Երևանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության բացումը կարևոր խթան է Հայաստան-Վատիկան հարաբերությունների համար. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ արքեպիսկոպոս (փոխպետքարտուղար) Էդգար Պենյա Պառային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Նազարյանը և Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջույնի խոսքում նշել է.
«Ձերդ Գերազանցություն, պատվիրակության հարգելի անդամներ,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Կցանկանայի վերահաստատել Սուրբ Աթոռի հետ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու մեր պատրաստակամությունը և վճռականությունը և ուրախ եմ, որ Երևանում երեկ պաշտոնապես բացվել է Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակությունը: Դա շատ կարևոր խթան կհանդիսանա մեր հարաբերությունների համար:
Մեր հարաբերություններն ունեն խորը պատմական հենք և նաև հիմնված են ընդհանուր քրիստոնեական արժեքների վրա, որը շատ կարևոր հանգամանք է: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն կարևոր դիրքորոշումների համար, որ Սուրբ Աթոռն արտահայտել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Նաև շատ կարևորում եմ մեր համագործակցությունը Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային և քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերում:
Երախտապարտ ենք Սրբազան Քահանայապետի՝ մեր երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու հանձնառության համար: Ես հիշում եմ՝ իհարկե, ծանր շրջանում, մեր հեռախոսազրույցը Սրբազան Քահանայապետի հետ և խնդրում եմ իմ ողջույնները փոխանցել Սրբազան Քահանայապետին և պետքարտուղար կարդինալ Պարոլինին: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ, ուրախ եմ մեր հանդիպման և մեր հարաբերությունների օրակարգային հարցերը քննարկելու այս առիթի համար»:
Սուրբ Աթոռի փոխպետքարտուղարն իր հերթին ասել է.
«Շնորհակալություն, մեծարգո պարոն վարչապետ: Այսօր իմ այցի երկրորդ և արդեն վերջին օրն է: Ես Երևանում էի Սուրբ Աթոռի դեսպանության՝ առաքելական նվիրակության բացման առիթով և հնարավորությունն օգտագործելով՝ Հայաստանի իշխանությունների հետ հանդիպելու նպատակով: Շատ շնորհակալ եմ ինձ և մեր պատվիրակությանն ընդունելու համար:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այս հանդիպման համար և ընդգծել, որ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության բացումը կշարունակի ուժեղացնել մեր երկկողմ հարաբերությունները՝ հատկապես այն ուղղություններով, որոնք արդեն քննարկել ենք Արտաքին գործերի նախարարությունում և մյուս գերատեսչություններում, որոնք կարևոր են մեր հարաբերությունների համար:
Սրբազան Քահանայապետը և կարդինալ Պարոլինն իրենց ողջույններն ու լավագույն բարեմաղթություններն են հղում անձամբ Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետությանը: Մենք կշարունակենք համագործակցել մեր ընդհանուր օրակարգի շուրջ՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով մի շարք կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ ձեր ռազմագերիների հարցը»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի Պապի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակմանն ուղղված կոչերի և այս ուղղությամբ քայլերը շարունակելու պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ միջազգային աջակցությունը կարևոր է հարցի լուծման համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Վատիկանի միջև հարաբերությունների և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է տարածաշրջանում խաղաղ դարաշրջան բացելու օրակարգին, բայց կարևոր է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հանձնառությունն այդ գործընթացին: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի ներդրումն աշխարհում խաղաղության պահպանման գործում:
Էդգար Պենյա Պառան հավաստիացրել է, որ Սուրբ Աթոռը կշարունակի ջանքերը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության և հայ ռազմագերիների վերադարձման հարցի հանգուցալուծման ուղղությամբ։
Վարչապետը կարևորել է Հռոմի կաթոլիկ, Հայաստանյայց առաքելական և Հայ կաթողիկե եկեղեցիների եղբայրական կապը, որն ամուր հիմք է Հայաստան-Վատիկան հարաբերությունների համար: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս դինամիկան կպահպանվի և Հայաստանում Վատիկանի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացման արդյունքում առավել կզարգանա:

Открытие апостольской нунциатуры Святого Престола в Ереване является важным стимулом для отношений Армения-Ватикан: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя госсекретаря Святого Престола по общим вопросам, архиепископа Эдгара Пенья Парру и возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Ватикане Карен Назарян и апостольский нунций Святого Престола в Армении, архиепископ Жозе Авелину Бетанкур.
"Ваше Превосходительство, уважаемые члены делегации,
Добро пожаловать в Республику Армения. Хочу подтвердить нашу готовность и решимость развивать межгосударственные отношения со Святым Престолом, и я рад, что вчера в Ереване официально открылась апостольская нунциатура Святого Престола. Это будет очень важным стимулом для наших отношений.
Наши отношения имеют глубокую историческую основу, они зиждутся на общих христианских ценностях, что является очень важным фактором. В этой связи хочу поблагодарить за твердую позицию, выраженную Святым Престолом во время 44-дневной войны. Я также придаю большое значение нашему сотрудничеству в сохранении армянского культурного и христианского наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана.
Мы благодарны Его Святейшеству за его приверженность углублению наших двусторонних отношений. Я, конечно, помню состоявшийся в тяжелое для нас время наш телефонный разговор с Его Святейшеством и прошу передать мои приветствия Его Святейшеству и государственному секретарю кардиналу Паролину. Приветствую Вас еще раз, очень рад нашей встрече и возможности обсудить вопросы повестки наших отношений".
Заместитель госсекретаря Святого Престола, в свою очередь, отметил:
"Спасибо, многоуважаемый господин премьер-министр. Сегодня второй и последний день моего визита. Я прибыл в Ереван по случаю открытия посольства Святого Престола - апостольской нунциатуры, и, воспользовавшись возможностью, провожу встречи с властями Армении. Большое спасибо за то, что приняли нашу делегацию.
Я хотел бы поблагодарить Вас за эту встречу и подчеркнуть, что открытие апостольской нунциатуры Святого Престола продолжит укрепление наших двусторонних отношений, особенно в областях, которые мы уже обсуждали в министерстве иностранных дел и других ведомствах и которые важны в контексте наших отношений.
Его Святейшество и кардинал Паролин направляют свои приветствия и наилучшие пожелания лично Вам и Республике Армения. Мы продолжим вместе работать над нашей общей повесткой, уделяя особое внимание ряду важных вопросов, в том числе проблеме армянских военнопленных".
Премьер-министр поблагодарил Папу Франциска за призывы к немедленному освобождению удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и готовность продолжить шаги в этом направлении. Глава правительства подчеркнул важность международной поддержки для решения этого вопроса.
Собеседники обменялись мнениями по отношениям Армения- Ватикан и региональным проблемам. Никол Пашинян отметил, что правительство Армении привержено повестке открытия мирной эпохи в регионе, но важна также приверженность этому процессу всех заинтересованных сторон. Стороны подчеркнули важность вклада Армении и Святого Престола в поддержание мира во всем мире.
Эдгар Пенья Парра заверил, что Святой Престол продолжит усилия по сохранению армянского духовного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и решению проблемы возвращения армянских военнопленных.
Премьер-министр подчеркнул важность братских связей между Римско-католической, Армянской Апостольской и Армянской католической церквями, которые создают прочную основу для отношений между Арменией и Ватиканом. Никол Пашинян выразил уверенность, что эта динамика сохранится и будет и впредь развиваться в результате открытия дипломатического представительства Ватикана в Армении.