Երևանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության բացումը կարևոր խթան է Հայաստան-Վատիկան հարաբերությունների համար. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ արքեպիսկոպոս (փոխպետքարտուղար) Էդգար Պենյա Պառային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Նազարյանը և Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջույնի խոսքում նշել է.
«Ձերդ Գերազանցություն, պատվիրակության հարգելի անդամներ,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Կցանկանայի վերահաստատել Սուրբ Աթոռի հետ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու մեր պատրաստակամությունը և վճռականությունը և ուրախ եմ, որ Երևանում երեկ պաշտոնապես բացվել է Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակությունը: Դա շատ կարևոր խթան կհանդիսանա մեր հարաբերությունների համար:
Մեր հարաբերություններն ունեն խորը պատմական հենք և նաև հիմնված են ընդհանուր քրիստոնեական արժեքների վրա, որը շատ կարևոր հանգամանք է: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն կարևոր դիրքորոշումների համար, որ Սուրբ Աթոռն արտահայտել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Նաև շատ կարևորում եմ մեր համագործակցությունը Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային և քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերում:
Երախտապարտ ենք Սրբազան Քահանայապետի՝ մեր երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու հանձնառության համար: Ես հիշում եմ՝ իհարկե, ծանր շրջանում, մեր հեռախոսազրույցը Սրբազան Քահանայապետի հետ և խնդրում եմ իմ ողջույնները փոխանցել Սրբազան Քահանայապետին և պետքարտուղար կարդինալ Պարոլինին: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ, ուրախ եմ մեր հանդիպման և մեր հարաբերությունների օրակարգային հարցերը քննարկելու այս առիթի համար»:
Սուրբ Աթոռի փոխպետքարտուղարն իր հերթին ասել է.
«Շնորհակալություն, մեծարգո պարոն վարչապետ: Այսօր իմ այցի երկրորդ և արդեն վերջին օրն է: Ես Երևանում էի Սուրբ Աթոռի դեսպանության՝ առաքելական նվիրակության բացման առիթով և հնարավորությունն օգտագործելով՝ Հայաստանի իշխանությունների հետ հանդիպելու նպատակով: Շատ շնորհակալ եմ ինձ և մեր պատվիրակությանն ընդունելու համար:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այս հանդիպման համար և ընդգծել, որ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության բացումը կշարունակի ուժեղացնել մեր երկկողմ հարաբերությունները՝ հատկապես այն ուղղություններով, որոնք արդեն քննարկել ենք Արտաքին գործերի նախարարությունում և մյուս գերատեսչություններում, որոնք կարևոր են մեր հարաբերությունների համար:
Սրբազան Քահանայապետը և կարդինալ Պարոլինն իրենց ողջույններն ու լավագույն բարեմաղթություններն են հղում անձամբ Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետությանը: Մենք կշարունակենք համագործակցել մեր ընդհանուր օրակարգի շուրջ՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով մի շարք կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ ձեր ռազմագերիների հարցը»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի Պապի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակմանն ուղղված կոչերի և այս ուղղությամբ քայլերը շարունակելու պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ միջազգային աջակցությունը կարևոր է հարցի լուծման համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Վատիկանի միջև հարաբերությունների և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է տարածաշրջանում խաղաղ դարաշրջան բացելու օրակարգին, բայց կարևոր է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հանձնառությունն այդ գործընթացին: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի ներդրումն աշխարհում խաղաղության պահպանման գործում:
Էդգար Պենյա Պառան հավաստիացրել է, որ Սուրբ Աթոռը կշարունակի ջանքերը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության և հայ ռազմագերիների վերադարձման հարցի հանգուցալուծման ուղղությամբ։
Վարչապետը կարևորել է Հռոմի կաթոլիկ, Հայաստանյայց առաքելական և Հայ կաթողիկե եկեղեցիների եղբայրական կապը, որն ամուր հիմք է Հայաստան-Վատիկան հարաբերությունների համար: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս դինամիկան կպահպանվի և Հայաստանում Վատիկանի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացման արդյունքում առավել կզարգանա:

Opening of Apostolic Nunciature of the Holy See in Yerevan an Important Stimulus for Armenia-Vatican relations – PM Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan received Substitute for General Affairs of the Secretariat of State at the Holy See, Archbishop Edgar Peña Parra and the delegation led by him. The meeting was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Vatican Karen Nazaryan and the Apostolic Nuncio of the Holy See Archbishop José Avelino Bettencourt.
In his welcoming remarks PM Pashinyan said,
“Your Excellency, dear members of the delegation,
Welcome to the Republic of Armenia. I would like to reaffirm our readiness and determination to develop interstate relations with the Holy See, and I am glad that the Apostolic Nunciature of the Holy See was officially opened in Yerevan yesterday. It will be a very strong impetus for our relationship.
Our relations have deep historical basis, and they are also based on common Christian values, which is a very important fact. In this regard, I would like to thank you for the important positions expressed by the Holy See during the 44-day war. I also attach great importance to our cooperation in the preservation of the Armenian cultural and Christian cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan.
We are grateful to His Holiness for his commitment to deepen our bilateral relations. I remember, of course, our telephone conversation with His Holiness during the difficult time. Please convey my greetings to His Holiness and to Secretary of State Cardinal Parolin. I welcome you again, I am glad for this opportunity to meet and discuss the issues on the agenda of our relations”.
The Substitute for General Affairs of the Secretariat of State at the Holy See said in his turn,
“Thank you, honorable Mr. Prime Minister. Today is the second and last day of my visit. I was in Yerevan on the occasion of the opening of the Holy See Embassy, the Apostolic Nunciature, and took the opportunity to meet with the Armenian authorities. Thank you very much for hosting me and our delegation.
I would like to thank you for this meeting and emphasize that the opening of the Holy See's Apostolic Nunciature will continue to strengthen our bilateral relations, especially in the areas we have already discussed in the Ministry of Foreign Affairs and other state bodies that are important for our relations.
His Holiness and Cardinal Parolin convey greetings and best wishes to personally you and the Republic of Armenia. We will continue to cooperate on our common agenda, focusing on a number of important issues, including the issue of Armenian war prisoners”.
The Prime Minister thanked for the Pope’s calls for the immediate release of the Armenian prisoners of war held by Azerbaijan, and his readiness to continue the steps taken in this direction, emphasizing that international support is needed to resolve the issue.
The interlocutors exchanged views on Armenia-Vatican relations and regional issues. Nikol Pashinyan noted that the Armenian government is committed to the agenda of opening a peaceful era in the region, but the commitment of all the involved parties to that process is important. Both sides highlighted the contribution of the Holy See and Armenia to the maintenance of global peace.
Edgar Peña Parra assured that the Holy See will continue its efforts to preserve the Armenian religious and cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan and to resolve the issue of the return of Armenian prisoners of war.
The Prime Minister attached importance to the fraternal ties between the Roman Catholic, Armenian Apostolic and Armenian Catholic Churches, which is a solid foundation for Armenia-Vatican relations. Nikol Pashinyan expressed confidence that this dynamic will be maintained and will further develop as a result of the opening of the diplomatic mission of the Vatican in Armenia.