Վարչապետը Ֆրանսիայի դեսպանի հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերն ու նախատեսվող քայլերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Անն Լույոյին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին դեսպանին Հայաստանի Հանրապետությունում և շնորհավորել նրան նշանակման առիթով: «Մեր երկրների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մասին շատ բան կարելի է ասել և ամբողջը դրական շեշտադրումներով: Երբ մտածում եմ Ֆրանսիայի և Հայաստանի հարաբերությունների մասին ու փորձում եմ պատասխանել հարցին, թե ի՞նչ կարող ենք անել այդ հարաբերությունների համատեքստում, միանշանակ պատասխան եմ ստանում, որ պիտի կարողանանք ուժեղացնել մեր համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, որովհետև մնացած ոլորտներում կամ ամեն ինչ արել ենք, կամ ամեն ինչ անելու ճանապարհին ենք:
Եվ սա չափազանց կարևոր եմ համարում մեր քաղաքական հարաբերություններն ամրապնդելու ու ավելի արդյունավետ դարձնելու իմաստով: Ուրախ եմ արձանագրել, որ կարծես այս հարցում Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ, իմ բարեկամ Էմանուել Մակրոնը նույնպես այդպիսի պատկերացում ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է Ֆրանսիայի դերը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության, ԼՂ հարցի ու խաղաղ բանակցությունների արդյունավետության, հակամարտության կարգավորման առումով: «Կրկին ողջունելով Ձեզ՝ հույս ունեմ, որ ահա այս հարցերի համատեքստում նոր ակտիվություն կցուցաբերվի Ձեր նշանակման արդյունքում և նախկինում մեր ունեցած հարուստ օրակարգը նաև կնշանավորվի ու կարժանավորվի նոր ձեռքբերումներով»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Դեսպան Լույոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ հյուրընկալության համար և նշել. «Ֆրանսիայի դեսպանի համար Հայաստանը մի հերթական երկիր չէ: Ինձ համար շատ լուրջ պատասխանատվություն է լինել Ֆրանսիայի դեսպան Հայաստանում՝ հաշվի առնելով ինչպես մեր հարաբերությունների երկարատև բնույթն ու ակտիվությունը, այնպես էլ, պարոն վարչապետ, Ձեր անձնական հարաբերությունը մեր երկրի նախագահի հետ»,- ասել է Անն Լույոն և վարչապետին փոխանցել Էմանուել Մակրոնի ջերմ ողջույնները:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր գործունեության ընթացքում կանի ամեն ինչ՝ մեր երկրների քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները նոր թափով առաջ մղելու համար: Տիկին Լույոն հավելել է, որ նախատեսվում է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ առաջիկայում մշակել համատեղ գործողությունների ու ծրագրերի «ճանապարհային քարտեզ»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավմամբ, մասնավորապես տարբեր ենթակառուցվածքային ու ծրագրերում վերջիններիս մասնակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, այդ թվում՝ Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի ծրագրային փաթեթի իրականացմանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում համագործակցությանը, մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական առաջ մղմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ակտիվացման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան նախատեսվող այցի կարևորության, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Anne Louyot.
The Prime Minister welcomed the Ambassador and congratulated her on the appointment. “Much can be said about the privileged relations established between our countries, all with positive accentuation. When I think about the relations between France and Armenia and try to answer the question, what can we do in the context of those relations, I get an unequivocal answer that we must be able to strengthen our cooperation in the economic sphere, because in other spheres we have done everything or are on the way of doing everything.
And I think this is very important in terms of strengthening our political relations and making them more effective. I am glad to note that the President of the French Republic, my friend Emmanuel Macron, seems to share this idea," Nikol Pashinyan said.
The Prime Minister stressed the role of France in terms of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship, the effectiveness of the Nagorno-Karabakh peace talks, and the settlement of the conflict. "Welcoming you once again, I hope that in the context of these issues, renewed intensity will be manifested as a result of your appointment; the rich agenda we had in the past will also be marked with new achievements," the Prime Minister said.
Ambassador Louyot thanked the PM for the warm reception and said, “Armenia is not just a regular country for the French Ambassador. It is a very serious responsibility for me to be the Ambassador of France to Armenia, taking into account the long-term nature and intensity of our relations, as well as, Mr. Prime Minister, your personal relationship with the President of our country”, Anne Louyot said, conveying to the PM the warm greetings of Emmanuel Macron.
The Ambassador assured that during her activity she will do everything to give new impetus to the political and economic relations of our countries. Mrs. Louyot added that in collaboration with the Government of the Republic of Armenia it is planned to develop a "road map" of joint actions and programs in the near future.
The Prime Minister emphasized that the Armenian Government is interested in the involvement of French companies particularly in various infrastructural programs. The interlocutors discussed issues related to the Armenia-EU relations, including the implementation of the €2.6 billion program package for Armenia, cooperation within the framework of the Eastern Partnership program, and the continuous advancement of democratic reforms in our country.
The sides also exchanged views on the intensification of the negotiation process on the Nagorno Karabakh conflict, the importance of the forthcoming visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to the region, and the processes taking place in the South Caucasus.