Արարատ Միրզոյանը Ստոկհոլմում կարևորել է միջազգային հանրության պատշաճ և հասցեական արձագանքը
Դեկտեմբերի 1-ին աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Ռիկսդագի (խորհրդարանի) նախագահ Անդրեաս Նորլենի հետ։
Զրուցակիցները ջերմությամբ վերհիշել են Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի՝ 2019 թվականին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցը։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրեաս Նորլենն անդրադարձել են երկու երկրների միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարում Շվեդիայի կողմից, այդ թվում՝ խորհրդարանական մակարդակում ցուցաբերվող աջակցությունը։
Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության առավել խորացման համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը և Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենը մտքեր են փոխանակել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման, վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայունացման համատեքստում միջազգային հանրության պատշաճ և հասեական արձագանքի կարևորությունը։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ պատերազմի արդյունքում Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը։

Meeting of Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan with the Speaker of Swedish Riksdag Andreas Norlén
On December 1, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is on a working visit in Stockholm, met with the Speaker of the Swedish Riksdag (Parliament) Andreas Norlén.
The interlocutors heartfully recalled the official visit of the Speaker of the Swedish Parliament to Armenia in 2019.
Ararat Mirzoyan և Andreas Norlén touched upon the prospects of further development of the friendly relations established between the two countries, expansion of mutually beneficial cooperation in bilateral and multilateral platforms. Minister Mirzoyan highly appreciated Sweden's support, including at the parliamentary level, for democratic reforms in Armenia, protection of human rights and rule of law, as well as the fight against corruption.
In the context of further deepening the Armenia-EU partnership, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and the Speaker of the Swedish Riksdag Andreas Norlén exchanged views on the effective implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Minister Mirzoyan presented to his interlocutor the situation resulting from the 44-day war unleashed against Artsakh, the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia since May 12, and its recent aggression. He stressed the importance of a proper and targeted response from the international community in the context of de-escalating and stabilizing the situation in the region.
Touching upon the humanitarian issues requiring urgent solution, Ararat Mirzoyan stressed the need for repatriation of Armenian prisoners of war, hostages, and other detainees held in Azerbaijan, as well as the need to overcome the humanitarian issues created in Artsakh as a result of the war.