Նախագահ Սարգսյանը զրուցել է Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցն է կատարել արաբական և իսլամական աշխարհի առանցքային երկրներից մեկը՝ Սաուդյան Արաբիա:
Հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ բացառիկ նշանակություն ունեցող այդ այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը այցելել է «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future investment initiative) 5-րդ համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Նախագահ Սարգսյանը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել համաժողովի բացման արարողությանը։
Հայաստանի նախագահը և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը զրուցել են երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի շուրջ։ Նշվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև պատմական հարուստ առնչությունները լավ հիմք են ապագային միտված միջպետական հարաբերություններ կառուցելու համար:

Президента Армении побеседовал с наследным принцем Саудовской Аравии
Президент Республики Армения Армен Саркисян совершил первый в истории независимой Армении визит в одну из стержневых стран арабского и исламского мира – Саудовскую Аравию.
В рамках этого визита, имеющего исключительное значение в истории армяно-арабских отношений и, в частности, отношений между Республикой Армения и Саудовской Аравией, президент Армении посетил V Конференцию "Будущие инвестиционные инициативы" (Future Investment Initiative).
В конференции приняли участие руководители многих стран, члены правительств, руководители известных межнациональных и крупных глобальных компаний, предприниматели.
Президент Саркисян вместе с наследным принцем, вице-премьером, министром обороны Саудовской Аравии Мухаммедом бин Салманом присутствовал на церемонии открытия Конференции.
Президент Армении и наследный принц Саудовской Аравии побеседовали о необходимости развития отношений между двумя странами и об их будущем. Отмечено, что богатые исторические контакты между двумя народами являются хорошей основой для построения нацеленных на будущее межгосударственных отношений.