում էին ներքաղաքական լարվածության մեկնակետ։ Այս առումով, գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ հանրային հուզումների այն մթնոլորտը, որ ունեինք նոյեմբերից մինչև հունիս, լուծված է»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` արտաքին միջավայրի հետ կապված խնդիրները բավականին բարդ են, և միջավայրը Հայաստանի շուրջ շարունակում է մնալ լարված: «Չնայած այս ամենին, մենք որդեգրել ենք մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու քաղաքականությունը: Հասկանում ենք, որ խաղաղությունը միայն Հայաստանի Հանրապետությունից չի կախված, սակայն միևնույն ժամանակ, մենք շարունակելու ենք այս ուղեգիծը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը` ընդգծելով, որ ամեն օր տեղի են ունենում զարգացումներ, որոնց նպատակը հակառակն ապացուցելն է, սակայն Հայաստանը պիտի փորձի շարժվել այս ճանապարհով։
Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է. «Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում` ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելը մեր առաջնահերթություններից է, սակայն մենք պետք է իմանանք, որ քայլում ենք ականապատ դաշտով, որում պետք է չափազանց զգույշ և շրջահայաց լինենք: Ըստ էության, այդ դաշտը միշտ էլ ականապատ է եղել, այլ բան, որ ականների խտությունն ավելանում է, ու դա տեսանք հենց նախորդ տարվա աշնանը։ Ցավոք, պատերազմը մեզ համար ունեցավ դժվար, նույնիսկ աղետալի ընթացք, բայց Հայաստանը, հայությունը, Արցախի ժողովուրդը ցույց են տալիս բացառիկ դիմակայունություն, և դա շատ կարևոր է: Մեզ պետք է ուժերի գերլարում՝ մեր առաջ դրված խնդիրները լուծելու համար, և դրա գագաթնակետը ես ձևակերպում եմ որպես խաղաղ դարաշրջան բացելու անհրաժեշտություն ու հրամայական: Այս ճանապարհին կարևոր է վելուծել նախորդ շրջանը և ճիշտ հետևությունների գալ»:
Վարչապետը նկատել է, որ նախընտրական քարոզարշավն այսպիսի բաղադրիչ բավականաչափ պարունակել է, շատ է խոսվել տեղի ունեցածի մասին, բայց կան նրբություններ, որոնց մասին չի խոսվել: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է անցած 30 տարիները վերլուծելը և հույս հայտնել, որ արդյունքում կկարողանանք նոր էջ բացել մեր պետության պատմության համար, որը կլինի շատ ավելի պոզիտիվ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերի, որոնց շրջանակում անդրադարձել է Հայաստանում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, կառավարության առաջնահերթություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Իրանի հետ հարաբերություններին:
Վարչապետը նշել է, որ հաջորդ տարվա համար կառավարությունը նախատեսում է իրականացնել աննախադեպ ծավալի` 350 մլրդ դրամի կապիտալ ծրագրեր, որոնք իրենց հերթին բերելու են նոր աշխատատեղեր: Լայն թափով շարունակվելու է Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցումը, առաջիկա հինգ տարիներին երկրում կառուցվելու կամ հիմնանորոգվելու են մի քանի հարյուր դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, շարունակվելու են զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված աշխատանքները: «Մեր խնդիրն է ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի մարդիկ կարողանան իրենց ստեղծագործական ընդունակություններով սեփական բարեկեցությունը բարելավել»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերջին երկու տասնամյակում առաջին անգամ փայաբաժին ունի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում` հանքարդյունաբերական ամենախոշոր ընկերությունում: «Հույս ունենք որ պետության փայաբաժինը ժամանակի հետ կավելանա: Սա ուղղակի փայաբաժնի առք ու վաճառք չէ, այլ մի մեծ ներդրումային ծրագիր է, որն իրականացվելու է կառավարության աջակցությամբ` մասնավոր ընկերության կողմից: Այսօր, երբ Հայաստանի արտահանման կառուցվածքն ուսումնասիրենք, կտեսնենք, որ մի հսկայական մասն ուղղակի խտանյութ է, որը հիմնականում արտահանվում է Եվրոպական միություն, որտեղ դրանից ձուլում են պղինձ: Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանում ստեղծվի պղնձաձուլարան, ինչը նշանակում է հազարավոր աշխատատեղերի ստեղծում»,- ասել է վարչապետը` հավելելով, որ արդյունքում ՀՀ-ում կարտադրվի պղինձ: «Այս ներդրումային ծրագրի շրջանակում, տարբեր գնահատականներով, առաջիկա տարիներին մինչև 5 հազար աշխատատեղ կստեղծվի: Այդ հարցը մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` կառավարությունը փնտրում և գտնում է գործընկերներ, որոնք կստեղծեն նոր աշխատատեղեր:
Ի պատասխան Իրանի հետ հարաբերությունների հարցին` կառավարության ղեկավարը նշել է. «Իրանի հետ ունենք ջերմ հարաբերություններ։ Նախագահ Ռայիսին պաշտոնը ստանձնել է 2021թ․ օգոստոսին, ես էլ ընտրություններից հետո պաշտոնս ստանձնել եմ օգոստոսին, և արդեն երկու անգամ հանդիպել ենք: Փաստ, որը ցույց է տալիս, թե ինչքան ենք կարևորում այդ հարաբերությունները: Նորություն չէ, որ կան որոշակի շրջանակներ, որոնց հաջողվում է, ժամանակ առ ժամանակ, Իրանի մամուլում հրապարակել նյութեր, թե Հայաստանը ներգրավված է ինչ-որ դավադրությունների մեջ՝ Իրանի դեմ: Իրանի մեր գործընկերները, վստահ եմ, գիտեն, որ ՀՀ-ն երբեք ներքաշված չի եղել և երբեք չի ներքաշվի դավադրության մեջ՝ ընդդեմ Իրանի, որովհետև մեզ համար այդ հարաբերությունները չափազանց կարևոր են, ու մենք երբեք չենք մոռանա, որ 1990-ականների սկզբին Իրանը Հայաստանի համար եղել է «կյանքի ճանապարհ»։ Սա մի այնպիսի հիմք է մեր հարաբերությունների համար, որ ՀՀ-ն չի կարող դավադրության մեջ ներքաշվել Իրանի դեմ:
Այլ բան, որ Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունները խոչընդոտվում են պատժամիջոցների պատճառով։ Ոչ միայն ՀՀ-ն, այլև աշխարհում շատ երկրներ կան, որ չունեն հնարավորություն` շրջանցել այս իրողությունը։ ՀՀ-ն երբեք Իրանի դեմ դավադրությունների մեջ չի մտնի, և դա այնքան ակնհայտ է, որ դրա մասին նույնիսկ պետք չէ ասել: Հակառակը՝ մենք խոշոր նախագծեր ունենք Իրանի հետ։ Պարոն Ռայիսիի հետ քննարկումների ժամանակ առաջարկել ենք արագացնել դրանք, մասնավորապես՝ կառուցվում է դեպի Իրան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագիծը, որը կառուցում է իրանական ընկերություն, և խնդրում ենք հնարավորինս արագ կառուցել այն: Հույս ունենք առաջիկայում երկարաձգել գազ- էլեկտրաէներգիայի դիմաց գործարքը: Հանդիպումների ժամանակ առաջարկել եմ վերադառնանք կամ վերհիշենք, որ կար Մեղրիի ջրամբարի և ՀԷԿ-ի շինարարության հարց, որը կարծում եմ, շատ կարևոր է ոչ միայն էներգետիկ, այլև ջրային ռեսուրսների համատեղ կառավարման առումով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ վերջին շրջանում լուծվել է Իրանի հետ ունեցած երկարատև խնդիրներից մեկը` կապված դեպի Արաքս գետ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արտանետումների հետ։ «Հարցն անընդհատ բարձրացվում էր, և ուրախ եմ արձանագրել, որ այն լուծվել է, որովհետև կոմբինատն անցել է փակ ցիկլի և արտանետումներ չի անում: «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը, ի դեմս որի ունենք գործընկեր, արձագանքեց կառավարության հորդորներին, և սա մեզ հնարավորություն տվեց ավելի խորացնել հարաբերությունները նրանց հետ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետ Փաշինյանը, պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, վերահաստատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպելու պատրաստակամությունը և անդրադարձել գերիներին վերադարձնելու ու ականապատ տարածքների քարտեզների հարցին:
«Տեսեք, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ պատրաստ է ինձ հետ հանդիպել։ Ասեմ, որ դեռ հուլիսին եմ հայտարարել, որ մենք պատրաստ ենք և՛ բարձր, և՛ բարձրագույն մակարդակում հանդիպել, այսինքն՝ դա թարգմանաբար նշանակում է, և՛ արտգործնախարարների մակարդակով, և՛ վարչապետ-նախագահ մակարդակով պատրաստ ենք հանդիպել: Վերջերս ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթում հայտարարել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը սպասում է իր լուծմանը, և կարող եմ ասել, որ մի քանի ագամ արդեն ողջունել ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունները, որտեղ նրանք մի քանի անգամ արձանագրում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու ու այս նպատակով խաղաղ գործընթացը վերականգնելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս համատեքստում, վարչապետը նշել է, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա է հայտարարում, որ պատրաստ է հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ։ «Ձեր կոնկրետ նշած հարցին կարող եմ տալ հետևյալ պատասխանը․ ենթադրվող առաջիկա հանդիպմանը ես պատրաստ եմ ինձ հետ տանել այն քարտեզները, որոնց մասին խոսք է գնում, իսկ խոսք է գնում այն քարտեզների մասին, որոնք Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերին իրարից չեն բաժանում, այսինքն՝ դրանք ռազմական գործնական անվտանգային նշանակություն չունեն, այլ ունեն միայն հումանիտար նշանակություն, որովհետև գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի թիկունքում։
Ես պատրաստ եմ մեր ունեցած բոլոր քարտեզներն ինձ հետ տանել և Ադրբեջանի նախագահին կոչ եմ անում իր հետ բերել մեր բոլոր գերիներին։ Տեսեք, Ադրբեջանի նախագահը բողոքում է, որ այդ քարտեզների որակը, որ նախկինում փոխանցել ենք, լավը չէ: Տեսեք, մենք երկու արձանագրում ենք անում` առաջինը. մենք տվել ենք այն քարտեզները, որ ունենք, այսինքն՝ այնպես չէ, որ լավ որակի քարտեզները պահել ենք դարակում, վատ որակի քարտեզները տվել ենք։ Ես չեմ բացառում և նաև գիտեմ, որ քարտեզների որակի հետ կապված խնդիր կա, ինչո՞ւ, որովհետև քարտեզի որակը կախված է քարտեզագրողի որակից, նրա պրոֆեսիոնալ հմտությունից, ինչ քարտեզագրել է, այն էլ ունենք։ Եվ մենք այստեղ անկեղծ ենք, բաց ենք, ու որևէ մեկին խաբելու մտադրություն չունենք, որովհետև այստեղ խոսքը ոչ միայն Ադրբեջանի մասին է, այլև մեր միջնորդ գործընկերների, որոնք մեր բարեկամ երկրներն են, մեր գործընկերներն են։ Սա պատվաբեր չի լինի, ուղղակի այդ իրավիճակում փորձ անել որևէ այլ բան այլ կերպ անել։
Մենք տվել ենք այն քարտեզները, որ ունենք, մենք ուրիշ քարտեզներ, նկատի ունեմ, արդեն իսկ փոխանցված տեղանքի առումով, ուրիշ քարտեզներ ուղղակի չունենք։ Եվ սա փաստ է, ու սա պետք է արձանագրել որպես իրողություն։ Ինչ վերաբերում է վստահությանը, պարզ է, որ այս իրավիճակում Ադրբեջանը մեզ չի վստահում, մենք Ադրբեջանին չենք վստահում, և ամբողջ խնդիրն այն է, որ փորձենք փոքր քայլերով այնպես շարժվենք առաջ, որ գոնե ինչ որ վստահություն ձևավորվի։ Այդ վստահությունն ինչո՞ւ է կարևոր, որ կարողանանք, այո, նաև հումանիտար հարցերն ավելի արագ լուծել, և մեր գերեվարված եղբայրներին օր առաջ վերադարձնել իրենց ընտանիքներ»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը։
Հանդիպման ընթացքում կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, ՀՀ կառավարության գործունեության առանձին ուղղությունների և այլ հարցերի:
Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի անունից ի պատիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

Ясно, что в этой ситуации Азербайджан нам не доверяет, мы не доверяем Азербайджану: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян с официальным визитом прибыл в Литовскую Республику. В рамках визита премьер-министр встретился с представителями армянской общины Литвы, которые представляют сферы здравоохранения, культуры и бизнеса.
Приветствуя участников встречи, премьер-министр отметил, что это его первый визит в Литву, и он надеется, что визит будет продуктивным. "Нужно констатировать следующее: после выборов 20 июня заметно, что интерес стран Европейского союза к развитию отношений с Арменией возрос, хотя он никогда не был маленьким. В этом отношении Литва старается проявлять особую активность и поддержку. Это не случайно, так как с Литвой существуют традиционные связи: Литва гораздо лучше знает Республику Армения и между двумя странами были активные контакты в советские времена. Надеемся, что наше сотрудничество будет еще более эффективным.
Мы работаем с ЕС над реализацией в ближайшие годы инвестиционных проектов на сумму 2,6 млрд евро, которые охватывают несколько областей: бизнес, технологии, развитие малого и среднего бизнеса, цифровизация, развитие Сюника или южных регионов Армении. Мы уже представили партнерам по ЕС свои идеи по программе и надеемся провести предметную работу по их реализации. Эти программы должны быть реализованы при софинансировании из государственного бюджета Республики Армения, и запуск этих программ включен в бюджет на следующий год", - сказал Никол Пашинян.
Никол Пашинян коснулся ситуации вокруг Армении, добавив, что послевоенный период был очень тяжелым. "Если проблемы, связанные с внутриполитической ситуацией, мы решили, то проблемы внешней среды продолжают оставаться напряженными. У нас был интересный опыт преодоления внутренней напряженности посредством выборов, они послужили инструментом для решения проблем, а в прошлом выборы в основном становились отправной точкой внутриполитической напряженности. В этой связи с удовлетворением должен отметить, что атмосфера общественных волнений, которая была у нас с ноября по июнь, разрядилась", - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, связанные с внешней средой проблемы довольно сложные и обстановка вокруг Армении остается напряженной. "Несмотря на это, мы приняли курс открытия эры мирного развития для нашего региона. Мы понимаем, что мир зависит не только от Республики Армения, но мы продолжим идти в этом направлении", - сказал глава правительства, подчеркнув, что ежедневно происходят развития, цель которых - доказать обратное, но Армения должна попытаться двигаться в этом направлении.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул: "Суверенитет и территориальная целостность Армении, защита прав армян Нагорного Карабаха, в том числе права на самоопределение - входят в число наших приоритетов, но мы должны знать, что идем по минному полю, и мы должны быть очень осторожными и осмотрительными. По сути, это поле всегда было заминировано, другое дело, что увеличивается плотность мин, и мы увидели это осенью прошлого года.
К сожалению, война имела для нас тяжелое, даже катастрофическое течение, однако Армения, армяне и народ Арцаха оказывают исключительное сопротивление, и это очень важно. Нам нужно сверхмощное напряжения сил, чтобы решить стоящие перед нами проблемы, и кульминацией этого я считаю необходимость и императив открытия мирной эпохи. На этом пути важно проанализировать предыдущий период и сделать правильные выводы".
Премьер-министр отметил, что избирательная кампания содержала такой компонент, много говорилось о произошедшем, но есть нюансы, о которых не говорилось. Глава правительства подчеркнул важность анализа прошедших 30 лет, выразив надежду, что в результате этого возможно будет открыть новую страницу в истории нашего государства, которая будет гораздо более позитивной.
Затем Никол Пашинян ответил на многочисленные вопросы присутствующих, коснувшись создания новых рабочих мест в Армении, приоритетов правительства, урегулирования нагорно-карабахского конфликта, отношений с Ираном.
Премьер-министр отметил, что в следующем году правительство планирует реализовать беспрецедентный объем капитальных программ на сумму 350 млрд драмов, что, в свою очередь, приведет к созданию новых рабочих мест. Полным ходом продолжится строительство автомагистрали Север-Юг будет, в ближайшие пять лет в стране будет построено или отремонтировано несколько сотен школ и детских садов, будут продолжены работы по развитию туризма. "Наша задача - создать необходимые условия для того, чтобы люди могли своими творческими способностями улучшать собственное благосостояние", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян напомнил, что впервые за последние два десятилетия у Республики Армения появилась доля в крупнейшей горнодобывающей компании страны - Зангезурском медно-молибденовом комбинате.
"Надеемся, что доля государства со временем будет увеличиваться. Это не просто продажа или покупка акций, а крупный инвестиционный проект, который будет реализован частной компанией при поддержке государства. Сегодня, если мы изучим структуру экспорта Армении, то увидим, что большая часть - это просто концентрат, который в основном экспортируется в Европейский союз, где из него выплавляется медь. Мы хотим, чтобы в Армении был построен медеплавильный завод, а это означает создание тысяч рабочих мест", - сказал премьер-министр, добавив, что в результате в Армении будет производиться медь.
"По разным оценкам, в рамках данной инвестиционной программы в ближайшие годы будет создано до 5 тысяч рабочих мест. Этот вопрос ежедневно находится в центре нашего внимания", - подчеркнул Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, правительство ищет и находит партнеров, которые создадут новые рабочие места.
Отвечая на вопрос об отношениях с Ираном, глава правительства отметил: "У нас теплые отношения с Ираном. Президент Раиси вступил в должность в августе 2021 года, я тоже вступил в должность после выборов, в августе, и мы уже встречались дважды. Это факт, который показывает, насколько мы ценим эти отношения. Не новость, что есть определенные круги, которым удается время от времени публиковать в иранской прессе материалы о причастности Армении к каким-то заговорам против Ирана. Я уверен, что наши иранские партнеры знают, что Армения никогда не была и никогда не будет вовлечена в какие-либо заговоры против Ирана, потому что эти отношения очень важны для нас, и мы никогда не забудем, что в начале 1990-х годов Иран был "дорогой жизни" для Армении. Это такая основа для наших отношений, что Армения не может быть вовлечена в заговор против Ирана.
Другое дело, что в экономических отношениях с Ираном появляются препятствия из-за санкций. Не только Армения, но и многие страны мира не имеют возможности обойти эту реалию. Армения никогда не будет участвовать в заговорах против Ирана, и это настолько очевидно, что об этом даже говорить не нужно. Напротив, у нас крупные проекты с Ираном. В ходе обсуждений с господином Раиси мы предложили ускорить их, в частности, строится третья высоковольтная линия электропередачи, которую строит иранская компания, и мы просим построить ее как можно скорее. Надеемся в ближайшее время продлить сделку по обмену газа на электричество. В ходе встреч я предлагал вернуться или вспомнить, что был вопрос строительства Мегринского водохранилища и ГЭС, что, на мой взгляд, очень важно не только с точки зрения энергетики, но и в плане совместного управления водными ресурсами", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что недавно была решена одна из давних проблем с Ираном, связанная с выбросами Агаракского медно-молибденового комбината в реку Аракс. "Вопрос постоянно поднимался, и я рад констатировать, что он решен, потому что комбинат перешел на замкнутый цикл и выбросов не бывает. Компания "ГеоПроМайнинг", которая является нашим партнером, откликнулась на призывы правительства, что позволило нам углубить отношения с ними", - отметил глава правительства.
Отвечая на вопрос одного из присутствующих, премьер-министр Пашинян подтвердил готовность встретиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также коснулся вопросов возвращения пленных и карт минных полей.
"Смотрите, президент Азербайджана заявил, что готов встретиться со мной. Скажу, что еще в июле я заявил, что мы готовы встретиться и на высоком, и на высшем уровне, то есть это означает, что мы готовы встретиться и на уровне министров иностранных дел, и на уровне премьер-министра и президента. В недавнем своем выступлении в Генеральной Ассамблее ООН я заявил, что проблема Нагорного Карабаха ждет своего решения, и могу сказать, что мы уже несколько раз приветствовали заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в которых они несколько раз заявляли о необходимости урегулирования нагорно-карабахского конфликта и восстановления мирного процесса с этой целью", - сказал Никол Пашинян.
В этом контексте премьер-министр отметил, что по-прежнему заявляет о своей готовности встретиться с президентом Азербайджана. "Я могу дать следующий ответ на Ваш конкретный вопрос: на предстоящей предполагаемой встрече я готов взять с собой карты, о которых идет речь, а речь о картах тех местностей, которые не разделяют вооруженные силы Армении и Азербайджана, то есть не имеют практического военного и безопасносного значения, а имеют только гуманитарное значение, потому что эти местности находятся в тылу вооруженных сил Азербайджана.
Я готов взять с собой все карты, которые у нас есть, и я призываю президента Азербайджана привезти с собой всех наших пленных. Смотрите, президент Азербайджана жалуется на плохое качество тех карт, которые мы передали ранее. Смотрите, мы констатируем, во-первых, что мы отдали те карты, которые у нас есть, то есть не то чтобы мы хранили карты хорошего качества в ящике, а им давали дали карты плохого качества. Я не исключаю и также знаю, что есть проблема с качеством карт. Почему? Потому что качество карт зависит от качества картографа, его профессионализма, у нас есть то, что картографировано. И мы здесь искренни, мы открыты, и мы не намерены никого обманывать, потому что речь здесь не только об Азербайджане, но и о наших партнерах-посредниках, которыми являются наши дружественные страны, наши партнеры. Это будет нечестно сделать что-нибудь как-то иначе в этой ситуации.
Мы дали те карты, которые у нас есть, и других карт, я имею в виду карт тех территорий, которые мы уже передали, у нас просто нет. И это факт, и это нужно зафиксировать как факт. Что касается доверия, то ясно, что в этой ситуации Азербайджан нам не доверяет, мы не доверяем Азербайджану, и вся проблема в том, чтобы попытаться двигаться вперед маленькими шагами, чтобы сформировалось хоть какое-то доверие. Почему важно такое доверие? Чтобы мы могли быстрее решать гуманитарные вопросы, как можно скорее вернуть наших пленных братьев в их семьи", - отметил премьер-министр Пашинян.
В ходе встречи премьер-министр коснулся также вопросов укрепления связей Армения-диаспора, отдельных направлений деятельности правительства Армении и др.
От имени премьер-министра Литовской Республики Ингриды Шимоните был дан официальный обед в честь премьер-министра Никола Пашиняна.