Արարատ Միրզոյանը Ստոկհոլմում կարևորել է միջազգային հանրության պատշաճ և հասցեական արձագանքը
Դեկտեմբերի 1-ին աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Ռիկսդագի (խորհրդարանի) նախագահ Անդրեաս Նորլենի հետ։
Զրուցակիցները ջերմությամբ վերհիշել են Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի՝ 2019 թվականին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցը։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրեաս Նորլենն անդրադարձել են երկու երկրների միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարում Շվեդիայի կողմից, այդ թվում՝ խորհրդարանական մակարդակում ցուցաբերվող աջակցությունը։
Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության առավել խորացման համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը և Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենը մտքեր են փոխանակել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման, վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայունացման համատեքստում միջազգային հանրության պատշաճ և հասեական արձագանքի կարևորությունը։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ պատերազմի արդյունքում Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян в Стокгольме подчеркнул необходимость адресной реакции международного сообщества
1 декабря находящийся с рабочим визитом в Стокгольме министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился со спикером Риксдага (парламента) Швеции Андреасом Норленом.
Собеседники с теплотой вспомнили официальный визит спикера парламента Швеции в Армению в 2019 году.
Арарат Мирзоян и Андреас Норлен коснулись перспектив дальнейшего развития установившихся между двумя странами дружественных отношений, расширения взаимовыгодного сотрудничества на двусторонней и многосторонней площадках.  Министр Мирзоян высоко оценил поддержку Швеции, в том числе и на парламентском уровне, демократическим реформам, защите прав человека, верховенству закона и борьбе с коррупцией в Армении.
В контексте углубления партнерства Армения-ЕС, министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и председатель шведского Риксдага Андреас Норлен обменялись мнениями об эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Министр Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию, сложившуюся в результате развязанной против Арцаха 44-дневной войны, а также проникновения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Республики Армения с 12 мая и недавней агрессии.  Он подчеркнул необходимость надлежащей и адресной реакции международного сообщества в контексте деэскалации и стабилизации ситуации в регионе.
Коснувшись гуманитарных вопросов, требующих безотлагательного решения, Арарат Мирзоян особо подчеркнул необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также преодоления гуманитарных проблем, создавшихся в результате войны в Арцахе.