Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ` մաղթելով քաջառողջություն, երջանկություն և հաջողություն:
Մեծագույն հաճույքով եմ հիշում օրերս Գլազգոյում կայացած մեր ջերմ և բարեկամական հանդիպումն ու զրույցը: Ինձ համար թանկ հիշողություն է նաև դեռևս 2019 թվականին Մյունխենի Անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած մեր անկեղծ և անմիջական հանդիպումը, որից ստացած պարզ մարդկային տպավորություններն այսօր էլ ուղեկցում են ինձ:
Հուսով եմ, որ առաջիկայում նոր հնարավորություն կունենանք հանդիպելու և զրուցելու միջազգային ու երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների երկարամյա հարաբերություններն ունեն ամուր հիմք և հուսալի հեռանկար՝ հաշվի առնելով փոխադարձ վստահությունն ու հարգանքը և բարեկամական կապերը երկու ժողովուրդների միջև:
Մեր երկրների միջև արդեն իսկ ձևավորված սերտ համագործակցության մեջ և գործընկերային կապերում, անկասկած, մեծ են Ձեր անձնական դերն ու ներդրումը թե՛ որպես ԱՄՆ 46-րդ նախագահ, թե՛ որպես ԱՄՆ 47-րդ փոխնախագահ և երկարամյա սենատոր։
Ուրախ եմ, որ առկա է երկկողմ շահագրգռվածություն տարբեր ոլորտներում միջպետական երկխոսությունը և փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Համայն հայությունը և անձամբ ես բարձր ենք գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում Ձեր և ԱՄՆ վարչակազմի շարունակական ջանքերը, որը մարդու իրավունքներն ու համամարդկային արժեքները պաշտպանելու հանձնառության վերահաստատումն է:
Համոզված եմ, որ մեր միջև ձևավորված անձնական հարաբերությունների և համատեղ ջանքերի շնորհիվ ևս Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների բազմաբնույթ համագործակցությունը կարող է նոր բովանդակություն ստանալ։ Վստահ եմ, որ միասին կկարողանանք առավել զարգացնել լավագույն ավանդույթների ու փորձի վրա հիմնված հայ-ամերիկյան փոխգործակցու­թյունը՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների»:

President Armen Sarkissian sent a congratulatory message to the President of the United States of America Joe Biden on his birthday, Armradio.am reports.
“I warmly congratulate you on your birthday and wish you good health, happiness and success.
I remember with great pleasure our warm and friendly meeting and conversation in Glasgow a few days ago. A precious memory for me is also our frank and sincere meeting within the framework of the Munich Security Conference in 2019, the simple human impressions I received still accompany me today.
I hope that in the near future we will have a new opportunity to meet and talk about various issues on the agenda of international and bilateral relations.
The long-term relations between the Republic of Armenia and the United States of America have a solid foundation and a reliable perspective, taking into account the mutual trust and respect and the friendly ties between the two peoples.
Undoubtedly, your personal role and contribution, both as the 46th President of the United States and as the 47th Vice President of the United States, a long-term Senator, is great in the close cooperation and partnership ties established between our countries.
I am glad that there is a mutual interest in developing interstate dialogue and cooperation in various fields. All Armenians and I personally appreciate the continued efforts of your and the US administration in the recognize and condemnation of the Armenian Genocide, which is a reaffirmation of our commitment to the protection of human rights and universal values.
I am convinced that due to the joint efforts and our personal relations, the multifaceted cooperation between Armenia and the United States can gain new content. I am confident that together we will be able to further develop the Armenian-American cooperation based on the best traditions and experience for the benefit of our countries and peoples.”