Նախատեսվում են ուղիղ շփումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների միջև. Փաշինյանի խոսքը Սոչիում տեղի ունեցող եռակողմ բանակցությունների ընթացքում
Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում տեղի է ունենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, թույլ տվեք առաջին հերթին շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հրավերի և այս հանդիպման կազմակերպման համար: Բայց մինչ այսօրվա օրակարգին անցնելը` թույլ տվեք իմ և հայ ժողովրդի անունից ցավակցել Ձեզ Կուզբասում տեղի ունեցած պայթյունի կապակցությամբ, զոհվել են բազմաթիվ մարդիկ, և ես ցանկանում եմ իմ զորակցությունը հայտնել զոհերի բոլոր ընտանիքներին ու հարազատներին:
Ակնհայտ է Ձեր անձնական և Ռուսաստանի Դաշնության դերը նախորդ տարվա պատերազմը կանգնեցնելու գործում: Նոյեմբերի 9-ից հետո ռուսական խաղաղապահ ուժերը տեղակայվել են Լեռնային Ղարաբաղում, Լաչինի միջանցքի երկայնքով: Ակնհայտ է, որ ռուս խաղաղապահները, Ռուսաստանի Դաշնությունն առանցքային դերակատարում ունեն Լեռնային Ղարաբաղում և տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման գործում, բայց ցանկանում եմ ընդգծել, որ, ցավոք, իրավիճակը ոչ այնքան կայուն է, որքան կցանկանայինք:
Նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ից հետո մի քանի տասնյակ մարդ է մահացել երկու կողմերից էլ, դեպքերը տեղի են ունենում և Լեռնային Ղարաբաղում, և այս տարվա մայիսի 12-ից հետո մենք փաստացիորեն ունենք ճգնաժամային իրավիճակ հայ-ադրբեջանական սահմանին ևս: Մեր գնահատականն այնպիսին է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են Հայաստանի սուվերեն տարածք: Իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը դելիմիտացված և դեմարկացված չէ, բայց պետական սահման գոյություն ունի և դա Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքն է:
Ես չեմ համաձայնի Ադրբեջանի նախագահի ձևակերպման հետ, թե փաստացի բոլոր կետերը, բացի կոմունիկացիաների ապաշրջափակումից, արդեն իրականացվել են: Դուք գիտեք, և դա մենք բազմիցս քննարկել ենք Ձեզ հետ, և ուղիղ, և հեռախոսով, որ առկա է նաև ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հարցը: Դա շատ կարևոր հումանիտար հարց է, և ես ուզում եմ ասել, որ մենք այսօր հավաքվել ենք ոչ նրա համար, որպեսզի միայն հնչեցնենք խնդիրները, այլ նաև խոսենք և քննարկենք այն խնդիրները, որոնք առկա են:
Ես նույնպես բազմիցս հայտարարել եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել սահմանի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացը: Բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման թեման նույնպես շատ կարևոր է մեզ համար, և մենք անկեղծորեն հետաքրքրված ենք այդ հարցերի լուծմամբ: Հույս ունեմ, որ այսօր այս քննարկումները, բոլոր հարցերը մենք կքննարկենք, և Դուք Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը հիշատակեցիք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը, և հենց նոր Ադրբեջանի նախագահը հիշատակեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների մասին, իհարկե, մենք դրանում նույնպես հետաքրքրված ենք: Մենք գտնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, բայց կարծում եմ, որ շատ հարցեր կարող ենք և պետք է քննարկել և լուծել եռակողմ ֆորմատով, երկկողմ ֆորմատով:
Ես պետք է ասեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների միջև արդեն ուրվագծվում են նաև ուղիղ կապեր և կարծում եմ, որ դա նույնպես պետք է ընդգծել ոչ այնքան լավ և պոզիտիվ նյուանսների ֆոնին: Այդ պոզիտիվ նյուանսները նույնպես պետք է ընդգծել: Եվ ամենակարևորը, ցանկանում եմ կրկնել, կարծում եմ, որ այսօրվա հանդիպման գլխավոր նպատակն է ոչ միայն բարձրաձայնել ինչ-որ խնդիրների առկայության և բացակայության մասին, այլ գլխավորն այն է, որ այսօր մենք կարողանանք գալ կոնկրետ կամ որքանով հնարավոր է կոնկրետ որոշումների տարածաշրջանում` Հարավային Կովկասում կայունության համար, քանի որ մեր պատասխանատվությունն է` խաղաղությունը, կայունությունը և մարդկանց անվտանգությունը»:

Armenia is Ready to Start the Process of Border Delimitation and Demarcation: the Speech of Prime Minister Nikol Pashinyan at Trilateral Negotiations in Sochi
The trilateral meeting of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of Russia Vladimir Putin and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev is taking place in Sochi, Russia.
Prime Minister Nikol Pashinyan particularly said in his speech, “Honorable Vladimir Vladimirovich, first of all let me thank you for the invitation and organization of this meeting. But before moving on to today's agenda, let me express condolences on behalf of my and the Armenian people over the explosion in Kuzbass. Many people were killed, and I want to express my solidarity with the families and relatives of the victims.
Your personal role and the role of the Russian Federation in stopping last year's war is obvious. Following November 9, Russian peacekeepers were deployed in Nagorno-Karabakh, along the Lachin corridor. It is obvious that the Russian peacekeepers, the Russian Federation, play a key role in stabilizing the situation in Nagorno Karabakh and the region, but I want to emphasize that, unfortunately, the situation is not as stable as we would like it to be.
Dozens of people have died from both sides since November 9 last year. The incidents take place both in Nagorno Karabakh and after May 12 this year, we actually have a crisis situation on the Armenian-Azerbaijani border as well. Our assessment is that the Azerbaijani troops have invaded the sovereign territory of Armenia. Of course, the border between Armenia and Azerbaijan is not delimited or demarcated, but the state border exists, it is the sovereign territory of the Republic of Armenia.
I do not agree with the statement of the President of Azerbaijan that all the points, except for the unblocking of communications, have already been implemented. You know, we have discussed this with you many times, both face to face and over the phone, that there is also the issue of prisoners of war, hostages and other detainees. This is a very important humanitarian issue, I want to say that we have gathered today not only to raise the issues, but also to talk and discuss the existing issues.
I have also stated many times that Armenia is ready to start the process of border delimitation and demarcation. The issue of unblocking all transport and economic infrastructures is also very important for us, we are sincerely interested in solving these issues. I hope that today we will discuss all these issues, and you mentioned the settlement of the Nagorno Karabakh conflict during your meeting with the President of Azerbaijan, and the President of Azerbaijan just talked about the peace talks between Armenia and Azerbaijan, of course, we are also interested in that. We believe that the settlement of the Nagorno Karabakh conflict should take place within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format, but I think that many issues can be discussed, resolved in a trilateral format, in a bilateral format.
I must say that direct contacts are already being loomed between the Armenian and Azerbaijani officials, and I think that this should also be emphasized against the background of not so good and positive nuances. These positive nuances should also be emphasized. And most importantly, I want to reiterate, I think that the main purpose of today's meeting is not only to speak about the presence or absence of specific issues, but the main point is that today we can come to concrete or as concrete decisions as possible for achieving stability in South Caucasus, since peace, stability and people’s safety is our responsibility”.