Պուտինը խոսել է տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցության մասին
Հայ-ռուսական ութերորդ միջտարածաշրջանային ֆորումի մասնակիցներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ երկու երկրների միջև հաստատվել է բովանդակալից երկխոսություն և արդյունավետ համագործակցություն տարբեր ուղղություններով։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի դարավոր ավանդույթների վրա, կրում են իսկապես դաշնակցային բնույթ: Մեր պետությունների միջև առկա է էական քաղաքական երկխոսություն, արդյունավետ համագործակցություն տարբեր ոլորտներում: Հայ-ռուսական կապերի զարգացման գործում շատ էական դեր է խաղում միջտարածաշրջանային համագործակցությունը՝ հնարավորություն տալով իրականացնել փոխշահավետ նախագծեր տնտեսական, սոցիալական, ենթակառուցվածքային, հումանիտար և շատ այլ ոլորտներում»,- ասել Պուտինը, հայտնում է Panorama.am:
Պուտինը կարևորել է, որ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտոնատար անձինք, հասարակական կազմակերպությունները, գիտական, փորձագիտական և գործարար շրջանակները կարողանան փորձի փոխանակում կատարել, քննարկել երկկողմ օրակարգի հարցեր և նախանշել հետագա համատեղ աշխատանքի ուղիները:
«Հուսով եմ, որ համաժողովը կանցնի ստեղծագործական, կառուցողական ձևով, սկիզբ կդնի նոր նախաձեռնություններին, որոնք կնպաստեն ռուս-հայկական բեղմնավոր գործընկերության ամրապնդմանը, ինչպես նաև եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների խթանմանը»,-հավելել է Պուտինը՝ հաջողություն մաղթելով ֆորումի մասնակիցներին:

Relations between Russia and Armenia, based on centuries-old traditions of friendship and mutual respect, are ‘truly allied’, Russian President Vladimir Putin said in a message to the participants of the Eighth Russian-Armenian Interregional Forum, Kremlin said.
“A meaningful political dialogue and productive cooperation in various areas have been established between our states. Interregional cooperation plays a very significant role in the development of Russian-Armenian ties, which makes it possible to implement mutually beneficial projects in the economic, social, infrastructural, humanitarian and many other spheres,” Putin saidArmradio.am reports.
He said “it is important that within the framework of the forum, representatives of central and local authorities, public organizations, academic, expert and business circles of the two countries will be able to exchange experience, discuss a wide range of issues on the bilateral agenda and outline ways for further joint work.”
The Russian President voiced hope that the forum would give a start to new initiatives that would, in turn, help strengthen the fruitful Russian-Armenian partnership, as well as promote integration processes in the Eurasian space.