Մադրիդում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մադրիդում մասնակցում է Իսպանիայի խորհրդարանի հովանու ներքո անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 143-րդ քառօրյա վեհաժողովին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նոյեմբերի 28-ի նիստում ելույթ է ունեցել: Նա շնորհակալություն է հայտնել իսպանացի գործընկերներին՝ երկու տարվա ընդմիջումից հետո համաժողովի գերազանց կազմակերպման և ջերմ հյուրընկալության համար: Խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բազմաթիվ ներքին և արտաքին մարտահրավերների են առերեսվում: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է լայնամասշտաբ բարեփոխումներ բազմաթիվ ոլորտներում՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների: Նա շեշտել է, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլընտրանք չունի: Ազգային ժողովի նախագահը ժողովրդավարության զարգացման լուրջ մարտահրավերներից է համարել ապակայունացման և տարածաշրջանային հակամարտությունների վտանգը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած և 44 օր տևած Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին՝ ԱԺ նախագահը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հակամարտության կարգավորման երկարատև լուծում գտնելու անհրաժեշտությունը: Հետպատերազմյան իրադարձությունների ներկայացման համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը ներկաներին հիշեցրել է երկու օր առաջ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի Սոչիում կայացած հանդիպումը, ուր քննարկվել են իրավիճակը կայունացնելու ուղիները՝ ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային և հաղորդակցության միջոցները և լուծել մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձը: Նա ուշադրություն է հրավիրել ազնիվ երկխոսության անհրաժեշտությանը, որի պարագայում բոլոր հարցերը կարող են լուծվել առանց ուժի կիրառման: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը ժողովրդավարության ժամանակակից մարտահրավերներից մեկն է համարել կոռուպցիան՝ հավելելով, որ դրա դեմ պայքարը հիմնական առաջնահերթություններից մեկն է Հայաստանում:
Ելույթում անդրադարձ է եղել նաև երիտասարդության, Հայաստանում լրատվամիջոցների ազատության, կանանց իրավունքների հարցերին:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ արագ փոփոխվող ժամանակակից աշխարհում պետք է մեկտեղել ջանքերը՝ ժողովրդավարության նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Վեհաժողովում հնչած ելույթների, քննարկումների օրակարգային հիմնական թեզերը կառուցված են ժողովրդավարության ժամանակակից մարտահրավերների շուրջ: Համաժողովի նպատակն է ընդլայնել Միջխորհրդարանական միության անդամների հաղորդակցման հնարավորությունները՝ նպաստելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը:
Համաժողովի նախորդ երկու օրվա ընթացքում պատվիրակներն անդրադարձել են քաղաքական համակարգերի նկատմամբ հանրային վստահության թուլացման, սոցիալական ցանցերի միջոցով բևեռացման և ապատեղեկատվության տարածման պայմաններում խորհրդարանների գործառույթներին և որոշիչ դերակատարությանը:
Խորհրդարանականները մտքեր են փոխանակել հասարակության հետ արդյունավետ համագործակցության, որոշումների կայացման գործընթացի ներառականության և ներկայացուցչականության վերաբերյալ: Միջխորհրդարանական միությունում ընդգրկված է ավելի քան 120 անդամ երկիր: Համաժողովին նախատեսված է ընդունել նաև Միջխորհրդարանական միության 2022-2026 թվականների նոր ռազմավարությունը: Այն նպատակ ունի վերակողմնորոշել միջխորհրդարանական վեհաժողովն այն ոլորտներում, որտեղ այն կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ և որտեղ խորհրդարանական գործիքակազմի անհրաժեշտություն կա: Ռազմավարությունը սահմանում է հետևյալ քաղաքական առաջնահերթությունները՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի միջոցներ, ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և գենդերային հավասարություն, խաղաղություն ու անվտանգություն, կայուն զարգացում:

Спикер НС Армении заявил о необходимости урегулирования нагорно-карабахского конфликта на Ассамблее МПС
Делегация во главе со спикером Национального Собрания РА Аленом Симоняном принимает участие в 143-й четырехдневной ассамблее Межпарламентского союза, проходящей в Мадриде под эгидой парламента Испании.
Как сообщили "Арменпресс" в Национальном Собрании РА, на заседании 28 ноября выступил спикер НС РА. Он поблагодарил своих испанских коллег за прекрасную организацию конференции и теплый прием после двухлетнего перерыва. Спикер парламента отметил, что в последние годы Армения и армянский народ столкнулись с множеством внутренних и внешних вызовов.
"Ален Симонян подчеркнул, что после бархатной революции 2018 года правительство Армении начало широкомасштабные реформы во многих сферах во имя демократических ценностей и принципов. Он подчеркнул, что в Армении нет альтернативы демократии.  Спикер Национального собрания счел опасность дестабилизации и региональных конфликтов одним из серьезных вызовов для развития демократии", - говорится в заявлении.
Согласно источнику, говоря о войне в Нагорном Карабахе, развязанной Азербайджаном и продолжавшейся 44 дня, председатель НС подчеркнул необходимость поиска долгосрочного решения конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В контексте послевоенных событий Ален Симонян напомнил участникам ассамблеи встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Сочи два дня назад, на которой обсуждались пути стабилизации ситуации, разблокирования всех транспортных средств и коммуникаций, а также решение гуманитарных вопросов, в том числе возвращения армянских военнопленных и других задержанных.
Он привлек внимание на необходимость честного диалога, в котором все вопросы могут быть решены без применения силы. Глава законодательного органа назвал коррупцию одним из современных вызовов демократии, добавив, что борьба с ней является одним из основных приоритетов в Армении.
"В выступлении также были затронуты вопросы молодежи, свободы СМИ в Армении и прав женщин.
Завершая свое выступление, председатель НС РА подчеркнул, что в стремительно меняющемся современном мире необходимо объединить усилия, чтобы противостоять новым вызовам демократии.
Основные тезисы выступлений и дискуссий по повестке дня Ассамблеи построены вокруг современных вызовов демократии. Цель конференции - расширить коммуникативные возможности членов Межпарламентского союза, способствуя развитию межпарламентских отношений.
В течение предыдущих двух дней конференции делегаты говорили о функциях и решающей роли парламентов в ослаблении общественного доверия к политическим системам, поляризации через социальные сети и распространении дезинформации", сообщают из НС РА.
Отмечается, что парламентарии обменялись мнениями об эффективном сотрудничестве с общественностью, инклюзивности и представительности процесса принятия решений. Межпарламентский союз насчитывает более 120 государств-членов.
Конференция также предусматривает принятие новой стратегии Межпарламентского союза на 2022-2026 годы. Его цель - переориентировать Межпарламентскую ассамблею в тех областях, где она может иметь большое влияние и где необходимы парламентские инструменты. В стратегии определены следующие политические приоритеты: меры по борьбе с изменением климата, демократия, права человека и гендерное равенство, мир и безопасность, устойчивое развитие.