ՀՀ պաշտպանության նախարարը ՌԴ-ում մասնակցել է ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է օրակարգում ընդգրկված 20-ից ավելի հարց, այդ թվում. պաշտպանական ոլորտում բազմակողմ փոխգործակցության զարգացման, ՀՕՊ միացյալ համակարգի «Տարածաշրջանային անվտանգություն-2022» համատեղ համակարգչային հրամանատարաշտաբային զորավարժության անցկացման, ՌՔԿՊ զորքերի՝ համաճարակի դեմ ուղղված պայքարի, համատեղ ինժեներական ստորաբաժանումների մարդասիրական ականազերծման, զինված ուժերի համար զինվորական կադրերի համատեղ պատրաստման, ընթացիկ տարում կայացած միջազգային բանակային խաղերի արդյունքների և այլ հարցերի վերաբերյալ:
ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի անդամները կարծիքներ են փոխանակել ռազմաքաղաքական իրավիճակի ու անվտանգության հարցերի շուրջ, ինչպես նաև բարձր են գնահատել ԱՊՀ ձևաչափով ռազմական համագործակցության 30-ամյա փորձն ու զարգացման ուղղությունները:
Նիստի ավարտին ստորագրվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի բոլոր որոշումները, այդ թվում նաև 2022թ. աշխատանքային պլանը:

Министр обороны РА принял участие в очередном заседании Совета министров обороны СНГ
10 ноября министр обороны РА Аршак Карапетян принял участие в очередном заседании Совета министров обороны государств-участников СНГ, состоявшемся в Москве.
В ходе заседании было обсуждено более 20 вопросов повестки дня, в том числе: развития многостороннего взаимодействия в оборонной сфере, проведения совместных электронных командно-штабных учений "Региональная безопасность - 2022" Объединенной системыПВО, борьбы с эпидемией войск РХБЗ, гуманитарного разминирования совместными инженерными подразделениями, совместной подготовки военных кадров для вооруженных сил, итогов международных армейских игр, проведенных в текущем году и другиевопросы.
Члены Совета министров обороны СНГ обменялись мнениями по военно-политической ситуации и вопросам безопасности,а также высоко оценили 30-летний опыт и направления развития военного сотрудничества в формате СНГ.
По итогам заседания были подписаны все решения Совета министров обороны государств-участников СНГ, в том числе и рабочий план на 2022-йгод.