Վարչապետն ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միգել Անխել Մորատինոսին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Քաղաքակրթությունների դաշինքի Բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսին:
Վարչապետը նշել է, որ սա ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքի այսպիսի բարձր մակարդակով առաջին այցելությունն է Հայաստանի Հանրապետություն և հույս հայտնել, որ այս այցը կնպաստի երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև երկխոսությանը:
Բարձր ներկայացուցիչ Մորատինոսը ներկայացրել է Քաղաքակրթությունների դաշինքի գործունեության հիմնական ուղղությունները և կարևորել Հայաստանի դերն ու մասնակցությունը դաշինքի աշխատանքներին։ Նա հավելել է, որ Քաղաքակրթությունների դաշինքն իր մանդատի շրջանակներում պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում հանդուրժողականության խթանմանը, միջկրոնական երկխոսությանը և կրոնական սրբավայրերի պաշտպանությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում երկխոսության ու հանդուրժողականության խթանմանը միտված քայլերը, միաժամանակ ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը: Կառավարության ղեկավարը պարոն Մորատինոսի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու խեղաթյուրման փաստերի, այդ թվում՝ Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու և Դադիվանքի վանական համալիրի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի գործողությունների վրա: Վարչապետը կարևորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ՝ ընդգծելով այս հարցում ևս Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը: Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է նաև Արցախում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի մարդասիրական առաքելության գործունեության անհրաժեշտությունը:

Пашинян принял высокого представителя генерального секретаря ООН по Альянсу цивилизаций
Премьер-министр Никол Пашинян принял высокого представителя генерального секретаря ООН по Альянсу цивилизаций Мигеля Анхеля Моратиноса.
Премьер-министр отметил, что это первый визит представителей Альянса цивилизаций ООН в Республику Армения на таком высоком уровне и выразил надежду, что он будет способствовать двустороннему сотрудничеству, а также диалогу между народами нашего региона.
Высокий представитель Моратинос представил основные направления деятельности Альянса цивилизаций и подчеркнул важность участия и роли Армении в работе Альянса. Он добавил, что в рамках своего мандата Альянс цивилизаций готов способствовать стимуляции терпимости, межрелигиозному диалогу и защите религиозных святынь в регионе.
Премьер-министр Пашинян отметил важность шагов, направленных на стимуляцию диалога и терпимости в регионе, подчеркнув при этом необходимость адекватного ответа международного сообщества на агрессивные действия Азербайджана. Глава правительства обратил внимание г-на Моратиноса на факты уничтожения и искажения армянского культурно-исторического и религиозного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана в результате агрессии против Арцаха, в том числе действия азербайджанской стороны в отношении церкви Св. Казанчецоц в Шуши и монастырского комплекса Дадиванк.
Премьер-министр отметил важность доступа миссии ЮНЕСКО по установлению фактов в Нагорный Карабах и прилегающие районы, подчеркнув деструктивную политику Азербайджана и в этом вопросе. Никол Пашинян особо подчеркнул необходимость гуманитарной миссии Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев в Арцахе.