Ռադան վավերացրել է Թուրքիայի հետ ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագիրը
Գերագույն Ռադան վավերացրել է Ուկրաինայի և Թուրքիայի կառավարությունների միջև ռազմական շրջանակային համաձայնագիրը, այս որոշումը պաշտպանել են 303 խորհրդարանականներ. անհրաժեշտ նվազագույն ձայները 226-ն են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Փաստաթուղթը նախատեսում է իրավական հիմքերի ստեղծում պաշտպանության ոլորտում ուկրաինա-թուրքական համագործակցության ընդլայնման ու խորացման համար՝ 21 ուղղություններով:
Երկրների միջև համագործակցությունը, մասնավորապես, կներառի ռազմական պատրաստություն, փոխադարձ մասնակցություն ուսումնական և համատեղ զորավարժություններին, պաշտպանական արդյունաբերությանը և ռազմական գաղտնի տեղեկատվության փոխանակմանը:

Рада ратифицировала соглашение с Турцией о военном сотрудничестве
Верховная рада Украины на заседании в четверг ратифицировала рамочное военное соглашение между украинским и турецким правительствами, такое решение поддержали 303 парламентария при необходимом минимуме в 226 голосов, передает РИА Новости
Соглашение было заключено 16 октября 2020 года в ходе официального визита президента Украины Владимира Зеленского в Турцию. Документ предполагает создание правовых основ для расширения и углубления украинского-турецкого сотрудничества в сфере обороны по 21 направлению.
Сотрудничество стран будет, в частности, включать военную подготовку, взаимное участие в подготовке и совместных учениях, оборонной промышленности, обмен военной секретной информацией.