Ավելի է հասունացել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի արդիականացման պահը. Արմեն Սարգսյան
Այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 30-րդ նիստը, որը վարել է Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի Արմեն Սարգսյանը:
Բացելով նիստը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այն անցկացվում է փորձություններով ու մարտահրավերներով լի բարդ ժամանակահատվածում՝ ի դեմս Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ռազմական ագրեսիայի, ինչպես նաև համավարակի հետևանքների: «Ցավոք, ունենք կորուստներ, անհետ կորածներ, գերեվարվածներ,- ասել է նախագահը: -Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության համար զոհվածների և համավարակի հետևանքով մահացած մեր հայրենակիցների հիշատակը՝ ևս մեկ անգամ ցավակցելով նրանց ընտանիքներին ու հարազատներին...
Համբերություն մաղթենք գերիների և անհետ կորածների ընտանիքներին՝ շարունակելով բոլոր ջանքերը գործադրել գերիների վերադարձի և անհետ կորածների հայտնաբերման ուղղությամբ...
Բնականաբար, իրավիճակը և իրադարձություններն իրենց ազդեցությունն են թողել նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության և աշխատանքների վրա՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում: Հիմնադրամի աշխատանքների ուղղվածությունը ենթարկվել է իրավիճակով պայմանավորված չնախատեսված սրբագրումների: Այսօրվա նիստում կտեղեկացվի նաև այդ մասին:
Որպես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, որպես հիմնադրամի նվիրատու և որպես հայ, ցավ եմ ապրում անվստահության խոսակցությունների ու արձագանքների համար: Ակնկալում եմ, որ համապատասխան ուսումնասիրությունների արդյունքները լույս կսփռեն իրավիճակի վրա և կծառայեն վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը: Հիմնադրամն անցել է երկար ու դժվարին ճանապարհ և պետք է ամեն ինչ անի՝ սխալներն ու թերությունները շտկելու, վստահությունը վերականգնելու համար:
Մյուս կողմից, ավելի է հասունացել հիմնադրամի արդիականացման պահը: Պետք է որդեգրել նոր մտածողություն, լայնորեն կիրառել նոր տեխնոլոգիաներ, գտնել կազմակերպական նոր մոդելներ:
Ցանկանում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր հայրենակիցներին, նվիրատուներին ու բարերարներին: Եվ ուրախ եմ, որ օրերս կայացած հեռուստամարաթոնին հանգանակվել է զգալի գումար:
Բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք և կառուցողական քննարկումներ»:
Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի օրհնությունից հետո խորհուրդը սկսել է օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ առաջինն անդրադառնալով «Մենք ենք մեր սահմանները» համազգային դրամահավաքի շրջանակներում հավաքագրված և 2020թ. հոկտեմբերի 8-ից մինչև նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում թվով ինը պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերված գումարների նպատակային օգտագործման վերաբերյալ ուսումնասիրություն-զեկույցին:

Армен Саркисян: Еще больше назрел момент модернизации Фонда "Айастан"
Сегодня состоялось 30-ое заседание Совета попечителей Всеармянского фонда "Айастан", которое провёл Президент Республики, Председатель Совета попечителей Всеармянского фонда "Айастан" Армен Саркисян.
Открывая заседание, Президент Саркисян отметил, что оно проходит в сложный, полный испытаний и вызовов период развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, военной агрессии в отношении суверенной территории Армении, а также последствий пандемии. "К сожалению, у нас есть потери, пропавшие без вести, пленные, - сказал Президент. – Предлагаю минутой молчания почтить память наших соотечественников, которые погибли за защиту и безопасность Отечества и умерли вследствие пандемии, ещё раз выразив соболезнование их семьям и родным…
Пожелаем терпения семьям пленных и пропавших без вести, продолжая прилагать все усилия в направлении возвращения пленных и обнаружения пропавших без вести…
Естественно, ситуация и события оставили своё влияние на деятельность и работу Всеармянского фонда "Айастан" как в Армении, так и в Арцахе. Направленность работ Фонда подверглась непредвиденным корректировкам, продиктованным ситуацией. На сегодняшнем заседании будет представлено также об этом.
Как Председатель Совета попечителей Всеармянского фонда "Айастан", как Президент Республики Армения, как жертвователь Фонда и как армянин, я испытываю боль в связи с разговорами и откликами о недоверии. Ожидаю, что итоги соответствующих расследований прольют свет на ситуацию и будут способствовать формированию атмосферы доверия. Фонд прошёл долгий и трудный путь, и нужно сделать всё, чтобы исправить ошибки и упущения, восстановить доверие.
С другой стороны, ещё больше назрел момент модернизации. Нужно принять новое мышление, широко применять новые технологии, находить новые организационные модели.
Хочу выразить искреннюю благодарность нашим соотечественникам, жертвователям и благотворителям. И я рад, что прошедший на днях телемарафон собрал значительную сумму.
Желаю всем нам плодотворной работы и конструктивных обсуждений".
После благословения Архиепископа Натана Ованнисяна Совет попечителей приступил к обсуждению вопросов повестки, в первую очередь заслушав доклад по расследованию вопроса целевого использования средств, собранных в рамках общенационального сбора средств "Мы и наши границы" и переданных в дар Республике Армения девятью соглашениями в период с 8 октября по 1 ноября 2020 года.