Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով  երկու երկրների արդյունավետ համագործակցությունը:  Նա մեծապես կարևորել է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձևաչափի շուտափույթ մեկնարկը՝ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են Կիպրոսի հիմնահարցին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը միջազգային կազմակերպություններում շարունակելու է աջակցել Կիպրոսին և կողմ է բանակցությունների ճանապարհով խնդրի խաղաղ կարգավորմանը` հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի բանաձևերի սկզբունքները: Երկուստեք արձանագրվել է անել առավելագույնը համագործակցությունն ու բարեկամությունն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ: Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է  հայ համայնքի անգնահատելի դերակատարությունը Կիպրոսի հասարակական և քաղաքական կյանքում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունների լիարժեք օգտագործմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են կիպրական կողմի ներդրումային հնարավորությունները` կարևորելով Կիպրոսի հետ տնտեսական և զբոսաշրջային համագործակցությունը:

Председатель НС Армении встретился с министром иностранных дел Кипра
Делегация во главе с председателем НС А.Симоняном 25 октября встретилась с министром иностранных дел Республики Кипр Никосом Христодулидесом.
Спикер НС высоко оценил эффективное сотрудничество стран в двустороннем и многостороннем формате. Он придал большое значение скорейшему старту формата парламентского сотрудничества Кипр-Армения-Греция, особенно в ситуации, сложившейся после 44-дневной войны. В этом контексте состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности.
Стороны затронули Кипрский вопрос. Председатель НС отметил, что Армения и впредь будет поддерживать Кипр в международных организациях и выступает за мирное урегулирование проблемы путем переговоров на основе принципов резолюций ООН. Обе стороны согласились сделать все возможное для дальнейшего укрепления сотрудничества и дружбы. Министр иностранных дел Кипра подчеркнул неоценимую роль армянской общины в общественно-политической жизни его страны.
В контексте развития отношений Армении с Евросоюзом отмечено также полноценное использование возможностей Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС.
Собеседники обсудили инвестиционные возможности кипрской стороны, подчеркнув важность экономического и туристического сотрудничества с Кипром.